میگل دلیبس، نویسنده اسپانیایی، درگذشت

ميگل دليبس، يکی از برجسته‌ترین چهره‌های ادبیات معاصر جهان، پس از یک بیماری طولانی در ۸۹ سالگی در زادگاه خود وايادوليد در شمال اسپانيا جان سپرد.

او در طول زندگی حرفه ای خود جوایز ادبی بسیاری دریافت کرد، از جمله در سال ۱۹۹۳ جايزه ادبی سروانتس، مهمترین جایزه ادبی اسپانیا را از آن خود کرد.

دلیبس در داستانها و گزارش‌های ادبی خود، به تحولات تاریخی اسپانیا، به ویژه به سیر کشور در دوران ژنرال فرانکو و حاکمیت نظامی او می پرداخت.

این نویسنده اسپانیایی که نزدیک ۶۰ اثر منتشر کرد، از نمایندگان معتبر سبک رئالیسم اجتماعی در ادبیات داستانی معاصر بود.

رمان گزارش‌گون پنج ساعت با ماریو که در سال ۱۹۶۶ منتشر شد، گفتاری است در ۲۷ فصل در شکل‌گیری دیکتاتوری نظامی ژنرال فرانکو و حاکمیت جنبش واپس‌گرای فالانژ در اسپانیای پس از جنگ داخلی، در پایان دهه ۱۹۳۰.

کتاب دیوانگان مقدس تصویری مؤثر و جاندار از رنج دهقانان زیر ستم فئودالی عرضه می کند.

این رمان، مانند برخی دیگر از کارهای دلیبس به فیلم سینمایی برگشته است.

دلیبس در داستان "مرتد"، که يکی از آخرين آثار اوست، در قالب داستانی تخيلی که در شهر زادگاه او والادوليد می‌گذرد، بر نکته‌ای حساس انگشت گذاشته است: حمایت کلیسای کاتولیک از دیکتاتوری خونین فرانکو.

برخی از آثار دلیبس مانند موش‌ها به زبان‌های گوناگون ترجمه شده‌اند.

دلیبس نویسنده‌ای گوشه‌گیر بود که کمتر مصاحبه می‌کرد و به ندرت در اجتماعات ظاهر می‌شد.

بسیاری از منتقدان ادبی دلیبس را برای دریافت جایزه نوبل نامزدی شایسته می‌دانستند، اما دلیبس در انزوایی خودخواسته، از هر نوع جنجال و تبلیغ برای خود دوری می‌کرد.

حال دلیبس، که به سرطان روده مبتلا بود، در روزهای گذشته به وخامت گذاشت، تا آن که او در نهايت بامداد جمعه ۱۲ مارس وفات یافت.

مطالب مرتبط