برنامه تفریحی تاجیکی: ۲۶ مارس

با سلام و با پیام و با درود بی‌پایان به هواداران برنامه تفریحی تاجیکی.

خوش آمدید به برنامه ویژه نوروزی.

اگر چه باران روز ۲۱ مارس تعدادی از برنامه‌های طرحریزی شده جشن نوروز را به تأخیر انداخت، امّا در مجموع، برای نخستین بار در تاجیکستان در جشن نوروز پنج روز تعطیل اعلام شد.

مردم تفریح کردند و گردش هایی در خیابان های شهرها و نواحی این کشور انجام داده و به منزل همدیگر به مهمانی رفتند و از خان هفت سین و هفت شین شیرینی خوردند.

همچنین، در گوشه و کنار شهر دوشنبه برنامه‌های موسیقی و فرهنگی برگزار شد. البتّه، در مقایسه‌ با سال های قبلی ، نوروز امسال به مراتب جالب تر و رنگین تر برگزار شد.

حالا از محتوای برنامه امروز ما بشنوید:

دلیر نظر، آوازخوان سرشناس، برایتان شادباش نوروزی دارد، صحبتی داریم پیرامون آهنگ جدیدی با نام "سازیم راغون را". این ترانه را شبنم ثریا، صدرالدّین نجم‌الدین و بهرام غفوری اجرا کرده‌اند.

پرویز نظرف، آوازخوان مشهور تاجیک مقیم قزاقستان، تصمیم گرفته است فیلمی را نواربرداری کند.

نظر چندی از تماشاچیان را داریم در باره برنامه هنری، که شرکت مابیلی “Tcell” یا چنان که در گذشته از آن "ایندیگو" نام برده می‌شد، برگزار کرد.

این است محتوای برنامه این هفته. البتّه همراه با محبوبترین آهنگ های تاجیکی برای شما!

طنطنه‌های نوروزی بعد از تجلیل رسمی نوروز چند روز دیگر در شهرها و نواحی تاجیکستان ادامه‌دارد و ما نیز از نوروز و از شادباش های نوروزی با دلیر نظر، آهنگساز و آوازخوان سرشناس تاجیکستان، صحبتی داشتیم.

Image caption دلیر نظر

دلیر نظر از خاطرات آوان کودکی اش به هنگام تجلیل از نوروز صحبت کرد و گفت: “این خوشبختی بزرگ است، که مردم ما نوروز را دارند و از این سال به بعد در بسیاری از کشورهای جهان نوروز را جشن می‌گیرند.”

آقای نظر در ادامه‌صحبتش از برنامه‌های خود در سال جدید خورشیدی صحبت کرد و گفت، که چند آهنگ قدیمی اش را با آمیزش های (ترکیب) جدید موسیقی پیشنهاد (تقدیم) دوستداران موسیقی خواهد کرد.

در کنار ترانه‌های نوروزی، اخیراً بسیاری از آوازخوانان تاجیک ترانه هایی اجرا کردند، که به ستایش و دعوت برای سهم‌گذاری در بنیاد نیروگاه "راغون" بخشیده شده‌اند. یکی از این آهنگها ترانه جدیدیست، که شبنم ثریا، بهرام غفوری و صدرالدّین نجم‌الدین زیر عنوان “سازیم راغون را” اجرا کرده‌اند.

مؤلف شعر و آهنگساز آن فرهاد میلاد است و از تاریخ آفریدن این آهنگ، خود آقای میلاد چنین گفت: "در ۱۸ سال دوران استقلال تاجیکستان مردم ما کوشش کرد، تا این نیروگاه را بنیاد کند. من استقلال اقتصادی تاجیکستان را تنها در بنیاد نیروگاه "راغون" می‌بینم. تا آن زمانی که ما این نیروگاه را بنیاد نکنیم، کشور ما را چون یک کشور صاحب‌اختیار و برابرحقوق قبول نخواهند کرد.”

فرهاد میلاد افزود، که محتوای ترانه “راغون" را سیاسی نمی‌داند و از نگاه او این تنها یک سرود ملّی است و برای متّحد ساختن مردم تاجیکستان سروده است.

آوازخوانان را نیز برای اجرای این آهنگ آقای میلاد خودش انتخاب کرده است و به ‌اندیشه وی، شبنم، بهرام و صدرالدّین بهترین اجراکنندگان این ترانه هستند.

این تنها ترانه‌ای نیست، که اخیراً موضوع آن به بنیاد نیروگاه "راغون" بخشیده((مربوط) شده است. طوری، که دولتمند خال، آوازخوان ممتاز تاجیک، در یکی از صحبتهای خود در برنامه ما گفت، وی به شعر یک راننده کامیون، از جمله بنیادکاران نیروگاه "راغون" آهنگی بسته و در برنامه‌هایش اجرا کرده است.

همچنین آوازخوان های دیگر نیز در رابطه با طرح "راغون" ترانه‌های مختلف را اجرا کرده‌اند.

