فصل پناهجویان: آدم های گم شده در زمان و مکان

فیلم های "سرآلفرد فروردگاه شال دوگل" و"رضا گم شده در زمان" با موضوع پناهجویی در برنامه آپارت به نمایش در می آید.

پناه گرفتن در یک سرزمین دیگر و ترک سرزمین مادری، گرچه آزادی و نفس کشیدن در یک فضای امن را برای بعضی ها به همراه می آورد،اما برای بعضی ها هم حکایت گم شدن هویت یا گم شدن در زمان است. سازندگان این دو فیلم کاملا متفاوت، سراغ دو شخصیت مهاجر و کاملا متفاوت ایرانی رفته اند : یکی از پناهجویان در زمان گم شده است و دیگری، هویت اش را گم کرده است.

درباره فیلم"سرآلفرد فرودگاه شارل دو گل":

مهران کریمی در نمایی از فیلم "سر آلفرد فرودگاه شال دو گل"

سر آالفرد فرودگاه شارل دوگل ، حکایت مهران کریمی ناصری است . مهران متولد مسجد سلیمان و بزرگ شده و تحصیل کرده تهران است. اما خودش نام و هویت دیگری را می پسندد. فیلم مستند سر آلفرد ساخته مشترک حمید رحمانیان و ملیسا هیبارد است.

فیلم سر آلفرد حکایت یک سرگشتگی است . سرگشتگی پناهجویی که که حاضر نیست گذشته خودش را بپذیرد، هویت خودش را به عمد گم کرده و در جست و جوی یک هویت تازه است.

سرآ لفرد به خاطر همین اقامت ۱۸ ساله اش در فرودگاه شارل دوگل فرانسه شهرت جهانی در رسانه ها به دست آورده، دهها گزارش، مقاله و خبر و یک کتاب درباره اش منتشر شده و با الهام از زندگی اش استیون اسپیلبرگ فیلمساز پرآوازه جهان ، فیلم ترمینال رابا بازی تام هنکس و کاترین زیتا جونز ساخته است.

اوسال ۶۶ ایران را ترک کرده است و از سال ۷۶ در فروردگاه شارل دوگل فرانسه بر روی یک نیمکت همراه با چند کیف و جعبه هائی که وسائل شخصی اش در آن قراردارد، زندگی می کند . مسافران زیادی هر روز از این فرودگاه گذر می کنند و با مهران عکس می گیرند و بعضی از آنها برایش کارت پستال می فرستند به آدرس: "آلفرد . ترمینال یک " . "استیون اسپیلبرگ" آخرین فیلم خود " ترمینال " را بر اساس زندگی این ایرانی خانه بدوش "ترمینال نشین" ساخته است و از این بابت بیش از سیصد هزار دلار برای او به حسابش واریز کرده ، اما سر آلفرد مبلغی برای خوراک روزانه و روزنامه و قهوه.برداشت می کند. هر چند که او آن قدر در فرودگاه اقامت داشته است که رستورانهای "شارل دوگل " اغلب از او رایگان پذیرائی می کنند. شخصیتی که در فیلم "ترمینال " اسپیلبرگ می بینیم هیچ شباهتی به شخصیت آقای کریمی ندارد اما فیلم با الهام از زندگی او ساخته شده است.

ویژگی فیلم:

Image caption حمید رحمانیان و ملیسا هیبارد

فیلم ساختار ساده ای دارد فیلمساز به مصاحبه با این شخصیت می پردازد و در عین حال سعی می کند که این گفت و گو ، یک گفت و گوی ساده نباشد . فیلمساز با توجه به محدودیت هایش در فرودگاه و با مصاحبه شونده ، کوشیده است تنوع تصویری را تا حد ممکن در فیلم ایجاد کند . با این حال فیلم از حد توضیح یک موقعیت فراتر نمی رود.

