به روز شده:  19:08 گرينويچ - چهارشنبه 07 آوريل 2010 - 18 فروردین 1389

"با خدا می رقصم" در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

برنامه این هفته آپارات به فیلم مستند "با خدا می رقصم" ساخته "هوشنگ میرزایی" اختصاص دارد.

در این برنامه می بینیم که چطور یک نابینا سوزن نخ می کند ، خیاطی می کند و به روستاها و شهرهای دور و نزدیک می رود .

این فیلم در مورد یک شخصیت منحصر به فرد خیاط است، که نابیناست.

درباره فیلم:

فیلم با خدا می رقصم بخشی از یک سه گانه با موضوع کوری و افراد نابینا و ناتوان است که هوشنگ میرزایی فیلمساز مستقل و دانش آموخته سینما طی سالهای متمادی درنواحی غرب ایران ساخته است.

طبق آمار رسمی دولت ایران ده درصد از جمعیت جامعه ایران کم توان و معلول جسمی هستند . به اعتقاد برخی و براساس شواهد موجود این گروه از مردم در ایران معمولا مورد بی توجهی دولت های حاکم قرار داشته اند و گاه همین باعث شده برخی از افراد معلول که از عهده اداره مخارج خود بر نمی آیند ، به تکدی گری روی آورند اما در میان این افراد کسانی هم هستند که حاضر نمی شوند دست نیاز به سمت کسی دراز کنند و نیازهایشان را با تکیه بر توانمندی های خود برآورده می کنند .

کاک علی بدری پیرمرد نابینای ۷۰ ساله پاوه ای در دوران جوانی و درست چند روز بعد از عروسی اش با همسرش خاور تصمیمیم می گیرد برای بدست آوردن دل او به شکار کبک کوهی برود و با ترکیدن گلوله تفنگ شکاری بطور کامل بینایی اش را از دست می دهد و از آن پس برای غلبه بر سختی های زندگی و امرار معاش با سختی و تلاش فراوان سعی می کند خیاطی را یاد بگیرد.

آلبوم عکس: فیلم با "خدا می رقصم "به کارگردانی "هوشنگ میرزایی"

 • کاک علی و همسرش خاور
  کاک علی و همسرش خاور
 • کاک علی
  کاک علی
 • کاک علی،همسرش خاور و هوشنگ میرزایی
  کاک علی،همسرش خاور و هوشنگ میرزایی
 • کاک علی و همسرش خاور
  کاک علی و همسرش خاور
 • کاک علی
  کاک علی
 • خاور و هوشنگ میرزایی
  خاور و هوشنگ میرزایی
 • کاک علی و همسرش خاور
  کاک علی و همسرش خاور
 • کاک علی و هوشنگ میرزایی
  کاک علی و هوشنگ میرزایی
 • کاک علی
  کاک علی
 • کاک علی و همسرش خاور

او با مهارت تمام لباس کردی می دوزد و پارچه را می برد و می دوزد و اطو می کند و پیراهن و شلوارهایی را که می دوزد به مشتری هایش می فروشد. او از راه خیاطی توانسته است برای خودش باغی زیبا بخرد و در آن باغ برقصد و با شادمانی زندگی کند و خوش باشد.

ویژگی فیلم :

فیلم"با خدا می رقصم" در حیطه مستند های اجتماعی قرار دارد. شخصیت ویژه و سرخوش کاک علی و رابطه اش با "خاور " همسرش در فیلم مورد توجه کارگردان بوده است. استفاده از نماهای طولانی از جمله وِژگی های این فیلم است. فیلمساز در این فیلم بیشتر تمرکزش بر روایت داستان زندگی کاک علی است و از زبان او بخش های مختلف و مهم زندگی اش را در موقعیت های مختلف به تصویر می کشد . فیلم می توانست ریتم سریع تری داشته باشد . اما در همین شکل کنونی هم فیلم دیدنی و لذت بخشی است در ستایش شور زندگی .

درباره کارگردان:

هوشنگ میرزایی در سال ۱۳۵۰ در شهرستان کوهدشت بدنیا آمد . تحصیلات متوسطه را در سال ۱۳۶۹ در کوهدشت به پایان برد و در سال ۱۳۷۰ وارد دانشکده صداوسیما شد آقای میرزایی در رشته کارگردانی تلویزیون در سال ۱۳۷۶ از دانشکده صدا وسیما فارغ التحصیل شد.

