به روز شده:  16:40 گرينويچ - پنج شنبه 25 مارس 2010 - 05 فروردین 1389

یهودیان ایران، همشهریان ۲۷۰۰ ساله در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در برنامه این هفته آپارات ، فیلمی با عنوان " یهودیان ایران " درباره وضعیت یهودیان در سال های اخیر در ایران به نمایش در می آید .

درباره فیلم:

با اینکه پیشینه حضور یهودیان در ایران به ۲۷۰۰ سال پیش ، به روزگار کورش پادشاه هخامنش و یا حتی قبل از آن باز می‏گردد و یهودیان یکی از عمده ترین اقوام در ایران به شمار می آیند و همچنین آرامگاه بسیاری از پیامبران و بزرگان قوم یهود در ایران و به خصوص در نواحی غربی ایران است، اما شمار آنان در ایران به وِیژه پس از انقلاب به این سو همواره رو به کاهش بوده است. فیلم مستند "یهودیان ایران ، نگاهی دارد به زندگی و دل مشغولی های شماری از کلیمیان ایران در شهرهای مختلف. این فیلم به وضعیت یهودیان در پس از انقلاب می پردازد و دلیل مهاجرت بخشی از آنان را روایت می کند.

درباره کارگردان:

پرندیس در نمایی از فیلم"یهودیان ایران"

پرندیس در نمایی از فیلم"یهودیان ایران"

رامین فراهانی در سال ١٣٤٨در تهران متولد شد. در نوجوانی مقدمات عکاسی و فیلمسازی را در انجمن سینمای جوانان فراگرفت. از سال ٦۹ وارد دانشکده ی سینما و تآتر دانشگاه هنر تهران شد و در رشته کارگردانی سینما به تحصیل پرداخت. همزمان چند فیلم کوتاه ساخت که از آن میان فیلم داستانی "موهبت زمین" بیش از همه مورد توجه جشنواره ها قرارگرفته و جایزه ای دریافت کرده است.

رامین در ١٣۷٣پس از دوره ای کوتاه از کار مطبوعاتی و تبلیغاتی، به هلند مهاجرت کرد و سه سال بعد وارد آکادمی فیلم و تلویزیون هلند در آمستردام شد. فیلم ١٦ میلیمتری «بام» مهمترین فیلم او در این دوره است.

رامین فراهانی در سال ٨١ تولید و کارگردانی مستند نیمه بلند «یهودیان ایران» را برای تلویزیون هلند آغاز کرد. این مستند در سه فصل به جامعه ی کلیمیان تهران، اصفهان و شیراز می پردازد. نسخه نهایی این فیلم در نوروز۸۳ از شبکه اول تلویزیون هلند پخش شد و سپس در ده ها جشنواره و رویداد فرهنگی در کشورهای مختلف جهان به نمایش درآمد.

رامین فراهانی در زمینه هایی چون ترجمه و عکاسی نیز فعالیت دارد. برگردانِ او از پرفروش ترین راهنمای فیلمنامه نویسی در هلند با عنوان «راز هالیوود» آماده ارائه به ناشر است.

ویژگی فیلم :

فیلم "یهودیان ایران" در سال ۱۳۸۱ ساخته شده و نگاهی به تحولات اخیر جامعه یهودیان در ایران دارد. در این فیلم یهودیان تهران، اصفهان و شیراز از تبعیضات و مشکلاتی که با آن مواجه اند، سخن می گویند فیلم در عین حال به دوستی های عمیق بین مسلمانان و یهودیان ایرانی و همزیستی مسالمت آمیز آنان، فارغ از دغدغه های نظام سیاسی حاکم بر ایران پرداخته است.

به لحاظ تکنیکی ، فیلم ساختار مناسب و شروع بسیار خوبی دارد، به خوبی تدوین شده و به رغم آنکه در چارچوب محدودیت های داخل ایران ساخته شده ، کارگردان به خوبی توانسته است از پس طرح موضوع و ظرافت ها و حساسیت های موجود برآید.

فیلم ساختاری تحقیقی در باره جامعه یهودیان ایران دارد و از این لحاظ به عنوان یک منبع برای کارهای پژوهشی هر محقق قابل استناد است . این فیلم از معدود فیلم هایی است که درباره یهودیان ایرانی ساخته شده است .

نگاه کارگردان به فیلم:

رامین فراهانی "کارگردان فیلم"یهودیان ایران"

رامین فراهانی "کارگردان فیلم"یهودیان ایران"

فراز و نشیب ها و تلخکامی ها در زندگی یهودیان ایران هیچگاه از وطن دوستی آنان نکاسته است، چرا که پیوندهای ناگسستنی با ایران دارند. آنها از کهن ترین و سازگارترین اقوام ایرانی هستند که با شمار اندک شان خدمات بسیاری به دانش و فرهنگ این مرز و بوم کرده اند. روا نیست که به درد دل آنها گوش نکنیم و از تبعیضاتی که در زمینه های استخدامی، اجتماعی و قضایی متحمل می شوند، با بی اعتنایی بگذریم.

فیلم من پنجره کوچکی بود که می توانست مخاطبان ایرانی را با گوشه ای از غم ها و شادی های هموطنان کلیمی آشنا سازد. اما مجال این را نیافت. امید آنکه دیگران، و بویژه آنهایی که رسانه های گروهی را در ایران در اختیار دارند، گامهای بلندتری برای نزدیک کردن تمام اقوام ایرانی به یکدیگر بردارند و افق های تازه ای را در ارجگذاری خرده فرهنگ ها بگشایند.

تماس با برنامه آپارات

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار جمعه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰
تکرار جمعه
۰۰:۱۰ ۰۰:۱۰ ۰۰:۴۰ ۱۹:۴۰
تکرار شنبه
۱۶:۱۰ ۱۶:۱۰
۱۶:۴۰
۱۱:۴۰
تکرار سه‌شنبه
۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار چهارشنبه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.