همایش منکران وجود خدا در ملبورن برگزار می شود

ملبورن

هر چند وقت یک بار سران مذهبی جهان گرد هم جمع می شوند. اما این بار در ملبورن استرالیا، قرار است بزرگ ترین همایش متفکران منکر وجود خدا برگزار شود.

همایش جهانی منکران خدا، سخنرانان برجسته ای را از اطراف جهان به خود جذب کرده است که تنها به خاطر آنچه که به آن اعتقاد ندارند، در یک جا جمع می شوند.

افراد برجسته ای که منکر وجود خدا هستند، از جمله ریچارد داوکینز، که یکی از پرفروش ترین نویسندگان است، به استرالیا سفر کرده اند تا فقدان اعتقادات مذهبی خود را جشن بگیرند.

از جمله مسائلی که در این همایش به آن پرداخته خواهد شد اسلام و تروریستم یا به بیان آنها «هزینه توهم» است.

در مورد طرح یک فیلم در دست ساخت هم صحبت خواهد شد که میزان مبلغی را که مالیات دهندگان برای کمک به مذهب هزینه می کنند، آشکار خواهد کرد.

بیانیه ای برای سیاست مداران جهان نیز تهیه شده است که در آن به آنچه «تاثیرات منفی مذهب بر جوامع» خوانده شده، اشاره می شود.

به نظر می رسد که برآورد برگزارکنندگان این برنامه از تعداد افراد شرکت کننده، به اندازه بی اعتقادی آنها بوده است. برای برگزاری این مراسم مکان کوچکی در مرکز همایش ملبورن انتخاب شد اما تمام دو هزار و پانصد بلیت این برنامه، در ماه ژانویه به فروش رسید.

برگزارکنندگان این برنامه می گویند این همایش دانشمندان، فیلسوفان، نویسندگان و کمدین ها را گرد هم جمع کرده است.

تصمیم جمعی بر آن است که از «بنیان گرایی انکار خدا» اجتناب شود. از شرکت کنندگان درخواست می شود از "هیجانات تبلیغ مذهبی" برای انعکاس پیام غیر مذهبی خود به جهانیان پرهیز کنند.

به هر حال آنها راه سختی در پیش دارند. فارغ از دیگر دلایل برای این سختی راه، می توان به مراسم مشابهی که ماه دسامبر گذشته (دی ماه جاری) با حضور نمایندگان مذهبی جهان تشکیل شد، اشاره کرد که سه برابر جمعیت حاضر در این مراسم در آن شرکت کرده بودند.

مطالب مرتبط