هوشنگ میرزایی کارگردان فیلم"با خدا می رقصم"

هوشنگ میرزایی


فیلم "سازنه " بعنوان اولین تجربه فیلمساز در دومین جشنواره سراسری سینمای مستند کیش جایزه بهترین فیلم اول را گرفت.از دیگر فیلم های کوتاه میرزایی می توان به روناک،مرثیه ای برای خاک ،چیزی شبیه چشمهایم، شهر خاموش ،فاصله، اتاق آبی، سنگ و سلاح، به دیدار خورشید، سیب و رویا اشاره کرد.

آقای میرزایی در فیلم هایش بیشتر به مسایل اجتمایی و لایه های محروم جامعه توجه خاص دارد.

تماس با برنامه آپارات

کلیک aparat@bbc.co.uk


زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار جمعه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰
تکرار جمعه
۰۰:۱۰ ۰۰:۱۰ ۰۰:۴۰ ۱۹:۴۰
تکرار شنبه
۱۶:۱۰ ۱۶:۱۰
۱۶:۴۰
۱۱:۴۰
تکرار سه‌شنبه
۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار چهارشنبه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مروری بر فیلم های چندین هفته گذشته و نظرات بینندگان :


فیلم "اوبامای امریکایی"

در بخش اول این مجموعه مستند دوقسمتی سایمون شاما با یک نگاه متفاوت جنگ در افغانستان و عراق را با جنگ کره مقایسه کرده و به بررسی دیدگاه های باراک اوباما در این زمینه پرداخته، از طرف دیگر از یکی دوسال پیش اقتصاد جهانی، دچار مشکلات عمده ای شد و رکود کم سابقه ای جهان را فرا گرفت. ریشه این مشکلات هم از آمریکا بود. جایی که همیشه به اقتصاد قدرتمندش می بالید. باراک اوباما حالا میراث دار مشکلاتی هست که گریبان اقتصاد آمریکا و جهان را گرفته است.

سایمون شاما، تاریخ شناس و برنامه ساز تلویزیون در بخش دوم و پایانی مستند اوبامای آمریکا که این هفته پخش می شود ، یک سال بعد از آغاز دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، به سابقه مشکلات اقتصادی در آمریکا و شیوه برخورد دولت های آمریکا با آن پرداخته. او تلاش این دولت ها برای تحقق رویای آمریکایی بررسی و باراک اوباما را با روسای جمهور دیگر آمریکا مقایسه می کند.

نظرات بینندگان در مورد " اوبامای امریکای"

امیر از مشهد:

فیلم "آمریکای اوباما" بسیار دوبله عالی داشت ! لذت بردم.

علی از تورنتو:

بارک اوبا ما در نمایی از فیلم "اوبامای امریکایی

بارک اوبا ما در نمایی از فیلم "اوبامای امریکایی به کارگردانی "سایمون شاما"

از دیدن بخش نخست آمریکای اوباما بسیار لذت بردم.اما کیفیت پخش آن از نظر صدا و دوبله بسیار بد بود ترجمه آن بسیار با عجله و غیر حرفه ای بود. کلماتی که انتخاب شده بودند دقیق و صحیح و به هنگام نبود. پیشنهاد می کنم برای چنین مستندهای اززیرنویس استفاده شود.

علی انواری:

فیلم "اوباما"جالب بود. مطالب بسیاری می توانم ابراز دارم اما به این کفایت خواهم کرد که این حرفها نه تنها کودکانه بلکه فاقد عقل و بی پروا و یک قضاوت آمریکایی و موقعیتی و حرفهای که هر چه آید خوش آید است.
سخنان جناب اوباما جالب به نظر میرسد، اما درد هیچکسی را دوا نخواهد کرد .

همایون:


فیلم" اوباما"،فیلم که نمیشه گفت ،جمع آوری تیکه های از فیلم های مستنده مختلف ، ولی اسم آن را می شود گذاشت ساده لوحی ، بی عدالتی و تلخی ، درسی از گذشته که شاید برای حال مفید باشد.

