به روز شده:  10:52 گرينويچ - سه شنبه 13 آوريل 2010 - 24 فروردین 1389

برنامه تفریحی تاجیکی: 9 آوریل

درود و خوش آمدید به صفحه برنامه تفریحی تاجیکی، از بخش فارسی رادیو بی بی سی.

نخست به مطالب برنامه روز 9 آوریل توجّه کنید:

شرایط تحصیل برای جوانان تاجیک در خارج از کشور.

کنسرت گروه "شمس" در کاخ باربد پس از 13 سال برگزار می‌شود.

چرا فیلم "بیضه‌های تقدیر" در تاجیکستان ممنوع شد؟

و همچنین پیامهای برخی از شما، شنوندگان عزیز را مرور خواهیم کرد.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بورسیه‌های تحصیل در خارج از کشور

در دانشگاه دولتی تاجیکستان، نمایشگاه بورسیه‌های تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان و خواهشمندان برگزار شد که در آن نمایندگیهای دانشکده و دانشگاههای مختلف امکانات تحصیل در خارج از کشور را تشریح می‌کردند.

در این نمایشگاه بیش از ده نمایندگی موسسات تحصیلی خارجی شرکت داشتند.

اکثر دانشجویان در این نمایشگاه به من می‌گفتند که خواهش تحصیل در خارجه را دارند، امّا مشکل اصلی آنها ندانستن زبان انگلیسی و یا زبانهای دیگر خارجی بوده است.

شادمان یعقوب زاده دانشجوی سال اوّل دانشگاه تکنیکی تاجیکستان گفت: “برای تحصیل در خارجه حدّاقل 50 درصد زبان را باید دانیم، امّا این طلبات نه برای همه خواهشمندان موافق است، زیرا در این سطح حتّی استادان زبان خارجی ما جوابگو نیستند”

فرزین، یکی دیگر از هم‌صحبتانم، که می‌خواهد تحصیلش را در خارج از کشور ادامه‌بدهد گفت، که با نمایندگان یک دانشگاه آلمانی آشنا شد و بعد سپردن امتحانات و صحبت اختصاصی، با استادان این دانشگاه در دوشنبه، می‌تواند تحصیلش را در آلمان در رشته “معدنشناسی” ادامه‌بدهد.

دختر پرزیدنت رحمان مدال طلا گرفت

فرزانه رحماناوا، خواننده صنف ششم لیسه پرزیدنتی شهر دوشنبه با کسب مدال طلای المپیاد یا مسابقات دانش اکاترین‌بورگ پدر خود-امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان را شاد کرده است.

وی در االمپیاد بین‌المللی در شهر اکاترینبورگ روسّیه صاحب مدال طلا از فنّ زبان روسی شد.

در این المپیاد که از فنهای زبان روسی، ادبیات روس، زبان انگلیسی، بیولوژی، ریاضی، فیزیک و شیمی صورت گرفته است، 33 نفر محصلین از تاجیکستان شرکت نمودند. شرکت کنندگان در المپیاد 7 آوریل با 31 مدال به وطن بازگشتند -5 مدال طلا، 9 مدال نقره، 17 مدال برنجی و دو جای افتخاری.

برای بار ششم است که اینگونه مسابقات دانش برگزار می‌گردد، امّا طالب‌علمان تاجیک برای نخستین بار در آن شرکت نموده‌اند و حق شرکت در المپیاد آینده، که در آلمان برگزار می‌شود، کسب کردند.

تاجیکستان از لحاظ تعداد شرکت‌کنندگان در این مسابقات اکاترین‌بورگ پس از روسیه در جای دوّم قرار داشته است.

کنسرت "شمس" پس از 13 سال

روز یکشنبه در تالار کاخ "باربد" در شهر دوشنبه برنامه کنسرتی گروه "شمس" برگزار می‌گردد.

ناباور چناروف، آوازخوان محبوب و رهبر گروه "شمس" می‌گوید، در 13 سال آخر این نخستین برنامه کنسرتی آنها در تاجیکستان بوده است.

