سال تحویل ۸۹؛ 'ابی' در بی بی سی فارسی

ابی ( ابراهیم حامدی) برای عید دیدنی با دوستدارانش، این هفته به سالن ضبط موسیقی بی بی سی آمد و از میان خوانده هایش طی چهل سال گذشته، با ارکستر، ۵ ترانه اجرا کرد. برنامه ای که تدارکش یک سال طول کشید و نتیجه روزها تمرین بود.

پیام نوروزی ابی و ترانه ای که برای برنامه نوروزی امسال بی بی سی فارسی به بیننده ها تقدیم کرده، روز شنبه ۲۰ مارس ۲۹ اسفند، پیش از سال تحویل از شبکه بی بی سی فارسی پخش خواهد شد.

ابی نوروز پرکاری را در پیش دارد؛ او امسال، جز دوبی، در اربیل (کردستان عراق) هم به روی صحنه می رود.

ابی:" خوشبختانه علاقمندان ترانه های من بیشتر شده اند؛ امسال بی صبرانه منتظر اجرا در اربیل هستم؛ سرزمین جدید و روحیه جدیدی را تجربه خواهم کرد."

پنج سال قبل که با ابی در خانه اش لس آنجلس ملاقات داشتم، از بازنشستگی صحبت می کرد؛ در حالی که تابستان پیش در خانه اش در اسپانیا از بین نامه های رسیده از ایران، شعر جدیدی را از ته دل دکلمه می کرد و می گفت:"اینو حتما میخونم "!

امسال لابه لای ضبط تلویزیونی آهنگ هاش در بی بی سی وسوسه شدم که این موضوع را به او گوشزد کنم!

ابی: "هر بار که روی صحنه می روم و هر بار که آلبومی منتشر می کنم، چیز جدیدی یاد می گیرم؛ تجربه های تازه ای در خواندن ترانه به ذهنم می آید و به این خاطر می بینم که هنوز باید ادامه داد؛ دو تا آلبوم در دست دارم. یکی از ساخته های شادوران بابک بیات است و دیگری کاری است با همکاری شوبرت آواکیان."

ابی عید امسال ظاهر متفاوتی دارد؛ موهای بلند و آرامشی بیشتر.در حالی که فشارهای پشت صحنه، روی زندگی هنری اش سایه انداخته.

او در ضبط در استودیو بی بی سی با اینکه ارکستر شخصی خودش همراهش نبود، ترانه ها را بی نقص و بدون اشتباه یا برداشت دوباره اجرا کرد.

ابی:"سال های سال است که در هیچ تلویزیونی اجرای زنده نداشته ام و این یک اتفاق استثنائی است. آخرین بار پیش از انقلاب بود - زمانی که با بیشتر خواننده های معروف پاپ آن روز دور هم جمع شدیم و یک برنامه نوروزی تلویزیونی اجرا کردیم. آن روزها دل هایمان به هم نزدیکتر بود؛ الان شاید در یک شهر باشیم ولی... دور از هم."

۲۰ آوریل، برابر با ۳۱ فروردین، ابی با ارکستر کلاسیک در سالن آلبرت هال لندن، کنسرت بزرگی خواهد داشت که درآمد آن به نفع MS society که مرکز خیریه ای برای کمک به مبتلایان به بیماری ام اس است صرف خواهد شد.

گفته می شود که در ایران، جوانان زیادی به این بیماری مبتلا هستند.

ابی: "من دوستی در لندن داشتم که به کنسرت هایم می آمد؛ ۲۳ سالش بیشتر نبود. خود من شاهد فلج شدن تدریجی این پسر جوان بودم و همیشه علاقه داشتم که بتوانم کمکی بکنم. الان با اجرای این کنسرت، قدمی در این راه خواهم برداشت."

البته برای طرفداران ابی این کنسرت استثنائی خواهد بود؛ آلبرت هال جایی است که خیلی از بزرگان موسیقی دنیا در آن کنسرت داشتنه و دارند. ورود به این سالن به این سادگی ها نیست.

برای دیدن بخش هایی از این کنسرت، برنامه های تلویزیون بی بی سی و سایت فارسی بی بی سی را در روزهای آینده دنبال کنید.

مطالب مرتبط