به روز شده:  15:25 گرينويچ - سه شنبه 04 مه 2010 - 14 اردیبهشت 1389

مجسمه منتخب دوسالانه مجسمه سازی هم دزدیده شده است

 • پرده برداری از مجسمه ستارخان؛ یکی از مجسمه هایی که ربوده شد
 • یکی از مجسمه های ربوده شده از پارک خانه هنرمندان
 • یکی از مجسمه های ربوده شده از پارک خانه هنرمندان
 • جای خالی مجسمه ستارخان در خیابان ستارخان
 • جای خالی مجسمه باقرخان
 • جای خالی مجسمه مادر و فرزند در میدان صنعت
 • جای خالی مجسمه مادر و فرزند در میدان صنعت
 • جای خالی مجسمه شریعتی از پارک شریعتی
 • جای خالی مجسمه شریعتی از پارک شریعتی
 • جای خالی مجسمه شریعتی از پارک شریعتی
 • جای خالی مجسمه شهریار از مقابل تئاتر شهر

تازه ترین اخبار از سرقت مجسمه های سطح شهر تهران حاکی از این است که مجسمه برنزی پارک استقلال هم دزدیده شده است.

این مجسمه منتخب دوسالانه مجسمه سازی در سال ۱۳۷۶ بوده است.

روح الله شمسی زاده، سازنده این مجسمه، در تماس با خبرگزاری مهر گفت: "بعد از شنیدن خبر سرقت مجسمه ها به فکر افتادم از وضعیت مجسمه ام آگاه شوم و وقتی به محل نصبش سر زدم دیدم مجسمه سر جایش نیست."

آقای شمسی زاده گفت که میلگردی به طول یک متر در پایه مجسمه قرار داده بوده است.

به گفته او، این مجسمه نیم تن وزن، ۲ متر و ۲۰ سانت ارتفاع و ۳ متر و ۲۰ سانت عرض داشته و سازمان زیباسازی تهران آن را ۱۶ میلیون تومان خریده بوده است.

به این ترتیب، تعداد مجسمه های سرقت شده از مرز ۱۱ تا هم گذشت.

پیش از این مجسمه های برنزی "ابن سینا" از پارک بهجت آباد، "شهریار" از مقابل سالن تئاتر شهر، "صنیع خاتم" از پارک ملت، "ستارخان" از خیابان ستارخان، "باقرخان" از خیابان شهرآرا، "شریعتی" از پارک شریعتی، "مادر و فرزند" از شهرک غرب دزدیده شده بود.

سرقت مجسمه ها یک بار هم در آذرماه سال ۸۸ اتفاق افتاد ولی مسئولان پیگیری نکردند و ماجرا در هاله ای از ابهام ماند.

استاندار تهران

جز این مجسمه ها که همگی سردیس بوده اند، دو مجسمه انتزاعی هم از خانه هنرمندان ایران به سرقت رفته است.

از سوی دیگر، شهریار ضرابی، سازنده مجسمه های ستارخان و باقرخان، در گفت و گو با خبرگزاری دولتی فارس گفت که این مجسمه ها پیش از عید نوروز دزدیده شده اند.

پیش از این، احتمال می رفت سرقت مجسمه ها از زمان تعطیلات نوروزی آغاز شده باشد

آقای ضرابی گفت که روز دهم فروردین به شهردار تهران نامه نوشته است و رونوشتی هم برای رییس شورای شهر تهران فرستاده است.

به گفته شهریار ضرابی، خیابان شهرآرا که مجسمه باقرخان در پارک این خیابان قرار داشته شلوغ است و حتی نیمه های شب هم مردم زیادی در آن رفت و آمد می کنند.

این مجسمه ساز گفت مجسمه ستارخان نزدیک اتاق نگهبانی پارک بوده است.

او گفت:"پس از سرقت مجسمه باقرخان متوجه شدم که سنگ جدیدی روی پایه اش نصب شده که مشخص نیست این کار به چه دلیل و توسط چه کسانی صورت گرفته است."

