جشنواره کی دو پولار؛ جشن ادبیات جنایی

ششمین جشنواره سالانه بین المللی کی دو پولار (Quais du Polar)، که جشنواره ای ویژه ادبیات جنایی است روز یکشنبه ۱۱ آوریل به کار خود در شهر لیون فرانسه پایان داد.

با توجه به محبوبیت چشمگیر این ژانر در فرانسه (۲۰درصد کتاب های منتشر شده در فرانسه در این ژانر است) جشنواره کی دو پولار از اهمیت خاصی برخوردار است و هرسال مورد استقبال خوبی از سوی مخاطبان این ژانر قرار می گیرد.

این جشنواره در سال ۲۰۰۵ توسط انجمن اسکله قطب با همکاری شهرداری لیون و دیگر مراکز فرهنگی آغاز به کار کرد و از آن پس هر سال در ماه آوریل به مدت سه روز برگزار می شود.

یکی از جذابیت های ویژه جشنواره کی دو پولار این است که در زمان برگزاری آن، شهر لیون رنگ و بوی جنایی می گیرد.

به عنوان مثال، بسیاری از سینماها فیلم های معمایی و ژانر جنایی را اکران می کنند، چندین جشنواره فیلم های کوتاه ژانر جنایی در شهر برگزار می شود، و بعضی از رستوران ها، غذاهایی در صورت غذای خود گنحانده اند که قاتلان در فیلم ها و رمان ها می خورند.

از اهداف مهم این جشنواره ایجاد موقعیتی مناسب برای گردهمایی دوستداران ژانر جنایی و امکان دیدار با نویسندگان است.

همچنین این جشنواره سعی دارد که ژانر جنایی را توسعه دهد و امکان تجربه کردن آن را در رسانه های دیگر امکان پذیر کند.

به همین دلیل است که این جشنواره شامل بخش های مختلفی از جمله نمایش فیلم، سخنرانی، سمینار، تئاتر و... مربوط به ژانر جنایی است.

در واقع، در جشنواره کی دو پولار فضایی ایجاد می شود که علاقه مندان به آثار جنایی می توانند در محیطی غیر رسمی به تجربه آثار مختلف این ژانر بپردازند.

از نکات برجسته جشنواره امسال که بسیاری ازدوستداران ادبیات و ژانر جنایی را مشتاق به شرکت در این جشنواره کرد، حضور دو نویسنده بزرگ این ژانر بود: لری باینهارت آمریکایی و تیم ویلاکس از بریتانیا.

لری باینهارت با رمان بلوار رستگاری (Salvation Boulevard) در جشنواره کی دو پولار حضور داشت.

این رمان که تازه ترین اثر آقای باینهارت است و اخیرا به فرانسوی هم ترجمه شده، داستان پلیسی است که گذشته ای خشن و پر از تباهی داشته است.

او که شخصی فاسد بوده، با ایمان آوردن به مسیح، تغییرات بزرگی در زندگی خود می دهد. اما وقتی که مشغول به کار روی پرونده جدیدی می شود، زندگی جدید او از هم می پاشد.

پرونده ای که کارل وان واگنر، قهرمان دستان، در پی حل آن است مربوط به قتل یک استاد دانشگاه ملحد و متخصص سوالات دینی است.

از آنجا که رویدادهای این کتاب در آمریکای پس از حوادث یازده سپتامبر رخ می دهد، یکی از مظنونان، دانشجوی مسلمانی است که در کلاس های استاد مقتول، شرکت می کرده است.

بلوار رستگاری اثری رئالیستی است و به موضوعات مهمی می پردازد که جامعه آمریکا با آنها درگیر است ـ موضوعاتی همچون جستجوی هویت، بحران وجودی، اشتیاق زیاد به ثروت و قدرت.

تصویر دقیقی که این رمان از جامعه ارائه می دهد، نگاه عمیق روانشناختی اجتماعی آن، تردیدی که در خواننده کتاب ایجاد می کند، و... از عناصری هستند که بلوار رستگاری را تبدیل به اثری پر مخاطب کرده است.

اما شاید دلیل اصلی موفقیت این کتاب، میان مخاطبان و منتقدان ادبی، نحوه مواجه شدن آن با مسائل اجتماعی و مذهبی است.

شاید این همان چیزی است که خواننده ها در مورد رمان های ژانر جنایی و داستان معمایی دوست دارند: پرداختن به موضوعات مهم جهانی که در آن زندگی می کنیم.

نویسنده دیگری که طبق پیش بینی ها مورد استقبال قرار گرفت، تیم ویلاکس بود که با کتاب قیام گرین ریور (Green River Rising) در جشنواره امسال حضور داشت.

هرچند ویلاکس این کتاب را در سال ۱۹۹۹ نوشته است، اما چون بسیاری از منتقدان، این اثر را مهمترین کار او می دانند، از آن استقبال چشمگیری صورت گرفت.

این رمان روایتی از شورش زندانیان زندان گرین ریور در تگزاس است. به تصویر کشیدن فضای مخوف زندان، خشونت زیاد، و فضای تیره از نکات مهم این رمان اند.

در قیام گرین ریور، آقای ویلاکس با نگاه فلسفی به بررسی زندگی انسان ها می پردازد و با استفاده سمبلیک از زندان،سعی می کند جامعه آمریکا و خشونت حاکم بر این جامعه را به تصویر بکشد.

جشنواره کی دو پولار از نهم تا یازدهم آوریل در شهر لیون برگزار شد.