لغو تور باب دیلن در شرق آسیا به دلیل مخالفت مقامات چینی

باب دیلن که حالا ۶۸ ساله است و تقریبا نیم قرن از آهنگ های اعتراض آمیز و خشم‌آلودش در جوانی می گذرد، چه بسا فراموش کرده بود که هنوز برخی مقامات حکومتی در جاهایی از دنیا او را یک تندرو خطرناک و تهدیدی برای جامعه خود می بینند.

اما او حالا با مخالفت مقامات چینی با برگزاری کنسرت در پکن و شانگهای روبه رو شده است.

یکی از برگزارکنندگان تور باب دیلن گفت: "باب دیلن که قرار بود اواخر ماه میلادی جاری به شرق آسیا سفر کند به دلیل مخالفت مقامات چینی با اجرا در پکن و شانگهای تور خود را لغو کرد."

جفری وو، از برگزارکنندگان تایوانی این تور، گفت: "وزیر فرهنگ چین که مسئول بررسی کنسرت های هنرمندان خارجی چین است ظاهرا درباره باب دیلن به عنوان چهره ای از جنبش اجتماعی ضدفرهنگ احتیاط کرده است."

آقای وو به روزنامه مورنینگ پست چاپ هنگ کنگ گفت که طرفداران دیلن که از فرصت دیدار قهرمانشان محروم شده اند، ممکن است بیورک را هم بی تقصیر ندانند که دو سال پیش با سردادن شعارهایی به طرفداری از تبت در کنسرتی در شانگهای، مقامات چینی را ترساند.

باب دیلن که در "تور بی پایان" خود، سالانه ۱۰۰ کنسرت در دنیا اجرا می کند، تصمیم داشت در پکن، شانگهای، تایوان، کره جنوبی و هنگ کنگ کنسرت بدهد اما حالا کل این تور منتفی شده است.

آقای وو گفت: "با حذف پکن و چین از برنامه تور، برای آقای دیلن امکان ندارد که فقط در هنگ کنگ و کره جنوبی و تایوان اجرا داشته باشد. جاذبه اصلی این تور برای باب دیلن پیدا کردن فرصت اجرا در چین بود."

به گفته آقای وو، مقامات چینی حالا محتاط تر شده اند؛ به خصوص از وقتی که بیورک، خواننده اهل ایسلند، در سال ۲۰۰۸، بعد از اجرای آوازی به نام استقلال را اعلام کن در شانگهای، فریاد "تبت! تبت!" سر داد.

وو گفت: "بدون شک، کاری که بیورک کرد کار باقی خواننده ها را بسیار سخت کرده است. حالا مقامات محافظه‌کار چینی همواره نگرانند خواننده ها روی صحنه چه چیزی خواهند گفت."

سال گذشته، مقامات چینی به گروه اوسیس گفته بودند که آنها هم برای اجرا در پکن و شانگهای "نامناسب" هستند چون ۱۲ سال پیش، نوئل گالاگر در کنسرت آزادی تبت روی صحنه رفته بود.

مطالب مرتبط