به روز شده:  14:48 گرينويچ - سه شنبه 27 آوريل 2010 - 07 اردیبهشت 1389

برنامه تفریحی تاجیکی: 23 آوریل

درود به همه آنهایی، که به صحفه برنامه تفریحی تاجیکی سر می‌زنند!

مسابقه دونده‌ها برای "روز پایتخت"

در مسابقه دو بین‌المللی که به مناسبت "روز پایتخت" در شهر دوشنبه برگزار شد، یک تبعه قزاقستان از میان مردان و یک شهروند روسیه در میان زنان پیروز ‌شدند.

در این مسابقه در کنار دونده‌های تاجیک نمایندگان هشت کشور خارجی از جمله روسیه، ایران، چین، قزاقستان و قرقیزستان شرکت داشتند و فاصله بیش از 21 کیلومتر را از ایپّادرم تا پاسگاه چارباغ و از آنجا تا نزد پیکره اسماعیل سامانی دویدند.

مسلم نیادوست، یک دونده از شهر شیراز ایران، که به مقام ششم دست یافت، می‌گوید که برای بار نخست در تاجیکستان است و از مردم تاجیک خوشش آمده است. وی می‌خواهد دوباره مهمان تاجیکستان شود.

ساتی بالدی هییتف و خاصیت تاشوا از ناحیه تورسون‌زاده به مقام پنجم سزاوار شدند.

ساتی بالدی هییف، دانشجوی سال چهارم دانشگاه ورزش تاجیکستان، می‌گوید که در مسابقات دو در روسیه، کره، فرانسه، لهستان و کشورهای دیگر آسیایی نیز شرکت و رتبه های مختلف را کسب کرده است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در میان دوندگان کارمندان سفارتهای خارجی و سازمانهای بین‌المللی، نهادهای دولتی، شهروندان عادی، از جمله یک پیرمرد نیز حضور داشتند.

شهرداری دوشنبه جایزه هایی به مبلغ 1500 تا 3500 دلار برای برندگان این مسابقه اعطا کرد. به این ترتیب، طاهر محمدشایف از قزاقستان و ندژدا تولییوا از مسکو مقامهای اوّل در میان زنان و مردان را به دست آوردند.

دستموزد دانشجویی لاماناسف به بهترینها

در سفارت روسیه در تاجیکستان و پژوهشگاه اوراسیا، یک سازمان مستقر در روسیه، به تعدادی از دانشجویان تاجیک، کمک هزینه تحصیلی به نام میخاییل لاماناسف، دانشمند قرن 19 روس، برای پنج ماه اعطا کرده‌اند.

زهرا مدمیناوا، دانشجوی دانشگاه آموزگاری شهر دوشنبه، می‌گوید که هرچند وی برای کار علمی در بخش فیولوژی روس این دستمزد را دریافت می‌کند، ولی می ا‌فزاید که از تمام درسهایش بها یا نمره‌های عالی دریافت می‌کند.

فاطمه ایگمبردی یوا، دانشجوی دانشگاه زبانهای تاجیکستان، می‌گوید برای نوشتن کار علمی در باره چنگیز ایتمتف، نویسنده سرشناس قرقیز، دستمزد دانشجویی لاماناسف را دریافت کرده است. فاطمه می‌گوید آن عدّه از جوانانی، که برای آموزش و پرورش اهمیت زیاد قائل نیستند و دانش کافی را ندارند، بیهوده به سر می‌برند.

عبدالحمید ناظمف، یک مسئول وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان، می‌گوید در حالی که سال جاری در تاجیکستان سال علم و نوآوری فنّی اعلام شده است، جانبداری از عالمان جوان در دوران دانشجویی اقدام خوبیست. و به گفته وی، این انگیزه‌ای برای جوانان برای ادامه‌کارهای علمیست.

روشن سفرف، دانشجوی سال سوم دانشگاه ملّی تاجیکستان، می‌گوید، که امروز خود را یکی از جوانان خوشبخت تاجیک می‌داند. روشن معتقد است که جوانان در قرن 21 قبل از همه باید برای اندوختن دانشهای مختلف جهد و تلاش کنند.

گردهمایی عروسکها از کشورهای مختلف

در شهر دوشنبه جشنواره دوّم بین‌المللی تئاترهای عروسک یا خیمه شب بازی با نام “چادر خیال” افتتاح شد. در این جشنواره تئاترهای عروسک از ایران، اوکراین، بلاروس، روسیه و تاجیکستان شرکت می‌کنند.