رضا عبدالهی:

از تماشای این فیلم واقعا لذت بردم ودو بار تماشاش کردم .معانی عمیقی را به تماشاچی میرساند به نظر من با خواندن چند کتاب برابری میکرد . این فیلم این سوال ها رادر ذهن من به وجود آورد:
به راستی فلسفه وحکمت سیاسی در بینش ریئس جمهورهای آمریکا ریشه در چه واقعیتی داردو چه اندازه به سرنوشت مردم اثر گذاشته ؟
وچقدر مردم آمریکا در آن زمان متوجه این دور اندیشی یا تفکر شده اند؟

محسن از تورنتو:


مستند بسیار پر مطلب و پر باری بود . به نظر من سایمون شاما ، تمام دانش اندوخته از علم تاریخ شناسی و تجربه برنامه سازی خود را در تلویزیون یکجا خرج ساخت این فیلم کرده بود تا بتواند در قالب میراثی که برای بارک اوباما به ارث رسیده به بررسی مشکلات ریشه ای موجود در نظام سرمایه داری بپردازد و بگوید همانگونه که چند سال طول کشیده تا اقتصاد کشور خراب شود ، ساختن آن هم سریع نیست و سالها طول خواهد کشید.
البته دوبلاژ فیلم از جذابیت فیلم کاسته بود . مخصوصا صدای نامناسبی که برای اوباما در نظر گرفته شده بود. چون یکی از جذابیت های اوباما لحن موسیقی گونه و دلنشین و صمیمی اوست ولی در دوبلاژ این صدا از جنس صدای اوباما نبود.
در این فیلم مستند به روشنی نشان داده میشد که رشد حباب گونه در یک زمینه چگونه باعث نابودی جامعه در زمینه های دیگر میشود و به کمک هنر و تاثیر فیلم یادآوری میکرد که برای توسعه پایدار در یک جامعه می بایست تمام زمینه ها، هم پای هم رشد و تکامل پیدا کند.
در این فیلم جذاب ، شکاف بین مردم و وال استریت (بعنوان سمبل نظام پول پرست) و فراز و فرودش در صد سال گذشته به ظرافت مورد بررسی قرار گرفته بود.
ولی باز معلوم نشد که آیا پول هنوز در نظام سرمایه داری معجون است یا اینکه به سم تبدیل شده؟

فیلم"کودک دیروز خیال"

مرز واقعیت و خیال آنقدر ها هم که تصور می شود، روشن نیست . داستان فیلم حکایت "زهره" دختر بیست و یک ساله ای است که در زندگی به بن بست رسیده و کارگردان با دنبال کردن قصه زندگی این بیمار روانی، شرایط سخت زندگی بیماران روانی و روابط این آدم ها را به تصویر می کشد.

نظرات بینندگان در مورد "کودک دیروز خیال"

همایون اصغری:

نمایی از فیلم "کودک دیروز خیال"

نمایی از فیلم "کودک دیروز خیال"به کارگردانی"دلارام کارخیزان"

در مورد کودکی مدت زیادی بود که فیلم نشون ندادید ، برای شروع فیلم زیبای انتخاب کردید ، تصویری زیبا و گویا، رنگه خاکستری تمام فیلم را با رنگهاش گرفته بود .

معصومه بیگی:

فیلم"کودک دیروز ،خیال" را باید دو و یا سه بار دید تا لایه های درونی آن را درک کرد و در هم آمیختگی خیال و واقیعت در فیلم حکایت از تلفیق این دو در زندگی واقعی دارد و شاید آنچه مرز بین خیال و واقعیت را کمتر می کند، تجربه های تلخ وآسیب های روحیست که مدد کاران در این فیلم نمونه های آن هستند. پس می توان گفت که مجانین ،بیماران روحی و یا افرادی که آسیبهای اجتماعی را تجربه کرده اند آنچه را افراد معمولی نمی بینند ، می بینند و حس می کنند و رنج است که آگاهی می زاید. زاویه های فیلم برداری هم حرفه ای و تاثیر گذار بود.
خلاقیت کارگردان و نوع روایت داستان چشمگیر و در خور تحسین است.

همایون:

در فیلم "کودک دیروز ، خیال"همه چی در صحنه خوب بود.زمان و ریتم درست انتخاب شده بود به جز صندلی مدرن و گردان دکتر در صحنه ملاقات روان پزشک با دکتر دندان پزشک تو دفترش.

