هنرمندان هالیوود خواستار آزادی پناهی شدند

جعفر پناهی
Image caption مایکل مور، مارتین اسکورسیزی، رابرت ردفورد، رابرت دنیرو و استیون اسپیلبرگ از پناهی حمایت کرده اند

جمعی از فیلمسازان و هنرپیشه های معروف هالیوود دستگیری جعفر پناهی کارگردان ایرانی را محکوم کردند و از حکومت ایران خواستار آزادی فوری او شدند.

مارتین اسکورسیزی، رابرت ردفورد، رابرت دنیرو و استیون اسپیلبرگ هنرپیشه ها و کارگردانان مشهور آمریکا جزء امضا کنندگان این نامه هستند.

در این نامه آمده است: "ما ... با اعلام همبستگی با یک فیلمساز همکار حبس او را محکوم می کنیم و از حکومت ایران مصرانه می خواهیم آقای پناهی را هر چه سریعتر آزاد کند."

جعفر پناهی، کارگردان سینمای ایران که با فیلم هایی چون بادکنک سفید، دایره و آفساید برنده جوایز متعدد بین المللی شده است، شامگاه دوشنبه ۱۰ اسفند (اول مارس) در منزلش دستگیر شد.

وی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته از میر حسین موسوی رقیب محمود احمدی نژاد حمایت کرد.

هنرمندان هالیوود با اشاره به نامه اخیر همسر جعفر پناهی گفته اند که او "نگرانی عمیقی نسبت به وضعیت قلب شوهرش دارد و انتقال او به یک سلول کوچکتر دارد."

نامه هنرپیشه ها و کارگردانان هالیوود می افزاید: "فیلمسازان ایران مانند هنرمندان همه جا باید مورد قدردانی قرار گیرند نه آنکه با سانسور، سرکوب و حبس روبرو باشند."

برخی دیگر از امضا کنندگان این نامه عبارتند از مایکل مور و الیور استون.

طاهره سعیدی، همسر جعفر پناهی چند هفته پیش در مصاحبه با بی بی سی گفت وضعیت جسمی و روحی همسرش "اصلا خوب" نیست.

خانم سعیدی روز چهارشنبه ۱۱ فروردین (۳۱ مارس) به ملاقات یک روز پیشتر خود و دخترش با جعفر پناهی اشاره کرد و گفت: "او درباره وضع جسمی اش حرفی نزد اما ما خودمان دیدیم؛ جعفر خیلی لاغرشده بود و خیلی رنگ پریده بود."

طاهره سعیدی از اتهام وارد شده به همسرش ابراز بی اطلاعی کرد و گفت که خود آقای پناهی هم از این اتهامات اطلاعی ندارد و فقط بازجویی می شود.

پیشتر عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی تهران گفته بود که جرم آقای پناهی سیاسی نبوده است، اما دلیل بازداشت او را نگفت، اما برخی سایت های خبری در ایران دلیل بازداشت آقای پناهی را ساختن فیلمی درباره اعتراضات پس از انتخابات ایران عنوان کردند.

اما خانم سعیدی فشارها و دلیل بازداشت جعفر پناهی را به خاطر مسائلی دانست که از قبل با او داشته اند و درباره اتهام ساختن فیلم گفت: " فیلم تکمیل نشده ای که نه سر دارد و نه ته و فقط چند سکانس است که جرم نیست."

بازداشت جعفر پناهی تاکنون واکنش های گسترده داخلی و بین المللی داشته و چهره های سرشناسی نظیر عباس کیارستمی، کارگردان ایرانی، کن لوچ، کارگردان بریتانیایی و شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، به همراه وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن انتقاد از بازداشت آقای پناهی، خواهان آزادی او شدند.

همچنین بیش از چهل سینماگر و نویسنده ایرانی در نامه ای سرگشاده خواهان آزادی بی قید و شرط جعفر پناهی شدند.

بهرام بیضایی، کیومرث پور احمد، بابک احمدی، فاطمه معتمد آریا، مسعود کیمیایی، کامران شیردل، خشایار دیهیمی، ناصر تقوایی و شهلا لاهیجی از امضا کنندگان این نامه هستند.

آقای پناهی در مرداد ماه سال جاری هم یک بار به هنگام حضور در محل دفن شماری از کشته شدگان رویدادهای پس از انتخابات در گورستان بهشت زهرا دستگیر شد و چند ساعت را در بازداشت گذراند.

شیر طلایی ونیز و خرس نقره ای برلین از جمله جوایز سینمایی معتبری است که جعفر پناهی برای فیلم های خود دریافت کرده است.

مطالب مرتبط