بعد از این مراسم، تئاتر عروسکی شهر دوشنبه با نمایشنامه “جنگ و صلح”، که ظفر جوادف، کارگردان این تئاتر، آن را تهیه کرده است، جشنواره را آغاز بخشید.

عبدالولی مقصودف، رهبر تئاتر عروسک شهر چکالوفسک استان سغد، می‌گوید، که برگزاری چنین جشنواره‌ها برای آنها امکان می‌دهد، که با فعالیّت ایجادی همتایان خود در کشورهای هم‌مرز و خارجی آشنا شوند.

آقای مقصودف یکی از مشکلات عمده تئاترهای عروسکی تاجیکستان را نبود متخصصان عروسک ساز عنوان کرد. وی همچنین گفت هنر مندان به تئاترهای عروسکی حرفه‌ای توجه چندانی نمی کنند.

عروسک‌بازان ایرانی شرکت‌کننده در این جشنواره گفتند که سفرهای هنری تئاترهای منطقه به قلمرو کشورهای همدیگر می‌توانست برای رواج و رونق این هنر تئاتری نقش خوبی را ایفا کند و به کودکان درس خوب زیباشناسی می‌شد.

“لینین-برادر رهنما”

و حالا می‌رویم به سیر خیابانهای دوشنبه و از اطّلاع ساکنان، بویژه جوانان در مورد ولاديمير لنین، پیشوای کمونیستهای جهان، که روز 22 آپریل سالگرد تولدش بود، باخبر می‌شویم.

لازم به یادآوری است، که در دوران شوروی در تاجیکستان بسیاری از آوازخوانان تاجیک وادار می‌شدند تا در کنسرتهای خود یک و یا دو ترانه را در مورد میهن پرستی و لنین اجرا بکنند.

نوبهار و تهمینه، دو همصحبت من، می‌گویند که در باره شخصیت لنین شنیده‌اند، ولی ترانه های را در باره وی هیچ گاه نشنیده‌اند. و در مورد ترانه‌های میهن پرستی امروز ترانه “مهاجربچه” بهرام را شنیده‌اند.

عالمجان صالحف، مسئول بخش موسیقی وزارت فرهنگ تاجیکستان، می‌گوید، که هرچند در دوران شوروی همه آوازخوانان وادار به اجرای ترانه‌های وطن پرستی و ترانهایی در باره لنین می‌شدند، حالا فهرست ترانه‌های برنامه کنسرتی را خود آوازخوانان تهیه می‌کنند.

امّا به گفته آقای صالحف، در برنامه‌های ویژه‌ای، برای مثال در رابطه با روز وحدت و یا استقلال آنها ترانه‌های میهن پرستی را در این برنامه‌ها جا می‌کنند.

قهوه‌خانه “سایوز” یکی از معدود آشپزخانه‌ها در دوشنبه است، که در آن عکسهایی را از لنین می‌توان دید.

همچنین در این قهوه‌خانه تصاویری از نشان و رمزهای دوران شوروی به نمایش گذاشته شده است.

و مسئولان آن می‌گویند، که این عکسها و تابلوها را مشتریان این قهوه‌خانه به آنها اعطا کرده‌اند.

سفر سلطانف، یکی از مسئولان این قهوه‌خانه، نیز روز 22 آوریل، یعنی در روز تولد لنین روز مولود داشت.

آقای سلطان می‌گوید که آنها این عکسها و تابلوهای دوران شوروی را برای آن این جا گذاشته‌اند، که افرادی که این جا می‌آیند بویژه آنهایی که بزرگتر از 40 سال هستند، آن دوران را به یاد بیارند و شاد شوند.

نیلوفر، یکی از دختران جوان 19 ساله، ساکن دوشنبه می گوید که در باره لنین چیزی را نمی‌داند. به اعتقاد وی، لنین یک شاعر بود.

امّا یکی از ترانه‌های آوازه‌دار دوران شوروی در تاجیکستان “لینین-برادر رهنما” نام داشت، که آن را آدینه هاشم، آوازخوان فقید تاجیک، اجرا کرده بود.

خوب، امیدواریم در صحفه ما چیزهای جالبی را خواندید!

اگر چنین بود، پس درخواست و پیشنهادهای خود را به برنامه تفریحی تاجیکی، که روزهای جمعه ساعت 15:00 به وقت دوشنبه روی موج متوسط 1251 پخش می‌شود، به ما ارسال کنید.

پدروووووووووووووود!!!!!!!!!!!!!!!!!!

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.