به روز شده:  18:48 گرينويچ - پنج شنبه 01 آوريل 2010 - 12 فروردین 1389

'سبز است رنگ' و 'بهار در پشت کوه های بلند' در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


در برنامه این هفته آپارا ت، دو فیلم با نام های" سبز است رنگ "و"بهار پشت کوه های بلند" به نمایش در می آید.

درباره فیلم"سبز است درخت":

"سبز است رنگ" فیلمی است درباره رابطه انسان و درخت. به ویژه زندگی و رابطه ای که باغبان ها با این درخت ها دارند . الهام اسدی "عکاس و مستند ساز" در این فیلم ، به سراغ هفت باغبان در هفت نقطه مختلف ایران رفته و از آنها درباره رابطه شان با درخت های باغ شان پرسیده است.

نمایی از فیلم "سبز است رنگ" ساخته الهام اسدی

درباره کارگردان:

الهام اسدی کارگردان فیلم "سبز است رنگ" متولد سال ۱۳۵۸ در تهران و تحصیل کرده گرافیک است. او کار فیلمسازی را در سال ۸۶ با حضور در کارگاه های آموزش فیلمسازی عباس کیارستمی آغاز کرده و فیلم "سبز است رنگ" اولین ساخته اوست. او علاقمند است که مفاهیم مورد نظرش را بیشتر از طریق کار تصاویر منتقل کند . فیلم مستند پوت دومین کار و اولین کار نیمه بلند حرفه ای الهام اسدی ، بیشتر توانایی های او را در این زمینه نشان می دهد.

ویژگی فیلم :

"سبز است رنگ" به عنوان تجربه اول یک فیلمساز ، تجربه قابل قبولی است . تصاویر خوب و گاه بسیار درخشانی دارد و از تدوین خوبی هم برخوردار است. اما کم داشتن تصویر در برخی بخش ها کاملا محسوس است و به صدا که می توانست یک عنصر پیش برنده در این فیلم باشد، کم توجهی شده .
کارگردان تلاش داشته این باغبان ها از نقاط مختلف ایران انتخاب شوند، اما حاصل این تلاش در فیلم به چشم نمی آید. موسیقی در این فیلم به خوبی در خدمت اثر قرار گرفته است. تلاش برای برجسته تر کردن رنگ سبز در کل فیلم، در بیشتر بخش ها خیلی خوب از کار در آمده است.

این فیلم به عنوان کار برگزیده کارگاه فیلمسازی عباس کیارستمی انتخاب شده است .

الهام اسدی "کارگردان فیلم" سبز است رنگ"

نگاه کارگردان:

همیشه احساسی متفاوت به وجود می آید تا رابطه ای خاص بین انسان و موجودات و حتی اشیاء پیرامون آن شکل گیرد.
در دنیای سبز درختان این باغبان ها هستند که لحظه لحظه ی خاطراتشان با رشد نهالی کوچک ، بزرگ می شود، احساسی سبز که گاهی درختی را در یک باغ برایش متفاوت از سایرین می کند.


"سبز است رنگ" ، شعری است که درختی گاه آرام در گوش باغبانش زمزمه می کند و معنایش آدمی را به ورای رابطه انسان با انسان می برد. رابطه ای است سبز از جنس باور آب و خاک و آسمان که هر زنده ای را زندگی می بخشد.
"سبز است رنگ" مروریست بر ارتباط هفت باغبان و هفت درخت که برای ما می گویند دلیل تفاوت و اهمیت آن درخت میان باغی بزرگ چیست؟ دلیلی که باعث می شود باغبان زیر سایه ی او بایستد و از آنجا به زندگی نگاه کند.

