آثار 'قلابی' نشنال گالری لندن به نمایش در می آید

Image caption اثری از هنرمندی آلمانی (سمت راست ) دستکاری شده تا شبیه اثر هالباین (چپ) به نظر برسد

نشنال گالری لندن برخی از آثار هنری قلابی خود را به نمایش خواهد گذاشت.

در نمایشگاه "نگاه نزدیک" آثاری به نمایش درخواهند آمد که بعد از تحقیق و بررسی فراوان مشخص شده است که تابلوهای اصل نیستند و چه بسا بی سروصدا از روی دیوارهای گالری برداشته شده اند.

از جمله این آثار کارهایی است که به اشتباه گمان می شده اثر واقعی ساندرو بوتیچلی و هانس هولباین است.

در این نمایشگاه که از ماه ژوئن در نشنال گالری برگزار می شود بیش از ۴۰ اثر به نمایش در خواهد آمد.

هدف از برگزاری این نمایشگاه، ارج نهادن به "همکاری قابل توجه دانشمندان، مسؤوولان حفظ و مرمت آثار و مورخان هنری" است.

آثار تقلیدی

نمایشگاه "نگاه نزدیک" که در شش سالن نشنال گالری برگزار می شود تعدادی از بزرگترین چالش های پیش روی کارشناسان گالری را نمایش خواهد داد.

به عنوان نمونه، در ژوئن سال ۱۸۷۴ این گالری همزمان مجبور به خرید دو اثر منسوب به بوتیچلی شد و بعدا مشخص شد که برای نسخه تقلبی پول بیشتری پرداخته است.

تابلو ونوس و مریخ همراه تابلو تمثیل که گرانتر بود خریداری شد؛ چرا که خریداران بر این گمان بودند که تمثیل تابلوی مکمل آن است.

Image caption تابلو معروف رافائل در سال 1991 بار دیگر کشف شد

اما بعدا مشخص شد که تابلو تمثیل اثر یکی از پیروان سبک بوتیسلی بوده است.

در این نمایشگاه، این دو تابلو در کنار هم به نمایش در خواهد آمد.

همچنین در نمایشگاه "نگاه نزدیک"، پرتره ای که گمان می شده اثر هولباین است و سال ۱۹۹۰ توسط نشنال گالری خریداری شده نمایش داده خواهد شد.

تحلیل های میکروسکوپی نشان داده اند که پرتره الکساندر مورنار (حوالی ۱۴۶۴ تا ۸۸) توسط کسی دستکاری شده تا شبیه یکی از آثار این استاد آلمانی به نظر برسد.

مسؤوولان حفظ و مرمت آثار توانستند بدون اینکه تابلو صدمه ای ببیند، دستکاری ها را پاک کنند و تابلو را به وضع اصلی خود برگردانند.

یکی از سالن های نمایشگاه هم به آثار هنرمندان بزرگی می پردازد که به واسطه ترکیبی از تحلیل علمی، اصول حفظ و مرمت و تحقیقات تاریخی هنری، دوباره کشف شده اند.

یکی از تابلوهای اصل رافائل، مریم عذرا و گل میخک (The Madonna of the Pinks)، که محل نگهداری آن تا سال ۱۹۹۱ مشخص نبود نیز در این نمایشگاه عرضه می شود.

دکتر نیکلاس پنی که حالا مدیر نشنال گالری است، در بازدیدش از قصر آلنویک این تابلو را دید و به نظرش رسید که ارزش بررسی بیشتر را دارد.

کارشناسان پس از بررسی با استفاده از اشعه مادون قرمز تایید کردند که این اثر واقعی رافائل است.

نمایشگاه "نگاه نزدیک: آثار تقلبی، اشتباه ها و کشف ها" از روز ۱۱ خرداد تا ۲۱ شهریور ( ۳۰ ژوئن تا ۱۲ سپتامبر) برگزار خواهد شد.