فیلم "و خلقت بود"

در تهران بیش از ۳۰۰۰ زن هنرمند در زمینه نقاشی ، مجسمه سازی و اداره گالری های نقاشی و آثار تجسمی فعالیت می کنند. آنها با هنر تصویری به عرضه دیدگاه ها و خلاقیت های خود می پردازند ودر مقابل حوداث اجتماعی واکنش نشان می دهند.محمود شکرالهی در سال۱۳۷۸ ، برای ساخت فیلمی مستند درباره زنان نقاش ایران ، به سراغ چند تن از شناخته شده ترین آنها ، از جمله ایران درِِّودی و زهرا رهنورده رفته و با این افراد به گفت و گو نشسته است .
برخی از این زنان در مقابل دوربین در مورد خودشان و توانایی های که دارند و یا ندارند می گویند و تصویری از خودشان ارایه می دهند.
این فیلم در جشنواره های مختلف شرکت کرده است و مورد توجه بیشماری از بینندگان قرار گرفته است.

نظرات بینندگان در مورد فیلم" وخلقت بود"

علی از اصفهان:

لطفا به آقای شکرالهی بفرمایید فیلم مستند" زن، نور، نقاشی" را درشرایط کنونی و وضعیت فعلی سیاسی اجتماعی ایران دو باره بسازد تا ببینیم پاسخ اغلب زنان هنرمند به ویژه خانم رهنورد حالا چگونه است؟

همایون اصغری:

فیلم "وخلقت بود"بسیار زیبا، با آدمهای زیبا و به زبانی گویا و ساده و اصلا" صحبتها خسته کننده نبود.

امیر:

زهرا رهنورد در نمایی از فیلم "و خلقت بود"

زهرا رهنورد در نمایی از فیلم "و خلقت بود"به کارگردانی "محمود شکراللهی

مستند"و خلقت بود" فوق العاده زیبابود.
جالبه بگم من با اینکه اصلا اینگونه مستند ها دوست ندارم و ساختار موضوعیش خوش نمی یاد اما با دیدن یک دقیقه از این مستند و با توجه به اینکه تاریخ ساخت و از همه مهم تر تاریخ اجتماعی فیلم مربوط به ۱۰ سال پیش است،کاری با من کرد که تا اخرین ثانیه این مستند اصلا پلک نزدم چونکه مبادا ثانیه ای از اون ازدست بدم.

محمد:

از شب پیش که فیلم "و خلقت بود" ساخته محمود شکر الهی را دیدم ، خواب ندارم.سخنان پیامبر گونه ایران درّودی نفسم را برید .

محسن از تورنتو:


فیلم"وخلقت بود" یک فیلم کاملا ضد زن بود.
چهره ای که از زن در این فیلم به نمایش در آمده بود آنان را افرادی خود بزرگ بین و فاقد خصیصه خوب و پسندیده تواضع و فروتنی جلوه میداد، تو گویی جز کُره کوچکی به شعاع زن موجود دیگری در اطرافشان وجود نداشت.

چهر ای که از زن در این فیلم ترسیم شده بود آن چیزی نبود که به دنبال برابری حقوق زن و مرد و حرکت شانه به شانه آنها ، از یک فیلم به مناسبت روز زن انتظار می رفت، شاید بیشتر طرز تلقی فمینیستی بود که تنها زن سالاری را جایگزین وضعیت موجود مرد سالاری می داند که طرز تلقی خطرناکی است ، خصوصا برای یک هنرمند که هم توانایی ساختن و هم تخریب یک جامعه را دارد.

فیلم های "عاشق مصور"و "جوگی ها":

فیلم"مصور عاشق":

مصور در نمایی از فیلم "مصور عاشق"به کارگردانی"علاء الدین عبداله اف"

مصور در نمایی از فیلم "مصور عاشق"ساخته علاءالدین عبداله اف"


فیلم"مصور عاشق" نگاهی است به زندگی یک نوازنده و آواز خوان مردمی در ناحیه بدخشان .
مصور در شورجند ناحیه روستایی بدخشان تاجکستان زندگی می کند. او آواز خوان معروفی است که علاوه بر آواز خوانی در ساختن ساز موسیقی نیز شهرت دارد. مصور در چندین فستیوال فولکوریک اروپا و امریکا شرکت کرده است اما در تاجیکستان همچنان به زندگی روستایی اش در میان مردم ادامه می دهد.