در فیلم در تمام پلان هایی که انسان ها حضور دارند رنگ ها را از محیط گرفته شده است و تنها رنگ سبز باقی مانده تا بیننده را با احساس سبز باغبان ها نزدیک و همسو کند. انگار آنها با هم سبز شده اند و در پایان هر اپیزود رنگ به صورت ها بازمی گردد تا به یاد بیاوریم گرمای رنگ های این رابطه ی عمیق میان انسان و یک گیاه از کجاست!؟

نمایی از فیلم "بهاردر پشت کوه های بلند"

درباره فیلم "بهاردرپشت کوه های بلند":

فیلم "بهار در پشت کوه های بلند" نگاهی داره به آیین های نوروزی گرجی تباران در ایران . گرجی ها قومی هستند که در دوران حاکمیت صفویه به ایران آمدند. بنا بر روایتی حدود سی هزار گرجی در زمان شاه طهماسب و ده ها هزار نفر دیگردر زمان شاه عباس و همچنین دوره افشاریان و قاجار راهی ایران شدند و در مناطق مختلف شمال و مرکز سکنا گرفتند.

اما در طول تاریخ و به تدریج ، زبان و فرهنگ بیشتر نواحی گرجی نشین با دیگر اقوام ایرانی حل شده و تمرکز حضور فرهنگ و زبان گرجی ها به مناطق خاصی در ایران محدود شد. گرجی ها با پذیرش اسلام بسیاری از سنت های ایرانی از جمله نوروز را پذیرفتند و از سنن و آداب خودشان کمتر چیزی جز زبان گرجی برایشان باقی مانده است. معروف ترین گرجی دوران صفویه الله وردی خان، بانی پل سی و سه پل در اصفهان است.

در طی نزدیک به پانصد سال حضور گرجی ها در ایران، زندگی آنها فراز و نشیب زیادی داشته است. بنا به روایتی سخت ترین خاطره تاریخی آنها به زمان کریم خان زند بر می گردد، زمانی که گرجیان در پی یک نافرمانی، در کوه سیخه، در نزدیکی فریدون شهر امروزی تار و مار و در روستا های اطراف پراکنده شدند، جایی که تا امروز نیز به زندگی ساده کشاوررزی مشغول اند.

یکی از مهمترین روستا های امروزین گرجی نشین چغیورت یا چغروت است. فیلم "بهار در پشت کوه های بلند" نگاهی دارد به آیین ها و سنت های نوروزی گرجی ها در ایران .

علی عطار کارگردان فیلم"بهار در پشت کوه های بلند"
درباره کارگردان:

علی عطار کارگردان فیلم "بهار در پشت کوه های بلند " از سال ۱۳۶۵ در آلمان زندگی کرده و از سال ۱۳۸۷ به لندن آمد و همکار بی بی سی فارسی شد. در کلن آلمان شهری که او بخش بزرگی از زندگی خود را گذرانده ، به تحصیل فیلم و مردم شناسی پرداخت و در حین تحصیل بود که این دو را با هم آمیخت و سازنده فیلم های مردم شناسی شد.

در آغاز به تاجیکستان تازه استقلال یافته رفت و بعدها فیلم هایی ساخت که تعدادی از آنها در مورد نوروز بودند و به فستیوال های گوناگون فیلم های مردم شناسی راه یافتند. برای به تصویر کشیدن سنن نوروزی او به جز تاجیکستان، به کشورهای دیگر از جمله افغانستان، آذربایجان، زنگبار، آلبانی و ایران سفر کرد و هرگاه فرصتی یافت دست به تهیه فیلمی در این زمینه زد. "بهار در پشت کوههای بلند" آخرین آنهاست که این مراسم را در روستای چغیورت در حومه فریدون شهر بررسی می کند.

ویژگی فیلم:

"بها ردر پشت کوه های بلند" مستندی است از آیین ها و اقوامی که رو به فراموشی هستند. این فیلم بیشتر ارزش تحقیقاتی دارد و می تواند منبع خوبی باشد برای محققان. فیلم در عین حال جذابیت های بکر زندگی گرجی ها در ایران را به تصویر کشیده است.

نگاه کارگردان :

این فیلم نگاهی ساده دارد به زندگی، مراسم نوروزی روستای چغیورت و همچنین نگاهی گذرا به تاریخ گرجی تباران ایران. راویان فیلم خود مردم روستا هستند و فیلمساز تنها نقش هماهنگ کننده تصاویر را دارد.

