به روز شده:  18:07 گرينويچ - چهارشنبه 17 مارس 2010 - 26 اسفند 1388

عارف، سلطان قلب ها یا مسافر کش در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

زندگی یک مسافر کش علاقمند به خوانندگی در فیلمی با نام "عارف به توان دو" در ویژه برنامه نوروزی آپارات، این هفته به نمایش درمی آید .

درباره فیلم:

فیلم "عارف به توان دو" شرح آمال و آرزوی" بزرگمهر" جوانی است که در تهران به نام "عارف" شناخته می شود. او شیفته "عارف"، خواننده معروف موسیقی پاپ ایرانی است و امیدوار است روزی او را از نزدیک ببیند.

این فیلم مستند- داستانی به کارگردانی " نادر داودی" در سال ۱۳۸۶ ساخته شده و نگاهی است به یک پدیده مغفول مانده اجتماعی که در سال های پس از انقلاب شدت گرفته است. بزرگمهر، جوان مسافرکشی که دیدار خواننده مورد علاقه و سانسور شده اش در جمهوری اسلامی را آرزویی دور از دسترس و غیر عملی می بیند، هر روز در حین مسافر کشی برای مسافرانش آوازهای عارف را می خواند، اما فیلمسازی در مسیرش قرار می گیرد و او در آستانه عملی شدن آرزوی اش قرار داده می شود .

فیلم بی آن که ادعایی داشته باشد با پیش گرفتن لحنی طنز و ریتمی سریع، بیننده را تا آخر ماجرا با خود همراه می کند و فیلمساز با قرار دادن افراد یا ماجراهایی در مقابل شخصیت اصلی فیلم ، تلاش دارد که تصویر ملموس تری از موقعیتی که این شخصیت قرار گرفته به دست دهد .

درباره کارگردان:

بزرگمهر در نمایی از فیلم"عارف به توان دو"

بزرگمهر در نمایی از فیلم"عارف به توان دو" ساخته "نادر داوودی"

نادر داوودی کارگردان فیلم " عارف به توان دو" متولد ۱۳۴۱ و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در رشته علوم ارتباطات از دانشگاه علامه طباطبایی است و بیشترین فعالیتش در حوزه عکاسی مطبوعات بوده است.

او عضو انجمن مستندسازان ایران بوده و تاکنون مستند‌های مختلفی درباره تاریخ ایران و مسایل اجتماعی ساخته است.

نخستین تجربه فیلمسازی او در زمینه کارگردانی یک مجموعه مستند ده قسمتی درباره تاریخ ایران قبل از اسلام در سال ۱۳۷۵ است و از جمله دیگر مستند های نادر داوودی ،مستند "سیزده و نیم" ،"رضا گمشده در زمان" ،" کندلوس" ، "سفرنامه قرن سیزدهم " و مستند"سرخ، سفید و سبز" است.

مستند "سرخ ،سفید و سبز" مستندی است که سه هفته آخر مبارزه انتخاباتی دور دهم ریاست جمهوری در ایران را به تصویر می‌کشد.

اصلی ترین و یژگی غالب آثار نادر داوودی در فیلم های مستندش ، زبان طناز و کمتر متعارفی است که او در ساختار فیلم هایش به کار می گیرد.

ویژگی فیلم:

نادر داوودی کارگردان "فیلم عارف به توان دو"

نادر داوودی

"عارف به توان دو "، با توجه به موضع و ساختارش، بسیار کمتر از آن چه که حق اش بوده ، مورد توجه قرار گرفته است . فیلمساز در این فیلم به درستی انگشت بر یکی از پدیده های پیچیده جامعه ایران می گذارد و بدون بیان هیچ شعاری ، با زبانی طناز و نافذ موضوع مورد نظرش را طرح می کند. شخصیتی که فیلمساز در این اثر به کار گرفته ، به راحتی و صادقانه در مقابل دوربین قرار می گیرد و حرف دل اش را می زند .به جز بخش اولیه فیلم که کند و کمی سردرگم به نظر می رسد ، قصه به خوبی پیش می رود و مخاطب را با خود درگیر می کند . لحن مفرح فیلم اجازه خسته شدن به تماشاگر را نمی دهد .

به لحاظ ساختاری نیز فیلم از معدود مستند - داستانی های زیبا و جذاب در سال های اخیر است. شاید یکی از مشکلات فیلمساز با این فیلم ، پایان فیلم باشد. این فیلم یک نسخه بلند ۷۰ دقیقه ای نیز دارد و نسخه ای که در برنامه آپارات به نمایش در آمده ، نسخه کوتاه شده " عارف به توان ۲ " است.

تماس با برنامه آپارات

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش آپارات


برنامه آپارات روزهای پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه به وقت ایران و ۲۲:۱۰افغانستان و ۲۲:۴۵ به وقت تاجیکستان از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شود.

این برنامه سه شنبه آینده نیز در همین ساعتها باز پخش می شود.

همچنین علاقه مندان می توانند تکرار برنامه آپارات را جمعه شب بعد از حدود ساعت ۱۲ شب به وقت ایران ، ۱:۰۰ بامداد شنبه به وقت افغانستان و۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت تاجیکستان و

شنبه ۱۳:۱۰ به وقت ایران و۱۳:۱۰ به وقت افغانستان و ۱۳:۴۰ به وقت تاجیکستان تماشا کنند.

روزهای شنبه ساعت ۱۶:۱۰ به وقت ایران و۱۷:۱۰ افغانستان و ساعت ۱۷:۴۰ به وقت تاجکستان باز پخش برنامه است.

روزهای چهارشنبه نیز در ساعت ۱۳:۱۰ به وقت ایران و۱۴:۱۰ افغانستان و ساعت۱۴:۴۰ به وقت تاجکستان باز پخش برنامه است.

برنامه آپارات را می توانید به طور زنده و همزمان از طریق وبسایت فارسی بی بی سی - پخش تلویزیون - نیز تماشا کنید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.