گلشیفته فراهانی عضو هیئت داوران جشنواره لوکارنو شد

گلشیفته فراهانی - عکس از زوبین ناوی
Image caption گلشیفته فراهانی در سال 2008 در فیلم هالیوودی مجموعه دروغ ها بازی کرد

دفتر جشنواره بین‌المللی فیلم لوکارنو اعلام کرد که گلشیفته فراهانی، بازیگر ایرانی را به عنوان عضو هیئت داوران دوره آینده این جشنواره انتخاب کرده است.

ریاست هیئت داوران این دوره را اریک کو، فیلمساز سنگاپوری و سازنده فیلم جادوی من که برای نخل طلای جشنواره فیلم کن در سال 2008 نامزد بود، بر عهده خواهد داشت.

جشنواره در روزهای ۴ تا ۱۴ اوت در لوکارنو در جنوب سوئیس در نزدیکی مرز ایتالیا برگزار می‌شود.

جشنواره لوکارنو يکی از معتبرترين و قدیمی ترین جشنواره های فيلم جهان محسوب می شود پس از جشنواره های فيلم کن، ونيز و برلين، چهارمين جشنواره معتبر اروپا به حساب می آيد.

این جشنواره در سال های اخیر جایگاه ویژه ای در معرفی و ارتقای فیلم های ایرانی در سطح جهان داشته است و سینمای ایران چندین جایزه در این جشنواره به دست آورده است.

نخستين دستاورد سینمای ايران پس از انقلاب به سال 1989 باز می گردد که فيلم خانه دوست کجاست ساخته عباس کيارستمی به جايزه ای دست يافت.

همچنين در جريان دوره گذشته جشنواره لوکارنو به عباس کيارستمی يک یوزپلنگ طلايی افتخاری اهدا شد.

فيلمهای آينه (جعفر پناهی -1997) برنده يوزپلنگ طلايی و رقص خاک (ابوالفضل جليلی -1998) و ما همه خوبیم (بیژن میز باقری – 2005 ) هر دو برنده يوزپلنگ نقره ای از ديگر فیلمهای ایرانی بودند که در سال های گذشته در جشنواره فيلم لوکارنو درخشیدند.

هزینه بازی در فیلم هالیوودی

Image caption از گلشیفته فراهانی برای بازی در فیلم درباره الی در چند جشنواره سینمایی تقدیر شده است

گلشیفته فراهانی از بازیگران موفق سال های اخیر سینمای امروز ایران است که در سال ۱۳۷۶ با فیلم درخت گلابی به کارگردانی داریوش مهرجویی وارد سینما شد.

او با بازی در این فیلم، در سن ۱۴ سالگی موفق شد جایزه بهترین بازیگر نقش اول بخش بین‌المللی جشنواره فیلم فجر را از آن خود کند.

گلشیفته فراهانی پس از آن در فیلم‌های زمانه، بوتیک، اشک سرما، به نام پدر، میم مثل مادر و درباره الی بازی کرد.

او در سال 2008 با بازی در فیلم مجموعه دروغ ها ساخته ریدلی اسکات بازی در فیلمی هالیوودی را هم تجربه کرد، فیلمی که این هزینه را برای او در پی داشت که فعلا نتواند به ایران بازگردد.

بازی خانم فراهانی در این فیلم هالیوودی دلیلی شد که نمایش فیلم درباره الی در ایران نیز با مشکلاتی رو به رو شود که با وساطت جواد شمقدری، معاونت سینمایی جدید وزارت ارشاد رفع شد.

محمد حسین صفار هرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اول محمود احمدی نژاد، در واکنش به بازی گلشیفته فراهانی در فیلم مجموعه دروغ ها به طور تلویحی گفت که کسی که قانون را زیر پا بگذارد، خود نیز زیر پا گذاشته می شود.

ظاهرا حساسیت مقام های ایرانی به این دلیل بوده که حانم فراهانی بدون پوشش اسلامی در این فیلم و همین طور در جشنواره های سینمایی خارج از ایران ظاهر شده است.

از او برای بازی در فیلم درباره الی در چند جشنواره سینمایی تقدیر شده است.

گلشیفته فراهانی در سال ۱۳۶۲ در تهران متولد شده است. پدر او بهزاد فراهانی از بازیگران شناخته شده‌ سینما و تئاتر است. خواهر بزرگتر او شقایق فراهانی نیز بازیگر سینماست.