راوی اصلی حاجیه نرگس و شوهرش حاجی اکبر دو ستون برای پیشبرد داستان هستند که از اولین صحنه ها تا آخرین آن در فیلم حضور دارند. در بین اقلیت های قومی ایران گرجی تباران شاید یکی از گمنام ترین آنها باشند، اما مراسم نوروزی، آنها را با دیگر ایرانیان به شدت پیوند می دهد.

جای آن دارد که فیلمسازان با نگاهی ژرف و جامعه شناسانه این مراسم را بین اقوام کوچک و بزرگ ایرانی به تصویر کشند و آن را برای آیندگان جاودانه سازند. نوروز در سال گذشته پایش را از مرزهای حوزه جغرافیائی خود فراتر گذاشت و بعنوان "سنتی برتر" و میراث فرهنگی بشری در جهان پذیرفته شد.

تماس با برنامه آپارات

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار جمعه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰
تکرار جمعه
۰۰:۱۰ ۰۰:۱۰ ۰۰:۴۰ ۱۹:۴۰
تکرار شنبه
۱۶:۱۰ ۱۶:۱۰
۱۶:۴۰
۱۱:۴۰
تکرار سه‌شنبه
۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار چهارشنبه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مروری بر فیلم هفته گذشته


"عارف به توان دو"

فیلم "عارف به توان دو" شرح آمال و آرزوی" بزرگمهر" جوانی است که در تهران به نام "عارف" شناخته می شود. او شیفته "عارف"، خواننده معروف موسیقی پاپ ایرانی است و امیدوار است روزی او را از نزدیک ببیند.
این فیلم مستند- داستانی به کارگردانی " نادر داودی" در سال ۱۳۸۶ ساخته شده و نگاهی است به یک پدیده مغفول مانده اجتماعی که در سال های پس از انقلاب شدت گرفته است. بزرگمهر، جوان مسافرکشی که دیدار خواننده مورد علاقه و سانسور شده اش در جمهوری اسلامی را آرزویی دور از دسترس و غیر عملی می بیند، هر روز درحین مسافر کشی برای مسافرانش آوازهای عارف را می خواند، اما فیلمسازی در مسیرش قرار می گیرد و او در آستانه عملی شدن آرزوی اش قرار داده می شود .
فیلم بی آن که ادعایی داشته باشد با پیش گرفتن لحنی طنز و ریتمی سریع، بیننده را تا آخر ماجرا با خود همراه می کند و فیلمساز با قرار دادن افراد یا ماجراهایی در مقابل شخصیت اصلی فیلم ، تلاش دارد که تصویر ملموس تری از موقعیتی که این شخصیت قرار گرفته به دست دهد.

نظرات بینندگان در مورد فیلم "عارف به توان دو ":

مانی:

فیلم" عارف به توان دو" عالی بود. آخرش دست خودم نبود یهو به خودم اومدم ، دیدم رفتم جلوی جلوی تلویزیون. نزدیک بود بخورم به شیشه تلویزیون. اشکم در اومد آخرش کلی حال کردم. با تشکر از کارگردان این مستند.

مهران:

من و تمامی‌ خانواده از دیدن فیلم عارف به توان دو بسیار بسیار لذت بردیم و این داستان ملموس با روش خیلی‌ نوین و حقیقی به تصویر کشیده شده و بیننده را هر ثانیه به دنبال خود می بره در رویای شخصی‌ بسیار آشنا و تنها می توانم بگویم که آفرین به این فیلم ساز مبتکر.

سجاد:

فیلم "عارف به توان دو"جالب بود. به خاطر پخش این مستند جالب تشکر می کنم.

محمد:

فیلم "عارف به توان ۲" را دیدم.این فیلم فوق العاده بود وقتی این فیلم تموم شد. با دست هام اشکامو پاک کردم و بی اختیار دست زدم (هر کسی به هر چیزی که بخواد میرسه. فقط باید صبور باشه) در آخر باید بگم که این فیلم پر از امید بود. آفرین!

