عده‌ای از اعضای مجمع فیلمسازان ایران استعفا کردند

ابوالحسن داودی  و علیرضا رئیسیان
Image caption ابوالحسن داودی (راست) گفته بود که باید از علیرضا رئیسیان اعاده حیثیت شود

پنج نفر از اعضای مجمع فیلمسازان ایران در پی اظهارات ابوالحسن داودی در خصوص برکناری علیرضا رئیسیان، رئیس کانون کارگردانان خانه سینما، از عضویت در این مجمع استعفا کردند.

روز سه شنبه، هفتم اردبیهشت، همایون اسعدیان، عبدالحسین برزیده، کامران قدکچیان، سامان مقدم و مازیار میری به نشانه اعتراض به سخنان آقای داودی، رئیس مجمع فیلمسازان ایران و عضو ناظر کانون کارگردانان در نامه ای نوشتند: "در پی صحبت‌های نسنجیده و مغرضانه آقای ابوالحسن داودی در رابطه‌ مسائل پیرامون كانون كارگردانان سینمای ایران، استعفای خود را از آن مجمع اعلام می‌داریم."

آقای داودی نسبت به عملکرد شورای مرکزی کانون کارگردانان در برکناری علیرضا رئیسیان، انتقاد کرده بود.

او در گفت و گویی با خبرگزاری فارس گفته بود که باید از علیرضا رئیسیان اعاده حیثیت شود.

آقای داودی همچنین گفت: " وقتی كسی به عنوان رئیس یك تشكیلات صنفی انتخاب می‌شود به عنوان آبروی آن صنف به حساب می‌آید و باید از وی حمایت كرد."

شورای مرکزی کانون کارگردانان، روز 29 فروردین آقای رئیسیان را با توجه به "عملکردهای فردی و عدم هماهنگی با شورای مرکزی" به اتفاق آرا از ریاست کانون برکنار کرد و همایون اسعدیان، نایب رئیس، را تا برگزاری مجمع عمومی جایگزین او کرد.

Image caption بسیاری از اعضای کانون کارگردانان در مجمع فیلمسازان ایران نیز عضویت دارند

نامه برکناری آقای رئیسیان به امضای احمد امینی، همایون اسعدیان، مازیار میری، کامران قدکچیان، رضا میرکریمی، محمد مهدی عسگرپور، عبدالحسین برزیده و محمد علی سجادی رسیده بود.

برکناری آقای رئیسیان با واکنش عده ای دیگر از اعضای کانون کارگردانان از جمله عبدالله باکیده، محمد درمنش و سعید سهیلی رو به رو شد.

به گفته آقای اسعدیان، نایب رئیس کانون کارگردانان، شورای مرکزی این کانون پیش از برگزاری مجمع عمومی که شامگاه دوشنبه، ششم اردبیهشت برگزار شد، از این شورا استعفا کرده بودند و برای انتخاب اعضای شورای جدید نامزد نشدند.

در مجمع عمومی سیروس الوند، اصغر هاشمی، کامبوزیا پرتوی، علی ژکان، مهدی کرم پور، خسرو معصومی، محمدرضا اعلامی علیرضا امینی و پوران درخشنده به عنوان اعضای شورای مرکزی کانون کارگردانان ایران انتخاب شدند.

بسیاری از اعضای کانون کارگردانان در مجمع فیلمسازان ایران که توسط جمعی از کارگردانان – تهیه کنندگان سینمای ایران تشکیل شده نیز عضویت دارند.

کانون کارگردانان ایران از واحدهای صنفی خانه سینماست که با تاسیس خانه سینما در اواخر دهه 1360 آغاز به کار کرد.