به روز شده:  15:42 گرينويچ - پنج شنبه 11 مارس 2010 - 20 اسفند 1388

"کولی ها" و "مصور عاشق" در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

این هفته دربرنامه آپارات دو فیلم از تاجیکستان به نمایش در می آید.

در فیلم" مصور عاشق"، زندگی یک نوازنده محلی تاجیک روایت میشود و در فیلم"جوگی ها "کارگردان، به سراغ قوم "جوگی ها" یا کولی های تاجیکستان رفته و زندگی آنها را به تصویر کشیده است.

هر دو فیلم به کارگردانی " علاالدین عبدالله اف" است.

درباره فیلم"عاشق مصور":

فیلم"مصور عاشق" نگاهی است به زندگی یک نوازنده و آواز خوان مردمی در ناحیه بدخشان .

مصور در شورجند ناحیه روستایی بدخشان تاجکستان زندگی می کند. او آواز خوان معروفی است که علاوه بر آواز خوانی در ساختن ساز موسیقی نیز شهرت دارد. مصور در چندین فستیوال فولکوریک اروپا و امریکا شرکت کرده است اما در تاجیکستان همچنان به زندگی روستایی اش در میان مردم ادامه می دهد.

 مصور در نمایی از فیلم "مصور عاشق" ساخته علاالدین عبدالله اف

مصور در نمایی از فیلم "مصور عاشق"

ویژگی فیلم"عاشق مصور" :

فیلم جدای فیلمبرداری درخشانش در بعضی بخش ها ، به لحاظ حسی نیز لحظات شاعرانه زیبایی را در خود دارد که از جمله آنها می توان به سخنان مصور در بخش پایانی فیلم اشاره کرد، اما فیلمساز آن گونه که انتظار می رود ، نتوانسته به زندگی مصور نزدیک شود و اهمیت فعالیت های او را به بیننده نشان دهد .

درباره فیلم "جوگی ها":

کولی ها در هر جای دنیا زندگی رازگونه ای دارند و افسانه های بسیاری از زندگی آنها ساخته شده . این مردمان حاشیه نشین در بخش هایی از آسیای مرکزی افغانستان و ایران زند گی می کنند و شیوه زندگی مخصوص به خود را دارند.

کولی، جوگی یا لولی، نام های مختلفی است که به این قوم اطلاق می شود. به روایتی وطن اصلی جوگی ها ، هندوستان بوده و آنها به جبر تاریخ و سلاطین، به نقاط مختلف آسیای مرکزی رانده شدند . هنوز هم می توان اثر و نشانه آنها را در قرقیزستان ، تاجیکستان ، ازبکستان ، افغانستان و ایران دید.

کولی ها به چند خصلت شهرت دارند : کف بینی ، موسیقی و رقص ، کوچ و دوره گردی و البته گروهی از آنها هم به طلب کمک از مردم یا همان گدایی .

نمایی از فیلم "جوگی ها" ساخته علا الدین عبدالله اف

نمایی از فیلم "جوگی ها"

جوگی ها در منطقه تاجیکستان (جنوب-شمال) در دهستان هایی که معمولا "ده های جوگی ها" نام برد ه می شود زندگی می کنند. آماری از تعداد این افراد در دسترس نیست . مردان جوگی کشاورزی و دامداری هم می کنند. زنهای آنها بیشتر گدایی می کنند.

در سال های اخیر بیشتر پسران جوگی ها در مدرسه های تاجیکستان درس می خوانند و بعضی از آنان تحصیل در دانشگاه و دانشکده را هم تجربه کرده اند .

شیوه گفتاری تاجیکی آنها در هر منطقی شبیه طرز گفتارهمان منطقه است. اگر در حوالی مناطق ازبک نشین باشند ، زبان شان ازبکی است و اگر در مناطق تاجیک یا قرقیز یا فارس باشند ، به زبان مردم همان منطقه تکلم می کنند .

ویژگی فیلم "جوگی ها":

در فیلم جوگی ها علاالدین عبدالله اف به جمعیت جوگی ها در تاجیکستان نزدیک شده و بخشی از زندگی آنها و رفتارشان را به تصویر کشیده است. اما این تصویر بیشتر به یک عکس فوری شبیه است و فیلمساز نتوانسته تصویر عمیق تر و پر دامنه تری از وضعیت این افراد در تاجیکستان به دست بدهد . در فیلم استدلال های جو گی ها برای گدایی جالب و شنیدنی است.

درباره کارگردان :

"علاء الدین عبداله اف" کارگردان فیلم های عاشق مصور و جوگی ها ، در تاجیکستان در سال ۱۹۶۵ متولد شده است . تئاتر و سینما را دردانشکده دولتی هنرهای زیبا تاجیکستان آموخته است.

بیشترین فعالیت علاالدین در زمینه بازیگری است و در چندین تئاتر و فیلم تاجیکی نقش اصلی داشته و همچنین چندین نمایشنامه نوشته است .

علا الدین عبدالله اف کارگردان فیلم های "مصور عاشق"و"جوگی ها"

علا الدین عبدالله اف کارگردان فیلم های "مصور عاشق"و"جوگی ها"

او در تاجکستان به هنرپیشه نقش های کمدی شهرت دارد و در شبکه های تلویزیونی تاجیکستان برنامه کمدی به نام شوخیهای علاالدین پخش شده ، که محبوبیت زیادی برای عبدالله اف به همراه داشته است .

فیلم جوگی ها اولین ساخته علاالدین و "عاشق مصور" دومین فیلم اوست.

علاالدین کارگردان و مدیر تئاتر دولتی استان" ختلانی" تاجیکستان است.

تماس با برنامه آپارات

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش آپارات

برنامه آپارات روزهای پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه به وقت ایران و ۲۲:۱۰افغانستان و ۲۲:۴۵ به وقت تاجیکستان از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شود.

این برنامه سه شنبه آینده نیز در همین ساعتها باز پخش می شود.

همچنین علاقه مندان می توانند تکرار برنامه آپارات را جمعه شب بعد از حدود ساعت ۱۲ شب به وقت ایران ، ۱:۰۰ بامداد شنبه به وقت افغانستان و۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت تاجیکستان و۱۳:۱۰ به وقت ایران و۱۳:۱۰ به وقت افغانستان و ۱۳:۴۰ به وقت تاجیکستان تماشا کنند.

روزهای شنبه ساعت ۱۶:۱۰ به وقت ایران و۱۷:۱۰ افغانستان و ساعت ۱۷:۴۰ به وقت تاجکستان باز پخش برنامه است.

روزهای چهارشنبه نیز در ساعت ۱۳:۱۰ به وقت ایران و۱۴:۱۰ افغانستان و ساعت۱۴:۴۰ به وقت تاجکستان باز پخش برنامه است.

برنامه آپارات را می توانید به طور زنده و همزمان از طریق وبسایت فارسی بی بی سی - پخش تلویزیون - نیز تماشا کنید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.