درباه کارگردانان:

حمید رحمانیان فیلم ساز و طراح گرافیک است او فارغ التحصیل طراحی گرافیگ از تهران و کارشناسی ارشد انیمیشن کامپیوتری از آمریکا است وبه مدت پنج سال در ایران کار فیلمسازی انجام داده است، او در سال ۱۹۹۷به آمریکا می رود و در آنجا تحصیلات سینمایی اش را ادامه می دهد،. رحمانیان دراین سالها با همسرش ملیسا هیبارد فیلم هایی چون شهربانو ، دم صبح و خانه شیشه ای را ساخته است. ملیسا هیبارد هم قبل از همکاری با آقای رحمانیان و تاسیس شرکت فیلمسازی، تحصیلات اش را در زمینه عکاسی و فیلم سازی به پایان رسانده است کارهای عکاسی خانم هیبارد در نمایشگاه های آمریکا و خارج از آمریکا شرکت داشته است.

نگاه کارگردان:

اواخر پاییز سال ۷۹ بود من و همسرم رفیتم مرد ایرانی را که ۱۲ سال است در فرودگاه فرانسه زندگی می کرد را بینیم در این مدت خبرهای زیادی از او شنیده بودیم. با خودم فکر می کردم چون من هم مهاجر هستم بهتر بتونم باهاش حرف بزنم و شاید هم کمکی براش باشم ولی از زمانی که خودم را معرفی کردم داستان متفاوتی با انچه که شنیده بودم دستگیرم شد.او ترجیح داد با همسر من که آمریکایی هست صحبت کند.

خیلی از حرفهاش برام تازگی نداشت .در دوران تحصیل این حرفها را از همکلاسهایم شنیده بودم حتی خودم فکر می کردم که اگر در سوئد به دنیا آمده بودم شرایط فرق می کرد برام خیلی سخت بود او حاضر نبود با من صحبتی بکندحتی به دوربین من هم نگاهی نمی کرد .در دنیایی که برا ی خودش ساخته بود به نظر هیچ جایی برای من نبود.این سوال برایم پیش آمد که چطور آدم در ترک بین دو فرهنگ گیر می کند و چطور یک فرد می تواند سالها روی صندلی قرمزی در فرودگاه زندگی کند.

فیلم "رضا گم شده در زمان":

Image caption رضا در نمایی از فیلم"رضا گم شده در زمان"

رضا گم شده در زمان ، حکایت جوانی هست که ناراضی از محدودیت هایی که به او تحمیل می شود، در جست و جوی دنیایی بهتر ایران و خانواده اش را ترک می کنه و سر از نیویورک در می آورد. اما سال ها بعد او در کجای زمان و مکان رابطه با خانواده اش قرار گرفته؟

ویژگی فیلم:

فیلم تجربه ای از یک نوع روایت گری متفاوت است و به نظر می رسد که فیلمساز در فیلم به دنبال یک زبان برای بیان خودش می گردد.

درباره کارگردان:

Image caption نادر داوودی

نادر داوودی کارگردان فیلم " رضا گم شده در زمان" متولد ۱۳۴۱ و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در رشته علوم ارتباطات از دانشگاه علامه طباطبایی است وبیشترین فعالیتش در حوزه عکاسی مطبوعات بوده است. او عضو انجمن مستندسازان ایران بوده و تاکنون مستند‌های مختلفی درباره تاریخ ایران و مسایل اجتماعی ساخته است. نخستین تجربه فیلمسازی او به کارگردانی یک مجموعه مستند ده قسمتی درباره تاریخ ایران قبل از اسلام در سال ۱۳۷۵ است و ازجمله دیگر مستند های نادر داوودی ،مستند "سیزده ونیم" ،"عارف به توان دو" ،" کندلوس" ، "سفرنامه قرن سیزدهم " و مستند"سرخ، سفید و سبز" است. مستند "سرخ ،سفید و سبز" مستندی است که سه هفته آخر مبارزه انتخاباتی دور دهم ریاست جمهوری در ایران را به تصویر می‌کشد.

اصلی ترین ویژگی غالب آثار نادر داوودی در فیلم های مستندش ، زبان طناز و کمتر متعارفی است که او در ساختار فیلم هایش به کار می گیرد.

تماس با برنامه آپارات:

aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات
به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار جمعه ۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰
تکرار جمعه ۰۰:۱۰ ۰۰:۱۰ ۰۰:۴۰ ۱۹:۴۰
تکرار شنبه ۱۶:۱۰ ۱۶:۱۰ ۱۶:۴۰ ۱۱:۴۰
تکرار سه‌شنبه ۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار چهارشنبه ۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.