کنسرت بنیامین، از شایعه تا واقعیت

بنیامین
Image caption بنیامین جمعه شب در رستورانی در لندن با هوادارانش ملاقات کرد (عکس از سعید جودت)

شک و شایعه لغو شدن کنسرت بنیامین بهادری در لندن همزمان با پخش پوسترهای کنسرتش سر زبان ها افتاده بود.

خیلی ها این پا آن پا می کردند که بلیط کنسرت نوروزی لندنش را بخرند یا نه؟

گویی ایرانی های لندن باور نمی کردند که خواننده ای از داخل ایران در این شرایط بتواند ویزا و حتی اجازه خروج بگیرد و برای کنسرت به لندن بیاید.

در یک ماه گذشته در وبلاگ ها و سایت های اینترنتی و لا به لای گپ های تلفنی در مورد این کنسرت یک جور ناباوری بین ایرانی های لندن موج می زد و چند شب قبل که برنامه گذار لندن آگهی "عکس و امضا با بنیامین در ..." رو با اس ام اس و پیام های اینترنتی پخش کرد، هنوز خیلی ها می گفتند که این هم شایعه است!

تا این که گروه نوازندگان و خود بنیامین جمعه بعد از ظهر با پرواز امارات به لندن رسیدند و طبق قرار قبلی در رستورانی در شمال لندن طرفدارها رو ملاقات کردند. به این ترتیب انتظاری که از آلبوم ۸۵ تا آلبوم ۸۸ (هر دو از شرکت ترانه شرقی) طول کشیده بود، پایان یافت.

سالهاست که ایرانی های لندن منتظر کنسرت بنیامین هستند. بعد از اولین اجرای خارج از کشورش در سوئد (سه سال پیش) وعده های کنسرت دور ایران و دور دنیا بارها داده شد؛ اما عملی نشد.

اما پی گیری یک ساله گروه تنجرین در نهایت جواب داد و بنیامین و گروه ۸ نفره اش به سرپرستی پیام شمس ( تنظیم کننده آهنگهای دو آلبوم) برای اجرای کنسرت به لندن آمدند.

کنسرت نوروزی لندن که یکشنبه ۱۴ مارس زیر گنبد هزاره برگزار می شود در ادامه تور دور دنیای بنیامین است؛ توری که با دو کنسرت تهران و دو شب کنسرت در پایتخت تاجیکستان (۶ و ۷ مارس) شروع شد و با سفر به شهرهای آمریکا و کانادا ادامه پیدا می کند.

بنیامین در کنسرت نوروزی لندن ترانه جدیدی که اقتباس از آهنگ "کودکانه" ( بوی عیدی ..) است را اجرا می کند.

بنیامین بهادری پیش از بیرون دادن آلبوم ۸۵ برای خواننده های داخل ایران آهنگسازی می کرد اما با بیرون آمدن ناخواسته تک آهنگهایش روی اینترنت، اسمش بر سر زبان ها افتاد و به تدریج ترجیح داد که خودش آهنگهایش را بخواند و آلبوم بیرون بدهد.

ابهامات در مورد بنیامین زیاد است؛ پیش از کنسرت سه سال پیش او در سوئد حتی خیلی ها فکر می کردند که او نتواند روی صحنه بخواند!

اما همه شک و تردیدها و آنچه در مورد شگردهای ضبط استودیویی گفته می شد با اجرای بنیامین در استکهلم باطل شد. او روی صحنه انگار به راحتی با تماشاچی ها ارتباط برقرار کرد و بعد از چند آهنگ، کنسرت به یک مهمانی تبدیل شد؛ هم آوازی تماشاچی ها با بنیامین تمامی نداشت.

نقدهای مختلفی در مورد آلبوم ۸۸ بنیامین مطرح می شود؛ خیلی ها که با تک تک آهنگ های بنیامین خاطره داشتند، دید متفاوتی نسبت به آلبوم جدید او دارند؛ برخلاف آلبوم اول ( ۸۵) که یک آلبوم همه پسند بود و از کوچک و بزرگ ترانه های آن را زمزمه می کردند؛ آلبوم ۸۸ بیشتر مورد پسند طرفداران پرو پاقرص بنیامین است.

آیا این یک سیر نزولی است یا صعودی؟! این سئوالی است که در ماه های آینده و در کنسرت های دور دنیای بنیامین به آن جواب داده می شود.