اثر پرویز تناولی بیش از یک میلیون دلار در حراجی کریستی فروخته شد

Image caption مجسمه شاعر و قفس اثر پرویز تناولی بیش از یک میلیون دلار فروخته شد

حراجی کریستی دوبی که مجموع قیمت های پایه آثار عرضه شده در آن ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار برآورد می شد، با ۱۵ میلیون و ۱۲۲ هزار دلار فروش به پایان رسید.

گرانترین اثر در این حراجی که با عنوان "هنر معاصر و مدرن جهانی" برگزار شد، تابلویی از محمود سعید (مصری، ۱۹۶۴-۱۸۹۷) به نام شادوف (Les Chadoufs) اثر سال ۱۹۳۴ بود که با مبلغ ۲ میلیون و ۴۳۴ هزار دلار به فروش رسید.

این مبلغ، رکورد فروش اثری مدرن محصول هنرمندان خاور میانه را شکست.

۲۶ اثر از آثار عرضه شده در این حراجی، بالای ۱۰۰ هزار دلار به فروش رسیدند.

در این حراجی که دیروز سه شنبه ۷ اردیبهشت ( ۲۷ آوریل) در برج جمیرای دوبی برگزار شد، ۴۳ اثر از آثار عرضه شده به هنرمندان ایرانی تعلق داشت.

۶۴ و نیم درصد از خریداران از خاور میانه بودند، ۱۶ و نیم درصد از اروپا، ۲۸ درصد از امریکا و ۱ درصد از آسیا.

۲۵ اثر از آثار شاهکار متعلق به کلکسیون محمد سعید فارسی نیز در حراجی کریستی در معرض حراج قرار گرفتند و مجموعا بیش از ۸ میلیون دلار به فروش رسیدند.

ویلیام لوری، مدیر هنر معاصر خاور میانه و رییس این حراجی، از فروش خوب آثار ایرانی و مصری ابراز شگفتی کرد و گفت که اثر پرویز تناولی بار دیگر رکورد ۱ میلیون دلار را شکست، افشین پیرهاشمی رکورد جهانی تازه ای در این حراجی به جا گذاشت و فرهاد مشیری به رکورد جدیدی در فروش آثارش دست یافت.

از پرویز تناولی، مجسمه شاعر و قفس که قیمت پایه اش ۳۰۰ هزار دلار بود، به مبلغ یک میلیون و ۲۲ هزار دلار به فروش رسید و مجسمه فرهاد و شیرین هم به مبلغ ۳۸۶ هزار دلار فروخته شد.

قالیچه پرنده اثر فرهاد مشیری که تصویرش روی جلد کاتالوگ حراجی کریستی دوبی نیز به چاپ رسیده بود، ۲۵۰ هزار دلار قیمت گذاری شده بود و ۵۴۲ هزار دلار به فروش رسید.

تابلوی معما اثر آیدین آغداشلو با قیمت پایه ۴۰ هزار دلار، مبلغ ۵۶ هزار دلار و عکسی از کیارستمی که قیمت پایه اش ۶۰ هزار دلار بود، مبلغ ۵۰ هزار دلار به فروش رسید.

مدیران حراجی کریستی از افزایش صددرصدی خریداران آنلاین هم خبر دادند که از ۱۶ کشور مختلف برای خرید در این حراجی ثبت نام کرده بودند.

هنرمندان مصری در این حراجی، به ۸ رکورد تازه جهانی دست یافتند.