شام ۲۴ مارس در نزد تئاتر اپرا و بالّه به نام استاد صدرالدّین عینی شهر دوشنبه شرکت مابیلی موسوم به “ایندیگو” به مناسبت تغییر نامش، که هم اکنون به “Tcell” عوض شد، کنسرتی با شرکت ستاره‌های موسیقی پاپ تاجیک برگزار کرد.

اردشیر دهاتی، رهبر بخش اطّلاعات و تبلیغات شرکت “Tcell” می‌گوید: “شروع از ماه نوامبر سال ۲۰۰۷ شرکت های مابیلی "ایندیگو" به گروه "تیلیه صانعر" پیوسته‌اند. گروه "تیلیه صانعر" ارائه خدمات ارتباطات مابیلی(تلفن همراه) را توسط شرکت های مختلف برای کشورهای اسکاندیناوی، بالتیک، اسپانیا، منطقه اورواسیا و کشورهای مشترک‌المنافع ارائه می‌کند.”

اردشیر افزود، که پیوست آنها به شرکت جدید برای مشتریان آنها امکانات استفاده از مابیل ها را با قیمت ارزان فراهم می‌کند.

وی افزود، که همچنین در آینده نزدیک سطح خدمت رسانی این شرکت در حدود شهر دوشنبه و نواحی دیگر تاجیکستان به مراتب بهبود خواهد یافت.

در برنامه کنسرتی، که در فضای باز، در نزد تئاتر اپرا و بالّه برگزار شد، گروه های “اوستا” و "پریم"، گروه رقصی “پدیده”، گروه ریپ با نام “نور نو”، گروه موسیقی سنتی “سما”، دلیر نظر و پرویز نظر، بهرام غفوری، صدرالدّین نجم‌الدین و ذکر‌الله شرکت داشتند. برخی از تماشاچیان این برنامه در باره برگزاری این برنامه چنین ابراز نظر نمودند.

مهینه، یک تماشاچی این برنامه، از آن اظهار نارضایتی کرد، که مسئولان برنامه ساعت آغاز کنسرت را در تبلیغات شان چهار بعد از ظهر اعلان کرده بودند، امّا در اصل این برنامه ساعت ۶ بیگاه شروع شد.

به گفته وی، میدان نزد تئاتر اپرا و بالّه به نام صدرالدّین عینی برای تماشاچیان این برنامه تنگ بود و همه تماشاچیان نتوانسته‌اند به راحتی صحنه را ببینند.

امید، یک همصحبت دیگر من، گفت: "بهتر بود، اگر تعداد هنرمندان این برنامه کمتر، ولی اجرای ترانه‌های آنها بیشتر می‌شد. زیرا اجرای یک آهنگ نمی‌تواند خواهش هواداران آوازخوان ها را برآورده سازد."

در مجموع اکثر تماشاچیان از این برنامه اظهار قناعتمندی کردند و گفتند: “حداقل در این گونه برنامه‌ها آوازخوانان محبوبشان را از نزدیک دیدند و ترانه هایشان را شنیده ا ند، زیرا در تالارهای کنسرتی تاجیکستان قیمت بلیت ها خیلی گران است و نه همه آنها امکان خریداری بلیت ها را دارند.

پرویز نظراو، آوازخوان تاجیک مقیم قزاقستان، یکی دیگر از شرکت‌کنندگان این برنامه بود، که به خاطر شرکت در این کنسرت از شهر آلماتی قزاقستان دعوت شده بود.

پرویز برایم از تجلیل جشن نوروز در قزاقستان گفت، که آن جا نیز همراه خانواده‌اش همه‌ساله از این جشن تجلیل می‌کند.

وی افزود: “من همیشه جشن نوروز را از دوریهای دور در قلبم احساس می‌کنم و آن را در چهره نزدیکانم می‌بینم، که چه قدر زیبا می‌شوند و در سیمای شکوفان دیارم می‌بینم. برایم نوروز همیشه خاطرات شیرین آوان کودکییم را بیدار می‌کند.”

به این سؤال، که هر باری که پرویز به تاجیکستان می‌آید، چه احساسی او را فرا می‌گیرد، وی گفت: “به تاجیکستان آمدن را دوست می‌دارم و هنگامی، که چنین امکان فراهم می‌شود، دفعتاً به راه می‌برآیم و سوی وطن می‌آیم. از دیدار نزدیکان و دوستان و هوادارانم خوشحال می‌شوم. در هیچ کشور دنیا این گونه محبّت و صمیمیت را احساس نکرده‌ام، آنگونه که در وطن خود، تاجیکستان، احساس می‌کنم."

سپس، پرویز برایم از برنامه‌های آینده خود گفت. وی می‌خواهد در سال جدید به نواربرداری فیلمهای هنری و مستند آغاز کند. پرویز می‌گوید، که خودش هم مؤلف فیلمنامه و هم اجراکننده نقش اصلی خواهد بود.

پرویز همچنین مایل است در آینده به نواربرداری ویدئویی و کلیپ های خودش و آوازخوان های دیگر هم اقدام کند.

نظرات و پیشنهادهای خود را در باره برنامه به آدرس الکترونی ما zevarshoh@bbc.tj فرستید

مطالب مرتبط