به روز شده:  21:21 گرينويچ - سه شنبه 04 مه 2010 - 14 اردیبهشت 1389

برنامه تفریحی تاجیکی، 30 آوریل

خوش آمدید به برنامه تفریحی تاجیکی از بخش فارسی رادیو بی بی سی.

نخست به تالار کاخ "باربد" به برنامه کنسرتی "نوای آشنا" با شرکت آوازخوانهای سرشناس از سابق جماهیر شوروی می ‌رویم، سپس از نخست نمایش فیلم جدید کارگردان جوان عبدالله ذاکروف با نام "برّچه خیالی" برایتان قصّه می ‌کنیم و در قسمت سووم برنامه شما را با سهیلا، دانشجوی بخش خاورشناسی دانشگاه دولتی تاجیکستان آشنا می ‌کنیم، که عاشق ترانه‌های هندی است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

"نوای آشنا"

روز دوشنبه 26 آپریل در تالار کاخ "باربد" یک برنامه کنسرتی تحت عنوان "نوای آشنا"، که به 65-مین سالگرد پیروز‌ی بر فاشیسم بخشیده شده بود، برگزار شد.

در این برنامه انّا ویسکی از استونیا، گروه "سیبری" از بیلاروس، تویسیا پوالی از اکراین، ورورا، آوازخوان جوان از روسیه، و ساسا پولیوشویلی از گرجستان هنرنمایی کردند.

لیف لیشینکو، سراینده سرشناس و محبوب روسیه و متصدی اصلی این برنامه کنسرتی، در صحبت با ما گفت: "در آستانه تجلیل از 65-مین سالگرد پیروز‌ی بر فاشیسم در جنگ دوّم جهانی این برنامه بهترین ارمغانی خواهد بود برای کهنه سربازان این جنگ، که تعداد آنها سال به سال کمتر می ‌گردد. ما خواستیم برای کوهنه سربازانی، که امروز هم به سر می ‌برند، ترانه ‌های محبوب دوران جوانییشان را در این برنامه اجرا کنیم."

همچنین، آقای لیشینکو افزود: "هرگیز ما این پیروز‌ی را تنها مال خود نمی ‌دانیم و البتّه در به دست آوردن این پیروز‌ی سهم کشورهای سابق اتّحاد شوروی، از جمله تاجیکان، نیز نظررس بود.

بیشتر آوازخوان های شرکت‌ کننده در این برنامه کنسرتی در گذشته نیز در مناطق مختلف تاجیکستان و از جمله پایتخت آن برنامه ‌ها اجرا کرده بودند. آنها می ‌گویند از دیدار جدیدشان با تماشابینان تاجیک خیلی خوشنود بودند.

تایسیا پوالی، سراینده اکراینی، گفت در دوران شوروی چند برنامه کنسرتی در تاجیکستان اجرا کرده است و خاطرات شیرینی از هواداران هنرش در این کشور در ذهنش باقی مانده است.

در برابر کهنه سربازان و تماشاچیان سالمند در این برنامه تعداد تماشاگران جوان نیز خیلی زیاد بود. از چه باشد من فکر می‌ کردم، که جوانان امروز توجّه زیادی به ترانه ‌های سالهای 1940 ندارند.

ولی به احتمال زیاد تبلیغات خیلی خوب دست‌ اندرکاران این برنامه بود و یا توجّه زیاد مردم، که تالار کاخ "باربد" پُر از تماشاگران بود. حتّی بسیاری از تماشاچیان بلیط های بدون جایی نشست را خریداری کردند و آنها می ‌گویند، که خیلی علاقمند دیدن این برنامه بودند.

طوری، که برگزارکنندگان این برنامه، یعنی مسئولان صندوق همکاریهای بشردوستانه کشورهای مشترک‌ المنافع و وزارت فرهنگ تاجیکستان و شرکت "بزمارا" گفتند، آنها به کهنه سربازانی، که در شهر دوشنبه و نواحی اطراف آن به سر می‌ برند، دعوتنامه ‌های این برنامه را سپرده و افزون بر این، با اتوبوس ها آنها را برای تماشای این برنامه به کاخ باربد آورده‌اند.

امّا تماشاگران جوان این برنامه بلیط ها را با قیمت 50 و 70 سامانی خریداری کردند و در روز نمایش کنسرت چند ساعت قبل از آغاز برنامه بلیط ها کاملاً خریداری شده بودند. بسیاری از خواهشمندان تماشای این کنسیرت پشت درهای کاخ "باربد" ماندند.

آلبوم عکس از برنامه کنسرتی "نوای آشنا":

در کنار آوازخوانان مهمان، همچنین دلارام قربانوا و یولیا باگدنووچوته، دو آوازخوان تاجیکستانی، در این برنامه ترانه‌ های خویش را اجرا کردند.