صالح:

برنامه مستند راجع به عارف فوق العاده بود و من و خانواده را میخکوب کرد.

بزرگمهر در نمایی از فیلم"عارف به توان دو" ساخته "نادر داوودی"
داود از ایران:

فیلم "عارف به توان دو" بسیار مثبت و آموزنده بود با سپاس فراوان.

امیر از مشهد:

.من فیلم "عارف به توان دو" دیدم بسیار جذاب ودیدنی بود.
به امید روزی که هنر ایرانی بیشتر از این بتونه خودش رو نشون بده.

سیاوش:

امشب خیلی عیدی زیبا شما به من دادید. من ۲۵ سال دور از وطن هستم همین موقع ها حال و هوای خانواده و ایران را دارم چون تنها زندگی می کنم و امشب از اون شب های سخت و بی قرار بودم تا این برنامه "عارف به توان دو "را دیدم . خیلی ممنون از این برنامه و از کارگردان این برنامه که اینقدر لطف و صداقت را جلوی دوربین کشید .

سیامک و فرانک:

فیلم "عارف به توان دو" خیلی فیلم زیبایی بود، ما خیلی حال کردیم. به کارگردان برای انتخاب موضوع فیلم تبریک می گوییم.

محسن از سوئد :

مستند "عارف به توان دو" بی نهایت زیبا بود تا حدی که اشکم در اومد. من خودم دقیقا ۳۵ سال است که همچین روزگاری را داشته ام و به این امید بودم که روزی توی کنسرت بتونم بخونم، ولی هزار و یک مشکل از دوران کودکی مثل بی پولی پدر و سن کم نوجوانی وجود داشت وهیچ کاری از دستم بر نیامد. الان که ۴۵ ساله هستم هنوز می خوانم مثل ستار. من با صدای ستار زندگی کردم و برایش زیباترین ها آرزو دارم . امروز به یاد گذشته ها هستم .

سارال از آذربایجان غربی:

فیلم مستند "عارف به توان دو " را امشب دیدیم. انصافا" به دلمان نشست اما کارگردان داشت اواخر فیلم حال ببینندگان را می گرفت که یک مرتبه خون مجددا"دررگ هایمان به جریان افتاد و آن دیدار و همخوانی آقای بزرگمهری با عارف خواننده مشهور و مردمی بود. جدا" لذت بردیم. ضمنا" بزرگواری و معرفت تمام را در وجود و چهره خواننده اسطوره ای ایران عارف مشاهده کردیم . از این بابت هم از کارگردان و هم از آقای عارف متشکر و سپاسگزاریم.

مهدی از هلند:

در روز پخش فیلم "عارف به توان دو" برای کار مهمی به منزل اومدم تا چیزی را ایمیل کنم که اتفاقی از طریق اینترنت این فیلم را دیدم اولش فکر کردم جالب نیست ولی هی نگاه کردم و برام جالب تر شد.

باورتون نمیشه که من خیلی کم گریه می کنم ولی آخر فیلم وقتی اون آقا ،عارف رو دید و با هم شعر می خوندند، من از احساس شادی گریه می کردم . یک حس عجیبی بود. به نظرم این فیلم خیلی ساده و روان با بیننده ارتباط برقرار می کرد و خیلی قوی و با احساس ساخته شده بود.

رامین:

بسیار فیلم جالبی بود. میشه گفت سطح فیلم های بین المللی را داشت.

مهدی از دانمارک:

فیلم مستندی "عارف به توان دو" خیلی با حال و جذاب بود.

وحید:

فیلم "عارف به توان دو" بهترین فیلم مستندی بود که از این برنامه پخش شده است .

داریوش:

مستند عارف بی نظیر بود.