آخرین کنسرت این گروه در دوشنبه، در سال 1997، زمانی، که اعضای آن از قزاقستان به تاجیکستان برگشته بودند اجرا شده بود.

این گروه به دلیل جنگ داخلی در تاجیکستان مدّتی در بیرون از کشور فعالیت داشت.

ناباور گفت: “ما خواستیم این برنامه برای پخش در تلویزیون ثبت شود و برای هواداران گروه “شمس” نمایش داده شود. امّا متاسفانه برای ثبت و نمایش این برنامه، مسئولان تلویزیون از ما پول هنگفتی طلب کردند و ما امکان پرداخت این مبلغ را نداریم."

"حالا کوشش می‌کنیم، که با کمک دوستان این برنامه را ثبت نموده از طریق دی وی دی به هواداران هنر خود تقدیم نمایم”.

ناباور گفت، که قرار است گروه "شمس" در اواخر ماه مه سفر هنری به مسکو انجام بدهند.

ممنوعیّت فیلم “بیضه‌های تقدیر” در تاجیکستان

مقامات تاجیکستان فروش سی دیهای فیلم روسی "بیضه‌های تقدیر"، "مهاجران در مهاجرت"، "گردش به دیگر سمت"، "آنجا که اژدهار به سر می‌برد"، "سپرتک-خون و ریگ"، "آرا"، "کُشتار در تخاس" و "هاستل"، فیلمهای ساخت کشورهای مختلف از جمله روسیه و آمریکا را در تاجیکستان ممنوع اعلام کرده‌اند.

دلیل این امر وجود موارد “تحقیر مهاجران محنتی و وارد کردن لطمه به حیثیت مردم تاجیک" در این فیلم عنوان شده است.

همزمان فروش سی دی های دارای برنامه‌های “نشه رشه” تلویزیون ت ان تی روسیه نیز ممنوع شده است.

اکبر شریفف، رئیس بخش مجوّز کارخانه دولتی سینما و ویدیوی “تاجیک-کینا” در صحبت با بی بی سی گفت که تصمیم در باره ممنوع کردن این نوارها پس از تماشا و ارزیابی آنها از سوی کارشناسان اتّخاذ شد.

پخش فیلم “بیضه‌های تقدیر یا بیضه‌های طلایی چنگیزخان” در روسیه، که در سال گذشته در این کشور تهیه شده است، در جامعه تاجیکستان واکنشهای شدیدی به دنبال داشته است.

پیامهای شما

نیکروز حکیمف، یک شنونده برنامه ما از طریق ایمیل درخواست کرد، که از منیژه دولت خواننده پرآوازه تاجیک اطّلاع ارائه کنیم. در پاسخ به این پیام منیژه دولت گفت حالا در شهر دوشنبه است فعلاً هیچ آهنگ جدیدی ثبت نکرده است.

منیژه خواهش کرد، تا از نام وی به همه هوادارانش، که او را فراموش نکرده‌اند ابراز سپاس کنیم. وی همچنین می‌گوید این شایعات، که گویا وی عروسی کرده و یا حجابی شده است کاملاً بی‌اساسند.

منیژه توضیح داد، که روسری دارد، امّا روسری بستن معنای حجابپوشی را ندارد. به این سؤال، که چرا دیگر آواز نمی‌خواند، گفت که تا آهنگی جدید ثبت نکند، نمی‌خواهد با آهنگهای قدیمی‌اش روی صحنه بیاید.

او وعده کرد، که "روزی می‌رسد، و باز در روبروی هوادارانم آوازخوانی می‌کنم."

درخواست و پیشنهادهای خود را به برنامه تفریحی تاجیکی، که روزهای جمعه ساعت 15:00 به وقت دوشنبه، روی موج متوسط 1251 پخش می‌شود به ما ارسال کنید.

سراغه اینترنتی من: zevarshoh@bbc.tj

تا برنامه آینده بدرووود !

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.