به روز شده:  07:28 گرينويچ - دوشنبه 19 آوريل 2010 - 30 فروردین 1389

برنامه تفریحی تاجیکی: 16 آوریل

درود از من، زرینه، و کیه همکارانم در دوشنبه و لندن! خوش آمدید به صفحه برنامه تفریحی تاجیکی بی بی سی!

در صفحه ما می‌توانید به مطالب زیرین توجّه کنید:

معرفی “دعا”، ترانه جدید یولیا باگدانویچوته،

کنسرت خصوصی گروه آوازه‌دار “شمس”،

مصاحبه با فرّخ میرزا، برادر مژگانه میرزا،

و کنسرت هنرمندان بدخشان.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یولیا و "دعا" ی مادربزرگ

یولیا باگدانویچوته، آوازخوان روس تبار مقیم تاجیکستان، می‌گوید، که ترانه جدیدش را به مادربزرگش بخشیده است. این ترانه نخست در رادییو بی بی سی پخش شد. یولیا می‌گوید، که همچنین این ترانه به عنوان دعای خانمهای سالمند و مادران برای همه کودکان و بینوایان نیز هست.

آهنگساز این ترانه جدید اسکندر رحمانف است. یولیا می‌گوید، که تمام ترانه هایی را، که وی اجرا می‌کند، اسکندر آفریده است. کمال نثر‌الله، مؤلف سخنان ”دعا” است و یولیا می‌گوید، که به احتمال زیاد این ترانه را در برنامه‌های هنری در رابطه با تجلیل از روز پیروز‌ی بر آلمان نازی اجرا خواهد کرد.

یولیا و اسکندر مشغول ثبت ترانه‌های جدید برای آلبوم دوّم یولیا هستند و آنها همچنین تصمیم دارند، که در اوّل پاییز در شهر دوشنبه کنسرتی برگزار کنند.

کنسرت با تأخیر

این هفته گروه “شمس” در ده سال اخیر نخستین کنسرت خود را در کاخ باربد، یکی از بزرگترین تالارهای کنسرتی تاجیکستان، اجرا کرد.

این کنسرت را آژانس برگزارکننده برنامه‌های هنری “بزم” دایر کرد و طوری، که اسفندیار امینی، مسئول این آژانس، گفت، این برنامه کنسرتی نیز نخستین برنامه فرهنگییست، که این آژانس بعد از تأسیس یافتن خود دایر می‌کند.

اسفندیار می‌گوید، که برای متقاعد ساختن آوازخوانان گروه "شمس" برای اجرای کنسرت خیلی زحمت کشیده است.

از اسفندیار پرسیدم، که آیا با درنظرداشت حقوق اکثر مردم در تاجیکستان و بخصوص جوانان این کشور بلیت این کنسرت گران نبود؟

اسفندیار می‌گوید، که واقعا هم بلیتها گران بودند، ولی وی افزود، که “شائو بیزنس” گران می‌شود و شرکت آنها تنها برای پرداخت کرایه کاخ باربد سرمایه هنگفتی باید دهند.

از سوی دیگر، به گفته اسفندیار، این در حالیست که در برخی اوقات به تاجیکستان آوازخوانان نه چندان محبوب خارجی می‌آیند و بلیتهای کنسرتهای آنها بمراتیب از قیمت بلیتهای آوازخوانان وطنی گرانتر هستند.

هرچند به گفته اسفندیار نه همه آن آوازخوانان خارجی صداهای خوب آوازخوانی دارند. و اسفندیار می‌گوید، که گروه “شمس” ارزنده آن است، که بلیتهای آن چنین قیمت دارند.

ناباور چنار، آوازخوان این گروه و رهبر بدیعی آن، از کنسرت روز 11 آوریل خیلی خوشنود به نظر می‌رسید. ناب‌آور می‌گوید، که در ماه آینده وی همراه با گروه به روسیه برای انجام سفر هنری خواهد رفت.

“ای وای، دلم!”

در استان سغد تاجیکستان مژگانه میرزا، آوازخوان جوان، بیش از یک سال باز بیمار است. ولی به گفته پیوندان وی، مژگانه همیشه برای تقویت هنر آوازخوانی‌اش کوشش زیادی به خرج می‌دهد.

فرّخ میرزا، برادر این آوازخوان، که همزمان گرداننده برنامه‌های هنری وی است، می‌گوید، که آنها قرار گذاشته‌اند، که در یکم مه در ورزشگاه اسپارتک برنامه هنری با نام “خدایا، بر من حیات ببخش!” دایر کنند.

یکی از ترانه‌های زیبای مژگانه با نام “ای وای، دلم!” است و فرّخ می‌گوید، که مژگانه از مریضی قلب رنج می‌برد.

فرّخ گفت، که مژگانه حالا حدود 15 ترانه برای یک آلبوم دارد. به گفته وی، در انتخاب ترانه‌ها و موسیقی آنها خیلی احساسی است. ما هم به مژگانه بهبودی خواهانیم و آرزو داریم در این کنسرتش با دهها نفر از دوستداران هنر این آوازخوان جوان و بااستعداد شرکت کنیم.

“به بدخشان خوش آمدی!”

نخستین ترانه‌ای، که هنرمندان بدخشان در آغاز برنامه کنسرتی خود پیشکش تماشاچیان کردند، “به بدخشان خوش آمدی!” نام داشت و آن را هنرپیشه مردمی تاجیکستان میسره دلدار همراه با کلیه آوازخوانان این کنسرت اجرا کرد.

این کنسرت بعد از ظهر روز پنج‌شنبه‌ 15 آوریل در کاخ جامی، واقع در خیابان مرکزی رودکی شهر دوشنبه، دایر شد و در برنامه کنسرتی کلّیه هنرمندان تئاتر به نام مهربان نظرف شهر خاروغ و گروههای دیگر هنری استان بدخشان شرکت داشتند.

دوشنبه پلّه‌یف، یکی از هنرمندان ممتاز از بدخشان، می‌گوید، که در سالهای قبلی وی و سایر هنرمندان از این استان برای اجرای برنامه‌های هنری به دوشنبه می‌آمدند، ولی این برای بار نخست است، که حدود 20 هنرپیشه یکجا برنامه اجرا می‌کنند.

در این کنسرت به جز از میسره دلدار و دوشنبه پلّه‌یف، همچنین اقبال و احمد سیّدیکف ها، حقنظر الاوتف، صاحبه دولتشاهوا، شادیگل ممدناصراوا و احمد یاربیکف هنرنمایی کردند.

درخواست و پیشنهادهای خود را به برنامه تفریحی تا جیکی ، که روزهای جمعه ساعت 15:00 به وقت دوشنبه، روی مو ج متوسط 1251 پخش می‌شود، به ما ارسال کنید.

تا فرصتهای بعدی پدرووووود!!!!!!!!

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.