تجلیل از نوروز در دستور کار کنگره آمریکا قرار گرفت

Image caption مجلس نمایندگان در کنار سنای آمریکا دو رکن اصلی کنگره هستند

مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص عید نوروز قعطنامه ای را آماده رای گیری کرده که اهمیت فرهنگی و تاریخی مهم ترین جشن باستانی ایرانیان را به رسمیت می شناسد.

مایکل هوندا، یکی از نمایندگان ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان، تهیه کننده اصلی این قطعنامه است. بیشترین تعداد ایرانی ها در آمریکا در کالیفرنیا زندگی می کنند.

استنی هویر، رهبر اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان قطعنامه مذکور را در زمره طرح هایی قرار داده که روز دوشنبه ۲۴ اسفند (۱۵ مارس) در صحن این مجلس به رای گذاشته می شود.

این قعطنامه جامعه ایرانیان در آمریکا را مطیع قانون، صلح طلب و با نشاط توصیف کرده است و از نقشی که آنان در جامعه آمریکا ایفا کرده اند، تقدیر می کند.

این قعطنامه همچنین عید نوروز را به مردم ایران و مردم کشورهایی که نوروز را جشن می گیرند تبریک می گوید.

نوروز در کشورهای افغانستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، پاکستان و ترکیه هم جشن گرفته می شود.

در پیش نویس قطعنامه یادشده آمده: "بیش از یک میلیون آمریکایی ایرانی تبار از هر دینی از جمله بهایی، مسیحی، یهودی، مسلمان، زردشتی و کسانی که اعتقاد دینی ندارند، نوروز را جشن می گیرند."

این قطعنامه همچنین از کوروش، پادشاه هخامنشی تمجید می کند و "منشور کوروش" که بعد از فتح بابل به دستور او تدوین شد را تحولی مهم برای حقوق بشر می داند.

در این قطعنامه نوشته شده: "۵۳۹ سال قبل از میلاد مسیح کورش کبیر یکی از اولین منشورهای حقوق بشر را بنیان گذاشت، منشوری که برده داری را لغو کرد و آزادی دینی را اجازه داد."

گروه های مختلف ایرانی از جمله اتحادیه روابط عمومی ایرانیان آمریکایی، پایا، برای تصویب این قعطنامه که متن آن حدود یک سال پیش به مجلس نمایندگان تسلیم شد تلاش کردند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارم اسفند (۲۳ فوریه) با صدور قطعنامه ای نوروز را به عنوان یک مناسبت جهانی به رسمیت شناخت.

این مجمع تاکید کرد: "نوروز برای بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان، آغاز سال نو است و بیش از سه هزار سال است که درمناطقی از بالکان، منطقه دریای سیاه، قفقاز، آسیای مرکزی و خاورمیانه و نقاط دیگری از جهان جشن گرفته می شود."

مطالب مرتبط