فیلم"جوگی ها":

کولی ها درهرجای دنیا زندگی رازگونه ای دارند و افسانه های بسیاری از زندگی آنها ساخته شده . این مردمان حاشیه نشین در بخش هایی از آسیای مرکزی افغانستان و ایران زند گی می کنند و شیوه زندگی مخصوص به خودرا دارند. کولی، جوگی یا لولی، نام های مختلفی است که به این قوم اطلاق می شود. به روایتی وطن اصلی جوگی ها ، هندوستان بوده و آنها به جبر تاریخ و سلاطین ، به نقاط مختلف آسیای مرکزی رانده شدند . هنوز هم می توان اثر و نشانه آنها را در قرقیزستان ، تاجیکستان ، ازبکستان ، افغانستان و ایران دید .
کولی ها به چند خصلت شهرت دارند : کف بینی ، موسیقی و رقص ، کوچ و دوره گردی و البته گروهی از آنها هم به طلب کمک از مردم یا همان گدایی .

جوگی ها در منطقه تاجیکستان( جنوب-شمال) در دهستان هایی که معمولا "ده های جوگی ها" نام برد می شود زندگی می کنند. آماری از تعداد این افراد در دسترس نیست . مردان جوگی کشاورزی و دامداری هم می کنند. زنهای آنها بیشتر گدایی می کنند.
در سال های اخیر بیشتر پسران جوگی ها در مدرسه های تاجیکستان سواد می آموزدند و بعضی از آنان تحصیل در دانشگاه و دانشکده را هم تجربه کرده اند .

شیوه گفتاری تاجیکی آنها در هر منطقی شبیه طرز گفتارهمان منطقه است. اگر در حوالی مناطن ازبک نشین باشند ، زبان شان ازبکی است و اگر در مناطق تاجیک یا قرقیز یا فارس باشند ، به زبان مردم همان منطقه تکلم می کنند .

نظرات بینندگان در مورد فیلم"جوکی ها و مصور عاشق"

کاوه:

فیلم های "مصور عاشق" و "جوگی ها" این فیلمها هر چند که اتفاقات تقربیاً تکراری رو باز گویی می کردند ، اما به نظر می شد از لحاظ ریتمیک کارها را روان تر به بیننده ارائه داد با اینکه حتی جایی از فیلم ریتم نرمی رو می طلبد ولی با تمام اینها به شکلی می شد که ریتم بالا تر بره تا حداقل بیننده کار رو ببیند و خسته نشود. و در انتها باید بگم که گفتن و دیدن مکرر این وقایع که در سرتاسر جهان امروز وجود دارند نوعی متفاوت بودن را نیاز دارد.

محسن:

نمایی از فیلم "جوگی ها" ساخته "علا الدین عبدالله اف"

نمایی از فیلم "جوگی ها" ساخته "علا الدین عبدالله اف"


فیلم " مصور عاشق" علا الدین عبدالله اف مارا با زندگی یک نوازنده محلی تاجیک عاشق آشنا کرد . این فیلم آنقدر موضوعش برای من جالب بود که من اصلا متوجه ضعف تکنیکی که قبل از شروع فیلم ذکر کردید نشدم. فیلم مستند ، بیشترین جاذبه اش موضوع آنست نه پرداخت آن درست مثل این مستند .چون این نوازنده هنرپیشه نیست و کارگردان نباید او را از جایگاه اصلی خود خارج کند و از او هنرپیشه بسازد.

در این فیلم بهترین صحبتها را آن هنرمند تاجیکی در باره مصور عاشق داشت. چرا که هر کدام از ماها از ابتدا چیزی در نهادمان گذاشته شده ( خصوصیات مثبت و منفی) اگر به خصوصیات مثبت خود توجه کنیم ، عاشق وار می توانیم آن را ادامه دهیم و به نظر من مهمترین وظیفه دولتها شناخت استعدادهای افراد است و استفاده آنها در سر جای خود است.
مصور عاشق در جایگاه خود قرار گرفته بود و بنابراین در هر حالتی او راضی بود و شاکر است ،چه در زندان و چه در آزادی ،چه در اروپا و چه در ده کوچک خود، چون او همیشه با دنیای بزرگ خود و عشق خود بوده است.

