به روز شده:  15:38 گرينويچ - دوشنبه 15 مارس 2010 - 24 اسفند 1388

برنامه تفریحی تاجیکی: 12 مارس

درود به هواداران برنامه تفریحی تاجیکی.

امیدوارم، که خوب و خوش و سر حال هستید.

طبق معمول روزهای جمعه برنامه تفریحی تاجیکی با تازه‌ترین خبر و گزارشهای فرهنگی و سرود و ترانه‌های دلنشین از آوازخوانهای شناخته و ناشناخته مهمان کاشانه شماست.

بشنوید، که مطالب برنامه این هفته‌امان از چه قرار است:

نخستین نمایشگاه بانوان نقّاش ایران در تاجیکستان،

نمایش فیلمهای سینماگران آسیای میانه‌در بدخشان،

بعدش صحبتی داریم با شفیق قیام از نتایج برگزاری برنامه کنسرتی بنیامین و ولی در دوشنبه.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بانوان نقّاش ایرانی در دوشنبه

در آثارخانه ملّی به نام کمال‌الدّین بهزاد در شهر دوشنبه نمایش نقّاشیهای بانوان ایرانی افتتاح شد. در این نمایشگاه حدود 70 مصوّره چهار بانوی نقّاش ایرانی به نمایش گذاشته شد.

آمینه بدرالسماع، جوانترین نقّاش در میان بانوان نقّاش ایرانی، می‌گوید از 14 سالگی به نقّاشی پرداخته است.

خانم بدرالسماع افزود: “پدر من نقّاش سرشناس در ایران است و من از آوان کودکی شروع کردم به نقّاشی. من حدودا در 100 نمایشگاه داخل و خارج از ایران شرکت کردم. فکر می‌کنم، که برای خانمها با در نظرداشت احساساتی بودنشان نقّاش بودن راحتتر است.”

آمینه بانو می‌گوید که 12 نمایشگاه خصوصی در ایران و بیرون از آن نیز دایر کرده است و بار نخست است، که وی به تاجیکستان می‌آید.

فاطمه پناهیانپور، یکی دیگر از بانوان نقّاش ایرانی می‌گوید: “تذهیب هنریست، که در کلّیه نقّاشیها در ایران استفاده می‌شود. خانم ایرانی در همه کار موفق است و این روی زندگی خصوصی من تأثیر مثبت گذاشته است. زنهای هنرمند ما هنرمندانه به سر می‌برند.”

مسئول برگزاری این نمایشگاه رایزنی فرهنگی سفارت ایران در تاجیکستان است. مسئولان این سازمان می‌گویند، که با درخواست جانب تاجیکستان نمایشگاه نقّاشان خانم ایران را در تاجیکستان دایر می‌کنند.

نمونه نقّاشیهای خان و مان ایرانی

این نمایشگاه تا چند روز دیگر در شهر دوشنبه فعال خواهد بود و در نظر است در آستانه تجلیل از سال خورشیدی یا نوروز یکی دیگر از نمایشگاههای بانوان نقّاش ایران در دوشنبه برگزار شود.

نمایش فیلمهای سینیماگران آسیای میانه‌در بدخشان

مکتب تحصیلات حرفه‌ای و مداوم دانشگاه آسیای مرکزی در شهر خاروغ، مرکز استان بدخشان، به نمایش تعدادی از فیلمهای بدیعی و مستند سینماگران آسیای میانه‌آغاز کرده است.

نمایش فیلمهای سینماگران آسیای میانه‌در بدخشان از آغاز ماه مارس شروع شده و چهار ماه ادامه‌خواهد یافت. به گفته سعیدشاه میرزایف، یک تن از مسئولان مکتب تحصیلات حرفه‌ای و مداوم دانشگاه آسیای مرکزی در خاروغ، آنها 10 فیلم هنری و 70 فیلم مستند را به ساکنان این منطقه کوهستانی نمایش خواهند داد.

آقای میرزایف در این باره گفت: “این فیلمها دو دوره حیات مردم آسیای مرکزی را انعکاس می‌کنند و نمایش آنها برای آشنایی پیدا کردن جوانان با فرهنگ و زندگی مردم کشورهای همسایه و تحکیم روابط دوستانه بین مردم منطقه مهم است.”

تاجیکستان را در این نمایش فیلمهای کارگردانها پولاد احمدف، بقا صادقف، بختیار خدانظرف، دلیر رحمتف، صفربیک سالی یف، آرزو شریفف، میرم یوسفاوه و گیورگیی دزله‌یف نمایندگی می‌کنند.

اگر فیلمهای "قطاره نخستین" و "حسن ارابه‌کش" زندگی مردم تاجیک را پس از انقلاب بولشویکی نشان دهند، فیلمهای "قاش به قاش" و "11000 کیلومتر از نیو یورک" خصوصیات زمان پس از استقلال تاجیکستان را بازگو می‌کنند.

سلسله فیلمهای "دو دور" به ابتکار مرکز سینیماگران آسیای مرکزی و کمک مالی صندوق سوروس مرتّب شده و با زیرنوشنها و ترجمه به زبانهای انگلیسی و روسی نمایش داده می‌شوند.

گفته می‌شود پس از پاش خوردن دولت شوروی فعالیّت تالارهای سینما در بدخشان متوقف شده و مردم فیلمها را تنها از تلویزیون تماشا می‌کردند. ولی حالا ساکنان این منطقه دورافتاده امکان پیدا کرده‌اند، که فیلمها را به گونه دسته‌جمعی در تالارها تماشا کنند.

صحبت با شفیق قیام بعد از کنسرت بنیامین و ولی

هفته گذشته روزهای شنبه و یکشنبه در تالار کاخ باربد در شهر دوشنبه برنامه کنسرتی بنیامین و ولی برگزار شد. آنها یکی از ایران و دیگری از آلمان برای اجرای این برنامه به تاجیکستان آمده بودند.

در برنامه گذشته صحبت آنها را با چند تیکه از آهنگهایشان برای شما پخش نموده بودیم، امّا در برنامه این هفته‌امان صحبتی داریم با شفیق قیام، متصدّی برگزاری این برنامه‌ها و نخست از شفیق سؤال کردم، که آیا از اجرای این برنامه راضی هست یا نه؟

وی گفت: “البتّه، قبل از همه، ما در نزد خودمان نقشه گذاشته بودیم، که هر برنامه‌ای را، که تهیه می‌کنیم، دو جانب باید از ما راضی بمانند، یکی تماشاگران برنامه و دیگر خود سراینده‌های برنامه. حالا من فکر می‌کنم، که هم تماشاچیان و هم شرکت‌کنندگان این برنامه از برگزاری برنامه راضی بودند.”

در ادامه‌صحبت از شفیق در مورد تعداد کم تماشاچیان در روز اوّل برنامه کنسرتی بنیامین و ولی سؤال کردم. بعداً در باره وسایل فنّی تالار “باربد” صحبت داشتیم، چون صدابردار بنیامین، که در این برنامه او را همراهی می‌کرد، می‌گفت کیفیّت صدا خیلی بد بود. همچنین شفیق از تصمیمات بعدییش برایمان گفت.

مصاحبه شفیق قیام و مطالب دیگر برنامه تفریحی را می‌توانید با فشار دادن این سطر آبی بشنوید.

نظر و پیشنهادهای خود را می‌توانید به ایمیل zevarshoh@bbc.tj به ما بفرستید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.