به روز شده:  13:36 گرينويچ - دوشنبه 03 مه 2010 - 13 اردیبهشت 1389

دهمین مجسمه تهران هم سرقت شد

 • پرده برداری از مجسمه ستارخان؛ یکی از مجسمه هایی که ربوده شد
 • یکی از مجسمه های ربوده شده از پارک خانه هنرمندان
 • یکی از مجسمه های ربوده شده از پارک خانه هنرمندان
 • جای خالی مجسمه ستارخان در خیابان ستارخان
 • جای خالی مجسمه باقرخان
 • جای خالی مجسمه مادر و فرزند در میدان صنعت
 • جای خالی مجسمه مادر و فرزند در میدان صنعت
 • جای خالی مجسمه شریعتی از پارک شریعتی
 • جای خالی مجسمه شریعتی از پارک شریعتی
 • جای خالی مجسمه شریعتی از پارک شریعتی
 • جای خالی مجسمه شهریار از مقابل تئاتر شهر

با سرقت مجسمه 'ابن سینا' از پارک بهجت آباد، تعداد مجسمه های گمشده از سطح شهر تهران به 10 رسید.

پیش از این مجسمه های برنزی "شهریار" از مقابل سالن تئاتر شهر، "صنیع خاتم" از پارک ملت، "ستارخان" از خیابان ستارخان، "باقرخان" از خیابان شهرآرا، "شریعتی" از پارک شریعتی، "مادر و فرزند" از شهرک غرب دزدیده شده بود.

جز این مجسمه ها که همگی سردیس بوده اند، دو مجسمه انتزاعی هم از خانه هنرمندان ایران به سرقت رفته است.

احتمال می رود سرقت مجسمه ها از زمان تعطیلات نوروزی آغاز شده باشد.

با این حال، این سرقت ها در روزهای اخیر ادامه یافته است.

به گفته کارشناسان، سرقت این مجسمه ها کار ساده ای نیست و دزدان باید هم وقت کافی در اختیار داشته باشند، هم ابزار مخصوص برای برش و حمل مجسمه ها.

این در حالی است که برخی از این مجسمه ها در معابر پرتردد شهر و گاه در حاشیه خیابان نصب بوده است.

از سوی دیگر، سرقت برخی مجسمه ها از وسط پارک ها هم کار ساده ای نیست چون این سؤال پیش می آید که سارقان چطور می‌توانند جرثقیلی را وارد پارک یا محیط‌های شهری کنند تا مجسمه ها را حرکت دهند و با خود ببرند.

جعفر نجیبی، سازنده مجسمه محمد معین، در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته که میلگردی به ارتفاع 15 سانتی‌متر در داخل پایه کار گذاشته است تا مجسمه بسیار محکم باشد.

مجسمه معین کمتر از یک ماه قبل در بلوار استاد معین نصب شد و چهارشنبه شب گذشته (8 اردیبهشت) دزدیده شد.

مجتبی موسوی، رئيس اداره حجم سازمان زيباسازي شهرداری تهران هم در این باره، در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: "فونداسيون پايه مجسمه‌ها از بتن با روكش سنگ است، داخل مجسمه‌ها نيز فلزي وجود دارد كه در داخل اين پايه فرو رفته و دوباره با بتن محكم مي‌شود."

آقای موسوی گفت: "هر منطقه شهرداری، پيمانكاراني براي حفاظت از مجسمه ها دارد پيمانكاران بايد خسارت مجسمه‌هاي دزديده شده را پرداخت كنند."

سرقت با چه انگیزه ای؟

انگیزه سرقت مجسمه ها هنوز مبهم است. کارشناسان انگیزه های مالی سارقان را رد نمی کنند.

پرویز تناولی، مجسمه ساز، در گفت و گو با بی بی سی فارسی این گونه سرقت ها را امری باسابقه دانسته و گفته است: "در عرض چند سال گذشته، از هفت مجسمه ای که من ساختم، چهار مجسمه را از پارک دانشجو دزدیدند."

آقای تناولی گفته که کسانی که این آثار را می دزدند، دزدهای کوچکی هستند و عمدتا آنها را خرد و نابود می کنند.

اما برخی بر این باورند که با توجه به قیمت برنز دست دوم و هزینه برش و جابه جایی مجسمه ها، انگیزه مالی چندان به واقعیت نزدیک نیست و برای سارقان "به صرفه" نیست.

جعفر نجیبی، مجسمه ساز، می گوید: " مجسمه استاد معین 140 کیلو وزن داشت. الان برنز دست دوم حدود کیلویی دو تا چهار هزار تومان در بازار قیمت دارد. با توجه به وزن این اثر اگر در بازار فروخته شود، حدود 300 هزار تومان به فروش می‌رسد." او با احتساب هزینه 100 هزاتومانی جرثقیل، سرقت با انگیزه مالی را رد می کند.

خسرو دانشجو، سخنگوی شورای شهر، هم روز گذشته، یکشنبه 12 اردیبهشت (2 مه) اعلام کرد: "محاسبه ارزش ریالی مجسمه‌ها نشان می دهد که این سرقت با انگیزه مالی رخ نداده بلکه سارق اغراض دیگری داشته اند."

وی با بیان این که از نظر شورا سرقت مجسمه های شهر سازمان یافته و با هدف خاصی بوده است، خبر از پیگیری هیئت رئیسه شورای شهر تهران از مراجع قانونی داد.

دزدها را پیدا می کنیم

محمد جواد شوشتری، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت که فیلم سرقت یکی از مجسمه‌ها توسط دوربین های مرکز کنترل ترافیک ضبط شده است.

آقای شوشتری از تنظیم شکایت شهرداری در این مورد خبر داده و گفته است این شکایت همراه با مستندات از طریق اداره حقوقی به نیروی انتظامی تحویل داده خواهد شد.

از سوی دیگر، حسین ساجدی نیا، رئیس پلیس نیروی انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد که تیمی ویژه در آگاهی تهران بزرگ تشکیل شده تا پرونده سرقت مجسمه‌های تهران را پیگیری کند.

او گفته است که به زودی نتایج تحقیقات پلیس در مورد این سرقتها اعلام می‌شود.

عباس جعفری دولت آبادی نیز از آغاز رسیدگی به موضوع سرقت مجسمه های پایتخت به عنوان مدعی العموم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس جعفری دولت آبادی گفته است که به عنوان مدعی العموم درخواست رسیدگی موضوع را به پلیس ارائه کرده است.

او گفت:" در حال حاضر منتظر گزارش نیروی انتظامی تهران بزرگ هستیم."


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.