عباس از بهبهان:

بیننده مکرر آپارات هستم؛ فیلم سلطان قلب ها از نظر من بسیار عالی بود اما نمی دونم چطور ممکنه یه نفر اینهمه به یک خواننده دلبستگی پیدا کنه ؟؟

محمد رضا مصدق پوراز کرج:

برنامه عارف واقعا توی برنامه های که توی عمرم دیدم بی نظیر بود.

میثم:

یکی‌ از زیباترین فیلم‌هایی‌ که تا به حال دیدم همین "عارف به توان دو" بود. باید بابت این فیلم به آقای نادر داودی تبریک گفت. عالی‌ بود.

فرزانه از هند:

عارف به توان ۲ فوق العاده زیبا و دوست داشتنی بود. در طول فیلم آنقدر خوب آدم با شخصیت عارف آشنا میشه که وقتی‌ میره روی سنّ که بخونه انگار آدم به آرزویی میرسه که خودش از بچگی داشته است .

محمد محمودی وحید:

فیلم "عارف به توان دو" بسیار عالی بود و باعث شد به اینکه در تعطیلات عید و دید و بازدید هستیم،دوبار این فیلم رو نگاه کنم.به خصوص پایان فیلم که تاثیر زیادی روی من گذاشت

امین:

فیلم عارف به توان فوق العاده بود. حرف نداشت واقعا به کارگردانش تبریک می گم . من که آخرش اشک تو چشمام جمع شده بود.

امیر:

سوژه و ریتم فیلم طوری بود که من را که در حال مرور کانال های تلوزیون بودم روی شبکه بی بی سی متوقف و تا آخر فیلم میخکوب کرد من فقط متوجه نشدم که چگونه در مدت کوتاه ۹ ماه بعد به یک باره فضای خیابان ها و مدل ماشین های شهر جهش محسوسی داشت.

محسن از تورنتو:

فیلم "عارف به توان دو " یکی از فیلم های زیر پوستی جامعه ما بود که از خراش یک فرد عاشق عارف ، وارد بطن جامعه می شد.
در نوع نگاه، این فیلم، فیلم قابل توجهی بود. .مخصوصا اینکه خیلی روشن نشان می داد که چگونه حرف یک مادر ، می تواند زندگی فرزند را برای سال های سال شکل دهد و از طرفی به خوبی نشان می داد که در درون جامعه و زیر پوست آن چگونه هنرمندان می توانند افراد جامعه را با هنرشان خط داده و آنها را بسازنند( یا تخریب کنند) و بیشتر از سیاستمداران در شکل دادن جامعه تاثیر داشته باشند.

همچنین نشان می داد که همیشه این افراد غریبه و مسافر هستند که می توانند حرف های تلخ و واقعیت روشن را به ما بگویند و بزنند.

فیلم جنبه های مختلف داشت، یک جنبه ی آن عشق و اینکه وقتی آدم عاشقی چیزی را واقعا خواست ، در نهایت همچون سیمرغ عطار آنرا به دست می آورد و در این فیلم هم تلاش شده بود این موضوع نشان داده شود ولی مورد انتخاب شده فرد عاشق واقعی نبود، بیشتر تحت تاثیر حرف دیگران عاشق عارف شده بود، گویی تنها می خواست از این طریق کمبودهای دیگر زندگی خود را بپوشاند.

عمران از مالزی:

بنده یک بار توی اتوبان یادگار در تقاطع شیخ فضل اله سوار تاکسی این آقا شدم. اول که عکس این آقا را روی داشبورت با عارف دیدم فکر کردم عکس دستکاری شده است یا اینکه واقعی است و یک بار تو یک کاباره با عارف گرفته شده مثل بقیه که می روند و در جاهای مختلف با خواننده ها عکس می گیرند.
اما الان که فیلم رو دیدم شوکه شدم که چه اتفاق جالبی واسه این دوستمون افتاده است. از همین جا بهش عید رو تبریک می گم و امیدوارم همیشه شاد و سر زنده باشه.
به نظر من سازنده این فیلم به طور غیر مستقیم می خواست سختی های راه عشق رو بیان کند و اینکه یک عاشق چقدر باید تلاش کند تا به معشوقش برسد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.