لیف لیشینکو گفت، که تاجیکستان نخستین کشوری بود، که آنها برنامه ویژه "نوای آشنا" را اجرا کردند و به گفته وی قرار است این هنرمندان با برنامه خویش به کشورهای دیگر شوروی سابق نیز سفر کنند.

در پایان برنامه میرزا شاهروخ اسراری، وزیر فرهنگ تاجیکستان، به هنرمندان ابراز سپاس کرد و از نام پرزیدنت رحمان برای شرکت‌ کنندگان این کنسرت یک سبد گل اعطا کرد.

"برّچه خیالی"

یکم مه در کاخ "جامی"، در شهر دوشنبه، نخست نمایش فیلم جدید کارگردان جوان ابدالله ذاکروف با نام "برّچه خیالی" برگزار شد.

این فیلم از رویی اثر بهرام فیروز، نویسنده فقید سرشناس تاجیک، تهیه شده و قهرمانان اصلی فیلم یک پسربچه و دخترک خرد هستند. فیلمنامه را آرزو عیسیيوف و نور نثر نوشته ‌اند و داستان فیلم اطراف این دو قهرمان خردسال می ‌چرخد.

در برابر جاوید ده ‌ساله و تمنّای شش‌ ساله، دو بازیگر خردسال در این فیلم، هنرپیشه ‌های حرفه ‌ای نیز نقش آفریده‌اند. از جمله زرینه خوشوقت، عسلبیک نذریوف، رحماندوست قربانیان، الاو‌الدّین عبدالله‌اف، یولیا آیمتاوه و تشریف خلیلاو نقشهای مختلفی را در این فیلم اجرا کرده‌اند.

عبدالله ذاکروف می‌ گوید: "در آغاز ما قصد داشتیم یک فیلم کوتاه در حجم 30 دقیقه تهیه کنیم، امّا هنگامی که به تهیه فیلم آغاز کردیم، آن قدر صحنه‌ های خوب زیاد داشت، که نتوانستیم آنها را از فیلم براندازیم. امیدوارم تماشابینان، بویژه کودکان، از تماشای این فیلم خسته نشوند."

"خوشبختانه از نخستین روزهای نواربرداری فیلم در یکی از روستاها، در دره زیبا منظر ورزاب میان هنرپیشه ‌ها و گروه فنّی فضای دوستی و همکاری مؤثر به وجود آمد. و از این رو، با این تیم کار کردن برای من خیلی آسان و دلپذیر بود."

گرچی ابدالله ذاکروف در گذشته فیلم های مستند و تیلیویزیونی زیادی را تهیه کرده است، امّا "برّچه خیالی" نخستین فیلم هنری اوست، که با کمک مالی تیلیویزیون "سفین" نواربرداری شده است.

این فیلم 1 مه به تماشا گذاشته شد و تماشاچی زیادی را گردهم آورد. قرار است بعد از نمایش آن در تالارهای سینیما این فیلم توسط تیلیویزیون "سفین" نیز پخش شود.

سهیلا، آوازخوان ترانه‌های هندی

بعضاً تماشای یک فیلم می ‌تواند کاملاً زندگی آدمان را تغییر دهد، تا جایی که زندگی قهرمان دیگر برنامه این هفته سهیلای سید اهمد را تماشای یک فیلم هندی کاملاً تغییر داد.

سهیلا می ‌گوید، که هنوز شاگرد مدرسه همگانی بود، که یک فیلم هندی را تماشا کرد و "ان قدر مات و مفتون فرهنگ و زبان هندی گشت"، که تا امروز هم هست.

وی هنوز در مدرسه می ‌خواند، که در نزد سفارت هند در دوشنبه به آموزش زبان هندی آغاز کرد. حالا سهیلا دانشجویی سال سووم رشته زبان هندی فکولته خاورشناسی دانشگاه ملّی تاجیکستان است.

در برابر زبان‌آموزی، سهیلا آوازخوانی نیز می ‌کند و یک سال موسیقی سنّتی هندی را از استادان سرشناس هند در آن کشور آموخته است.

سهیلا با کمک دوستان دو آهنگ خویش را ضبط کرده است.

امّا وی می‌گوید: "من فکر نمی ‌کنم، که در زندگی آوازخوان حرفه ‌ای شوم. آوازخوانی تنها یک دلبستگی من است و برای آرامی دلم آواز می ‌خوانم. برخی اوقات در محافل خانوادگی و دوستانم آواز می ‌خوانم. امّا در ‌اندیشه ضبط آلبوم و برگزاری برنامه ‌های کنسرتی هرگز نیستم."

این جا می ‌رسیم به پایان برنامه و من، زیورشا، تا هفته دیگر با شما خداحافظی می‌ کنم.

امّا اگر شما می ‌خواهید عکسها و مصاحبه با آوازخوانان محبوبتان را در این صحیفه ما خانید، به ما امییل زنید و پیشنهادهای خود را به ما بفرستيد.

پدرووووووووووووووووووووود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.