اسلامگرایان افراطی، سازندگان ساوت پارک را تهدید به قتل کردند

Image caption سریال کمدی ساوت پارک برای رده سنی بزرگسالان ساخته و پخش می شود

اسلامگراهای افراطی، سازندگان سریال انیمیشن و کمدی 'ساوت پارک' را تهدید کردند که به دلیل نمایش پیامبر اسلام در لباس عروسکی، آنها را به سزای خشونت آمیزی خواهند رساند.

در پیغامی که روی وبسایت یک گروه آمریکایی به نام "مسلمان انقلابی" قرار گرفته، اسلامگراهای افراطی به مت استون و تری پارکر پیغام داده اند که ممکن است بلایی شبیه آنچه بر سر تئو ون گوگ آمد به سرشان بیاید.

تئو ون گوگ فیلمسازی هلندی بود که سال ۲۰۰۴ به دلیل ساخت فیلمی درباره وضعیت زنان مسلمان، با گلوله و چاقوی یک اسلامگرای افراطی به قتل رسید.

در قسمت بعدی سریال ساوت پارک (قسمت دویست و یکم) که شب گذشته، دوم اردیبهشت (۲۲ آوریل)، در آمریکا و بریتانیا پخش شد، همه اشاره ها به پیامبر اسلام و تصاویرش سانسور شده است.

بودا در حال مصرف مواد مخدر

در پیامی که روی سایت "مسلمان انقلابی" قرار داده شده، نشانی دقیق خانه استون و پارکر و همچنین دفتر تولید آنها در نیویورک در شبکه کمدی سنترال هم داده شده است.

در این مطلب که نویسنده اش کسی به نام ابوطلحه الامریکی است، آمده: "مجبوریم به مت و تری هشدار بدهیم که کارشان احمقانه است و با پخش این سریال، شاید عاقبتشان مثل عاقبت تئو ون گوگ شود."

او در ادامه نوشته:" این تهدید نیست. هشداری است نسبت به اتفاقی که واقعا ممکن است برایشان بیفتد."

ابوطلحه الامریکی بعدتر به خبرگزاری آسوشیتدپرش گفته است:"چاپ این مطلب ترویج خشونت نیست. بلکه برای آگاهی دادن نسبت به موضوع است و اطمینان پیدا کردن از اینکه دیگر چنین اتفاقی نمی افتد."

یکی از سخنگویان شبکه کمدی سنترال گفت که این شبکه در این باره اظهار نظر نمی کند.

Image caption از راست: تری پارکر و مت استون، سازندگان ساوت پارک

در دویستمین قسمت سریال ساوت پارک که هفته گذشته در آمریکا و بریتانیا پخش شد، شخصیت های این کارتون که می خواهند چند پیامبر از جمله مسیح و بودا را نشان دهند، تصمیم می گیرند به ملاحظه باورهای مسلمانان و حساسیت آنها برای نمایش ندادن صدا و تصویر پیامبرشان، بر تن او لباس عروسک کودکانه خرسی (Teddy Bear ) بپوشانند که تصویرش دیده نشود. این عروسک خرسی، محبوب بسیاری از کودکان دنیاست.

شخصیت هایی از سایر ادیان هم در این قسمت از سریال دیده می شوند- از جمله مسیح و بودا که سازندگان این سریال کمدی با همه آنها شوخی کرده اند؛ مثلا بودا در حال مصرف مواد مخدر نشان داده می شود.

در طول سال ها، علی رغم اشاره های فراوانی که در این سریال به شخصیت های مختلف از جمله چهره های دینی و مذهبی شده، تاکنون از سوی پیروان ادیان دیگر، اعتراضی به آن صورت نگرفته است.

در قسمت بعدی این سریال که دیشب پخش شد، همه اشاره ها به شخصیت پیامبر اسلام سانسور شد و نوار پررنگی که روی آن نوشته بود سانسور شد جای تصویر او را گرفت.

حضرت محمد و مسیح؛ دوستان 'خیلی' صمیمی

پیش از این، در سال ۲۰۰۱ هم در قسمتی از این سریال به نام دوستان خیلی صمیمی (Super best friends ) تصویر پیامبر اسلام به نمایش در آمد اما بازتاب منفی نداشت.

در آن قسمت، مسیح که به دیدار استنلی، یکی از چهار کودک داستان آمده، می گوید: بیا با چندتا از بهترین دوستان من آشنا شو." او به استنلی چند شخصیت دینی را نشان می دهد از جمله حضرت محمد و بودا و کریشنا و لائو تسه.

استنلی از آنها می پرسد: "یعنی شما با اینکه شما از دین های مختلف دارید و برای آنها مبارزه می کنید، واقعا با هم دوست هستید؟"

شخصیت حضرت محمد می گوید:"ما فقط دوستان معمولی نیستیم؛ دوست های خیلی صمیمی هستیم. همه ما برای عدالت می جنگیم."

و شخصیت دیگری می گوید:"ما همه به قدرت و پیروزی خوبی بر بدی ایمان داریم."

آقای استون می گوید که این قسمت، پیش از جنجال کاریکاتورهای دانمارکی بود؛ برای همین مشکلی پیش نیامد.

در سال ۲۰۰۶ شبکه کمدی سنترال بعد از انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در روزنامه ای دانمارکی، به استون و پارکر اجازه پخش تصویر حضرت محمد را در سریال ساوت به استون و پارکر ندادند.

از نظر بسیاری از مسلمانان، هرگونه نمایش فیزیکی پیامبر اسلام توهین و هتک حرمت محسوب می شود.