فیلم"جوگی ها " این مستند نیز کار بزرگی بود.
چون میدانیم که پاره کردن پوسته ظاهر و رفتن به اعماق و وارد شدن به زندگی این افراد کار چندان ساده ای نیست . تا جاییکه میدانم این کولیها در پیرامون من بوده اند . این کولی ها در همه جای دنیا هستند و اختصاص به تاجیکستان یا ایران و هند ندارد . حتی در قلب تمدن ، یعنی نیویورک هم شما می توانید این قشر از جامعه را دم دروازه ی سنترال پارک نیویورک هم ببینید.
البته گفتنی در مورد این قشر از جامعه - که گویی لازمه هر جامعه ایست - زیاد بود که کارگردان به نظر من بخوبی قسمتی از آن را از دل جامعه یخود بیرون کشیده و در معرض نور دوربین خود قرار داده بود .
این دو فیلم نشان از دقت دلسوزی این هنرمند تاجیکستانی نسبت به پیرامونش داشت.

همایون

درفیلم"مصور عاشق" فیلم ساز آقای مصور را در طبیعتی زنده در محیطی صمیمی مطلقه به خودش و فرهنگ قومیش به تصویر کشید. این فیلم پراز رنگ سادگی و شادی بود .

فیلم"جوگی ها" مستندی ساده با ضعفهای صدا و تصویر ولی باساخت دلیرانه ، از اینکه این فیلم ساز این چنین به کولی ها نزدیک شده متعجب شدم. به نظرم کار ساده ای نیست.

فیلم "یهودیان ایران":

با اینکه پیشینه حضور یهودیان در ایران به ۲۷۰۰ سال پیش ، به روزگار کورش پادشاه هخامنش و یا حتی قبل از آن باز می‏گردد و یهودیان یکی از عمده ترین اقوام در ایران به شمار می آیند و همچنین آرامگاه بسیاری از پیامبران و بزرگان قوم یهود در ایران و به خصوص در نواحی غربی ایران است، اما شمار آنان در ایران به وِیژه پس از انقلاب به این سو همواره رو به کاهش بوده است. فیلم مستند "یهودیان ایران ، نگاهی دارد به زندگی و دل مشغولی های شماری از کلیمیان ایران در شهرهای مختلف. این فیلم به وضعیت یهودیان در پس از انقلاب می پردازد و دلیل مهاجرت بخشی از آنان را روایت می کند.

نظرات بینندگان در مورد فیلم "یهودیان ایران"

کاوه از تبریز:

پرندیس در نمایی از فیلم"یهودیان ایران"ساخته "رامین فراهانی"

پرندیس در نمایی از فیلم"یهودیان ایران" ساخته "رامین فراهانی "

کاش کارگردان این فیلم یک گزارش هم از یهودیان تبریز تهیه میکرد تا مستند جالبشون کاملتر میشد.اما باز هم به خاطر زحمتی که در مورد ساخت فیلم کشیدن از ایشون تشکر می کنم.

یکی از بینندگان:

برنامه این هفته "یهودیان ایران" خیلی خوب بود. این فیلم باعث شد که ما مسلمانان با این هموطنان بیشتر آشنا بشویم .

مهرنوش از تورنتو:


با دیدن فیلم یهودیان ایران ساخته رامین فراهانی این شبهه در من ایجاد شد که آیا ایشان به عنوان جزوی از این اقلیت دست به کار ساخت فیلم زده اند یا از چشم یک بی طرف به تماشای تقابلی که تقریبا در هر جامعه ای بین اکثریت ها و اقلیت ها به چشم می خورد، به ساخت این فیلم همت گماشته اند؟
به شخصه به عنوان کسی که نتیجه پیوند دو فرهنگ ودو مذهب( هر دو غیر یهودی) و دونژاد کاملا متفاوت و تا حد ممکن دور از هم، بوده ام و با توجه به اینکه این وصلت با مخالفت شدید خانواده دو طرف صورت گرفته بود، همواره شاهد تبعیضات و برتری جویی های یک خانواده بر طرف مقابل بوده و هستم.

