پولانسکی: مرا به آمریکا تحویل ندهید!

رومن پولانسکی
Image caption رومن پولانسکی قضات آمریکایی را متهم کرده بدنبال طعمه ای برای رسانه های جمعی هستند

رومن پولانسکی، کارگردان فرانسوی – لهستانی برای نخستین بار از زمان بازداشت در سوئیس، درباره وضعیت خود اظهار نظر کرده است.

پولانسکی در مقاله‌ای که روز دوشنبه (سوم مه) در چند نشریه بین‌المللی از جمله روزنامه سوئیسی "نویه زوریشه تسایتونگ" منتشر می‌شود، گفته است حاضر نیست بیش از این درباره وضعیت خود سکوت کند.

آقای پولانسکی استدلال دادگستری کالیفرنیا مبنی بر ضرورت حضور او در دادگاهی در لوس‌آنجلس را "دروغ" خوانده و آن را نوعی پرونده‌سازی دانسته است.

کارگردان برنده جایزه اسکار در نخستین اظهارنظر رسمی، قضات آمریکایی را متهم می‌کند: "آنها قصد دارند از من طعمه‌ای برای رسانه‌های جمعی بسازند.»

آقای پولانسکی اصرار مقامات آمریکایی به اعزام او به ایالات متحده را "ظالمانه" دانسته و ابراز امیدواری کرده است: "دولت سوئیس باید دریابد که تحویل من به دادگستری آمریکا هیچ دلیل موجهی ندارد."

ضرورت حضور شخصی در دادگاه

آخرین مدارج قانونی برای تحویل رومن پولانسکی از سویس به آمریکا طی شده است.

روز پنجشنبه (۲۲ آوریل) دادگاهی در کالیفرنیا نظر داد رومن پولانسکی، که در سوئیس در حبس خانگی به سر می‌برد، باید شخصا در دادگاه حاضر شود.

وکلای آقای پولانسکی درخواست کرده بودند که دادگاه بدون حضور فیلمساز ۷۶ ساله تشکیل شود، اما این تقاضا رد شد.

وکلای مدافع استدلال کرده بودند که مطابق قوانین کالیفرنیا، لازم نیست که موکل آنها برای حضور در دادگاه حتما به لوس آنجلس سفر کند.

رومن پولانسکی متهم است که در سال ۱۹۷۷ در خانه ای در هالیوود، سامانتا گیمر ۱۳ ساله را مورد سوءاستفاده جنسی قرار داده است.

او در طول بیش از ۳۰ سال هرگز به آمریکا قدم نگذاشت و تمام فیلم‌های سینمایی خود را در اروپا کارگردانی کرد.

پولانسکی در ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۹ بنا به حکم دادگستری آمریکا هنگام ورود به زوریخ برای شرکت در یک فستیوال سینمایی در فرودگاه دستگیر شد.

مقامات سیاسی و فرهنگی در سوئیس، فرانسه، آلمان و لهستان خواستار آزادی پولانسکی شده‌اند.

فراخوان‌های متعدد دوستان و هواداران رومن پولانسکی برای آزادی او تاکنون بی اثر بوده است.

مطالب مرتبط