شهرداری مسئول تأمین امنیت مجسمه ها نیست

هرچه بر تعداد مجسمه های ربوده شده افزوده می شود، این احتمال بیشتر قوت می گیرد که سارقان ناشناس با انگیزه هایی غیراقتصادی دست به سرقت این مجسمه ها می زنند.

احمد مسجدجامعی، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در جلسه شورای شهر گفت: "سرقت مجسمه‌های تهران با انگيزه مالی نیست بلكه اين سرقت‌ها لجبازی با افكار عمومی، هنرمندان و مفاخر هنری كشور است."

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، هم سرقت مجسمه ها را سازمان یافته دانسته و وجود انگیزه هایی جز انگیزه مالی را رد نکرده است.

احمد مسجدجامعی اين سرقت‌ها را لجبازی با افكار عمومی، هنرمندان و مفاخر هنری كشور دانست

او در جمع خبرنگاران، پیگیری سرقت مجسمه ها را وظیفه نیروی انتظامی دانست و گفت بنا نیست شهرداری مسئولیت امنیت را هم به عهده بگیرد.

در عین حال، مرتضی تمدن، استاندار تهران گفت: "سرقت مجسمه ها یک بار در آذرماه سال ۸۸ اتفاق افتاد ولی مسئولان پیگیری نکردند و ماجرا در هاله ای از ابهام ماند."

آقای تمدن هم سرقت های اخیر را سازمان یافته دانست و گفت: "مجسمه ها پونز و میخچه نیستند که سرقت شوند و برای جابه جایی آنها نیاز به ابزار و جرثقیل است."

او گفت که نمی شود باور کرد این همه مجسمه در پارک ها و مکان های پرتردد پایتخت ظرف یک هفته به سرقت برود.

پیش از این پرویز تناولی، مجسمه ساز، در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی هم این گونه سرقت ها را امری باسابقه دانسته و گفته بود: "در عرض چند سال گذشته، از هفت مجسمه ای که من ساختم، چهار مجسمه را از پارک دانشجو دزدیدند."

ناکامی دزدها در سرقت صوفی

در همین حال رییس اداره زیباسازی شهرداری منطقه ۲۰ تهران از ناکامی دزدان در سرقت مجسمه صوفی خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی فارس، داوود دانش فر، گفت که دزدان برای سرقت این مجسمه که حدود ۷۰۰ کیلو وزن داشت جرثقیل آورده بودند.

آقای دانش ور گفت:"در جریان این سرقت ناموفق، مجسمه قدری آسیب دیده است. به همین دلیل آن را به انبار برده ایم و بعد از ترمیم، در محلی جدید نصبش خواهیم کرد."

یکی از مجسمه های دزدیده شده، نیم تن وزن، ۲ متر و ۲۰ سانت ارتفاع و ۳ متر و ۲۰ سانت عرض داشته و سازمان زیباسازی تهران آن را ۱۶ میلیون تومان خریده بوده است.

پیگیری می کنیم

پیش از این، محمد جواد شوشتری، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته بود که فیلم سرقت یکی از مجسمه‌ها توسط دوربین های مرکز کنترل ترافیک ضبط شده است.

آقای شوشتری از تنظیم شکایت شهرداری در این مورد خبر داد و گفت که این شکایت همراه با مستندات از طریق اداره حقوقی به نیروی انتظامی تحویل داده خواهد شد.

از سوی دیگر، حسین ساجدی نیا، رئیس پلیس نیروی انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد که تیمی ویژه در آگاهی تهران بزرگ تشکیل شده تا پرونده سرقت مجسمه‌های تهران را پیگیری کند.

او گفته است که به زودی نتایج تحقیقات پلیس در مورد این سرقت ها اعلام می‌شود.

عباس جعفری دولت آبادی نیز از آغاز رسیدگی به موضوع سرقت مجسمه های پایتخت به عنوان مدعی العموم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس جعفری دولت آبادی گفته است که به عنوان مدعی العموم درخواست رسیدگی موضوع را به پلیس ارائه کرده است.

او گفت:" در حال حاضر منتظر گزارش نیروی انتظامی تهران بزرگ هستیم."


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.