خانواده پدری از یکطرف سعی در توجیه و جذب من به آنچه خود باور دارد و نفی و تکفیر دیگری و خانواده مادری از طرف دیگر اصرار بر قبول مرام و مسلکی که آنها پیروش هستند و داییه ناپاکی آن یکی را داشته ودارند.
چیزی که می خواهم بگویم این است که آنچه فیلمساز دستمایه ساخت این فیلم قرار داده به مرزهای ایران و احیانا رژیم آخوندی محدود نمی شود. شما این اجحاف و نابرابری را درجای جای این کره خاکی می بینید، دررابطه با اسرائیل وظلمی که یهودیان به مسلمانان فلسطینی می کنند، در ترکیه و نگاهی که هنوز که هنوز است نسبت به ارامنه مسیحی دارند، در کانادا کشور هفتادو دو ملت با چند فرهنگی بودن، کاتولیکها پروتستانها را قبول ندارند، پروتستانها پرسپرترینها را و الی آخر
و حتی دربین مسلمانان جشن " عمر کُشان" که در بعضی مناطق شیعه نشین، با افتخار تمام در جهت بی اعتبارکردن سنی ها برگزار می شود.

اینها همه فشارها یی است برگرفته از نادانی و جهالت انسان . اما در عین حال نباید سبب شود اقلیت مورد اجحاف واقع شده را مبری از اشتباه و محق در همه امور دانست.
این خرده همواره بر جوامع اقلیت وارد است که هرگز نخواسته اند قدمی در جهت یگانگی با بقیه افراد جامعه برداشته و همواره خود را از بقیه برتر دانسته و ازدواج خودی با غیر خودی را به شدت نفی کرده اند.

چه خوب است که مرزهای مذهب و نژاد و رنگ و ملیت را شکسته و هر انسان را با صفات انسانی که خودش در بوجود آوردنش نقش داشته بسنجیم نه با آنچه که وارثش بوده است.

صاحب الزمانی از اراک:

فیلم یهودیان را دیدم و البته باید بگویم که مدتها بود دوست داشتم این فیلم را ببینم. ای کاش اشاره ای هم می شد که ساخت فیلم در دوران اصلاحات بوده و الان شما حتی مجوز عکاسی از یک کلیسا در شهر اراک را هم هیچگاه نخواهید داشت.

محسن از تورنتو:

در مورد فیلم " یهودیان ایرانی" احساس میکنم فیلمسازی که فیلم یهودیان ایرانی را ساخته ، از جاده حق و عدالت خارج شده است. به نظر من فیلمساز به عمد قصد داشته ازآب گل آلود ماهی گرفته تا لباسی را که قبلا دوخته با محمل فیلم مستند به تن و فکر بیننده کند.
اگر مشکلات بسیاری از ایرانیان مسلمان و حتی مراجع تقلید را با این حکومت و فرار و مهاجرت و پناهندگی راکنار بگذاریم و معتقد باشیم که ظلم بالسویه عدل است.
در اون قسمت از فیلم که اون جوان یهودی در کنار مادرش میخواست در مورد مشکلات ازدواج یهودیان و محدود بودن امکان انتخاب ازدواج در جامعه یهودیان صحبت کند ، ولی فیلمساز به عمد نوک اورا چید و صحبت او را سانسور کرد یا اجازه نداد بگوید که این مشکل از داخل تفکر یهودیان و انحصار طلبی انها نشات میگیرد و ربطی به نگاه و برخورد مسلمانها ندارد.
در حالیکه بیشتر کسانی که با یهودیان از نزدیک آشنا هستند میدانند یهودیان در همه جای دنیا چقدر در مورد ازدواج با دیگران تعصب دارند و جزو خطوط قرمزشان است ..... انداختن این تعصب به گرده دیگران به نظر من نمونه بارز پایمال کردن عدالت و نادیده گرفتن آن است .
دلیل دیگر : وقتی یهودیان خودرا مجزا کرده و از مشارکت و داخل شدن در بین مسلمانان بر حذر میدارند چرا گناه آن را روی دیگران می اندازنند؟
تا جایی که من تجربه کرده ام مشکل یهودیان با مسلمانان ایرانی به دلیل عدم علاقه یهودیان در ادغام با مسلمان یا مشارکت فعال با جامعه از سالها قبل وجود داشته تا جاییکه یهودیان متعصب مسلمانان متعصب را ساخته اند .

البته می توان از زویای دیگر هم به این فیلم نگاه کرد و گفت چطور حکومت ایران که از احساسات مذهبی مردم در جهت منافع سیاسی خود استفاده می کند می تواند یهودیان خدا پرست پیرو دین ابراهیم را نجس بداند ولی این احساسات را نسبت بی خدایان روسی و چینی ندارد و آنها را نجس نمیداند؟

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.