خانه موسیقی ایران بازگشایی شد

جلیل شهناز
Image caption جلیل شهناز با کمک محمدرضا شجریان روبان گشایش خانه موسیقی را قیچی می کند

خانه موسیقی ایران روز چهارشنبه، اول اردیبهشت پس از پایان نوسازی ساختمانی در خیابان فاطمی تهران که اخیرا به طور کامل خریداری شد، گشایش یافت.

روبان قرمز بازگشایی خانه موسیقی ایران به دست جلیل شهناز، نوازنده برجسته تار که با وجود ضعف ناشی از کهولت با ویلچر در مراسم حاضر شده بود، بریده شد.

این ساختمان که در خیابان فاطمی تهران است، چند سالی است در اختیار خانه موسیقی بوده است، اما تا دی ماه سال گذشته پول آن کامل پرداخت نشده بود.

به گزارش وب سایت خانه موسیقی ایران، محمد سریر، مدیر عامل این نهاد در سخرانی خود گفت: "با همت و نگاه مثبت وزیر ارشاد دولت آقای خاتمی به این مکان آمدیم و توانستیم این خانه را به صورت پیش پرداخت خریداری کنیم و پس از آن روند پرداخت پول باقی مانده به تاخیر افتاد تا اینکه با کمک محمدحسین صفارهرندی وزیر ارشاد دولت گذشته، بخش دیگری از پول پرداخت شد."

به گفته او بخش دیگری از پول ساختمان با کنسرت هایی که محمدرضا شجریان، ارکستر ملی به رهبری فرهاد فخرالدینی و گروه کامکار در جشن خانه موسیقی برگزار کردند تامین شد.

آقای سریر گفت که بقیه پول مانده را محمدباقر قالیباف، شهردار تهران پرداخت کرد و نهایتا این ساختمان به ملکیت خانه موسیقی در آمد.

در بخشی از این مراسم محمدرضا شجریان، رئیس شورای عالی خانه موسیقی و محمد سریر لوح سپاس و هدیه هایی از طرف خانه موسیقی و مرکز موسیقی صدا و سیما به جلیل شهناز اعطا کردند.

این مراسم با سه تار نوازی بهداد بابایی و آواز حمیدرضا نوربخش پایان یافت.

فرهاد فخرالدینی، لوریس چکناواریان، حسین دهلوی، هوشنگ کامکار، داود گنجه ای، هوشنگ ظریف و محمد علی نجفی (عضو شورای شهر تهران) از دیگر شرکت کنندگان در این مراسم بودند.

خانه اهالی موسیقی

Image caption محمدرضا شجریان در حال حاضر ریاست شورای عالی خانه موسیقی را بر عهده دارد

خانه موسیقی ایران که نهادی مستقل و غیر دولتی است، در سال ۱۳۷۸ آغاز به کار کرد که واقع تنها واحد صنفی برای نوازندگان، آهنگسازان و دیگر اهالی موسیقی است.

حفظ میراث هنری در بخش موسیقی و حمایت از حقوق قانونی و معنوی موسیقی دانان از جمله مهمترین اهداف این نهاد است.

علی تجویدی، فریدون ناصری، حسین علیزاده، محمد رضا درویشی، داریوش پیرنیاکان، داود گنجه ای ، کامبیز روشن روان و نورالدین رضوی سروستانی از جمله اعضای موسس خانه موسیقی بوده اند که عده ای از آنها در گذشته اند.

طبق اساسنامه خانه موسیقی، شورای عالی بالاترین مرجع تخصصی و فنی خانه موسیقی است که ریاست آن بر عهده محمدرضا شجریان است.

در جریان نا آرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، محمدرضا شجریان از جنبش اعتراضی حمایت کرد که با واکنش بعضی از رسانه های نزدیک به دولت از جمله کیهان رو به رو شد.

در پی این واکنشها هیئت مدیره خانه موسیقی نسبت به "هتک حرمت" محمدرضا شجریان بیانیه ای صادر کرد و در آن بستن افترا به آقای شجریان را "اهانت و گستاخی به همه ایرانیان اهل علم و فرهنگ" دانست.