به روز شده:  17:13 گرينويچ - دوشنبه 26 آوريل 2010 - 06 اردیبهشت 1389

ایران، هنر، پول و سیاست در حراجی کریستی دبی

'دموکراسی امریکایی' اثر سارا رهبر در حراجی کریستی دبی بین ۲۰ تا ۲۵ هزار دلار قیمت خورده است

بزرگ کردن تصویر

۴۳ اثر از آثار عرضه شده در حراجی کریستی دبی به هنرمندان ایرانی تعلق دارد.

در حراجی کریستی که فردا سه شنبه ۷ اردیبهشت ( ۲۷ آوریل) در برج جمیرای امارات برگزار می شود، ۱۲۳ اثر از هنرمندان شرقی به فروش می رسد.

در این حراجی که با عنوان "هنر معاصر و مدرن جهانی" برگزار می شود، برخی از آثار شاهکار متعلق به کلکسیون دکتر محمد سعید فارسی در معرض حراج قرار می گیرند.

در میان این آثار، نام هنرمندانی از کشورهای مصر، لبنان، لیبی، عراق، سوریه نیز به چشم می خورد.

سه مجسمه از آثار پرویز تناولی در این حراجی با قیمت های پایه ۸۰، ۴۰ و ۳۰۰ هزار دلار در معرض فروش قرار می گیرد: هیچ، شاعر و قفس، و فرهاد و شیرین.

محمد احصایی با تابلو عشق (۱۰۰ هزار دلار) ، آیدین آغداشلو با تابلو معما (۴۵ هزار دلار) و عباس کیارستمی با عکسی از مجموعه برف (۶۰ هزار دلار) در این حراجی شرکت دارند.

در میان آثار ایرانی حراجی کریستی دبی، چند اثر با مضامین پررنگ اجتماعی و فرهنگی و سیاسی هم به چشم می خورد.

از جمله این آثار می شود به اثری از سارا رهبر با عنوان دموکراسی امریکایی اشاره کرد که ترکیبی است از پارچه ای با بافت سنتی و مذهبی ایرانی و پرچم امریکا که به شکل خاور میانه و غرب آسیا بریده شده و این منطقه را پوشانده است.

بر اساس آنچه در کاتالوگ حراجی کریستی آمده، این اثر به جابجایی های فرهنگی، چالش های پیش روی عده زیادی از همنسلان خالق اثر در هنگام انقلاب ایران و جنگ ایران و عراق، و مهاجرت بسیاری از خانواده های ایرانی به ایالات متحده اشاره دارد.

از سوی دیگر، پرچم ناقص امریکا این سوال را مطرح می کند که دموکراسی امریکایی تا چه حد با فضای فرهنگی و سیاسی خاور میانه سازگار است.

همچنین محمود بخشی نیز اثری با مضمون سیاسی دارد که نامش خاورمیانه بزرگ تر است و ترکیبی است از پرچم کشورهای خاور میانه.

حسین زنده رودی، مسعود عربشاهی، فرح اصولی و بهمن جلالی نیز هر یک با دست کم یک اثر در حراجی کریستی دبی حضور دارند.

قالیچه پرنده اثر فرهاد مشیری که تصویرش روی جلد کاتالوگ حراجی کریستی دبی نیز به چاپ رسیده، به مبلغ ۲۵۰ هزار دلار قیمت گذاری شده است.

فرامرز پیلارام، کورش شیشه گران، پویا آریانپور، نصرالله افجه ای، رضا درخشانی، فرهاد مشیری، صداقت جباری، غلامحسین نامی، نصرت الله مسلمیان، رویا اخوان، رضا لواسانی، شیوا احمدی، خسرو حسن زاده، افشین پیرهاشمی، رامین حائری زاده، صادق تیرافکن، شادی قدیریان،منیر فرمانفرمایان، رکنی حائری زاده از دیگر هنرمندان ایرانی اند که آثارشان در کنار آثار سایر کشورهای خاور میانه و عمدتا مسلمان در معرض حراج قرار گرفته است.

این حراجی از ساعت ۷ بعد از ظهر فردا، سه شنبه، کار خود را آغاز خواهد کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.