به روز شده:  15:36 گرينويچ - پنج شنبه 06 مه 2010 - 16 اردیبهشت 1389

فصل پناهجویی در آپارات: 'ترانزیت'و 'این یک سونی است'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در ادامه فصل پناهجویی در برنامه آپارات این هفته با فیلم های "ترانزیت " ساخته بنی خشنودی و "این یک سونی است"ساخته سامان سالور به نمایش در می آید.

این دوفیلم از دو وضعیت متفاوت است . یکی داستان آشنای بعضی از پناهجویان ایرانی وافغان در گریز به غربت در یک فیلم داستانی و دیگری زندگی واقعی کارگران پناهجوی افغان در ایران.

درباره فیلم:

فیلم ترانزیت ساخته بنی خشنودی است . داستان فیلم درباره یک جوان افغان به نام آریا است که به همراه دیگر پناهجویان از مرز اروپایی عبور می کند. او نزدیک ایتالیا از گروه جدا شده و بوسیله قاچاقچیان به سمت پاریس می رود.

آریا ،خورشید را می بیند که یک دختر جوان ایرانی است که تمام فامیلش را در طول راه از دست داده و زندگی اش قربانی زیادخواهی قاچاقچیان شده بود . آریا و خورشید همدیگر را در اتاق یک هتل کوچک ملاقات می کنند،آریا در انتظار رابطی است که روزی توسط قاچاقی او را به انگستان منقل کند و این سرآغاز داستان فیلم ترانزیت است فیلمی که در فرانسه با یک افغان ،کردی و ایرانی که همگی از پناهجویان هستند،شروع می شود .

نظر کارگردان:

آریا و خورشید درنمایی از فیلم "ترانزیت"ساخته بنی خوشنودی

آریا و خورشید درنمایی از فیلم"ترانزیت"

با این داستان می خواستم سرگذشت آدمهای گمنامی را که مهاجرت غیرقانونی به سراسر اروپا می کنند، همچنین سربازانی را که با این پناهجویان درگیرهستند، نشان بدهیم . آریا را در اروپا پیدا کردیم در راهی که او را به انگلیس هدایت می کرد که بقیه پناهجویان از ایران ،کردستان و افغانستان در یک راه طولانی همراهش بودند.


فیلم یادآور اراده و عزم کسانی است که جلای وطن می کنند تا زندگی شان را بدست خودشان بسازند در این داستان ما شاهد دوری و جدایی آنها از کشورشان و به نوعی یک سفر اعتراضی هستیم سفر ناشناخته ای که برای زندگی فردا است .


بعضی از مردم گاهی تعلق خاطر به کشور و گذشته شان را برای آینده ای بهتر کنار می گذارند و احساس می کنند که برای بقا ، زندگی و پیشرفت اقدامی انجام شود از این وضعیت و شرایط برای دستیابی به زندگی جدید خارج می شوند و این انتخابی است که آنها می کنند.


فیلم ترانزیت در جشنواره های بین المللی حضور فعالی داشته و در بسیاری از جشنواره ها برنده جوایزی هم شده است ، فستیوال جهانی فیلم روتردام ،فستیوال فیلم سن پائولو ،فستیوال جهانی برکلین، فستیوال کارگردان جدید لاریسا و ..از جمله جشنواره هایی است که این فیلم شرکت داده شده است.

درباره کارگردان :

بنی خوشنودی کارگردان فیلم ترانزیت

بنی خوشنودی

بنی خشنودی در تهران متولد شده سپس به همراه خانواده اش در سال ۱۹۷۹ به امریکا مهاجرت کرد. خشنودی فارغ التحصیل در رشته عکاسی و فیلمسازی است . پس از تحصیل به پاریس نقل مکان می کند جایی که به یک دوره تجربه کاری خوبی برای ساخت فیلم های مستند در آینده را برای او فراهم کرد.

در سال ۲۰۰۴ او فیلم ترانزیت را کارگردانی کرد،ترانزیت حکایت داستان کوتاهی بود که جایزه بزرگی را نصیب اش کرد.
بنی خشنودی در سال ۲۰۰۶ فیلم دیگری درباره تهران با عنوان" مردم در سایه ها" تهیه و کارگردانی کرده است . که برنده دو جایزه معتبر از بنیاد "جان وریج من" شده و در سینماهای مختلفی به نمایش در آمده است . فیلم های زیبا ، جایزه صلح نوبل -شیرین عبادی-، جرم های جدید در اروپا، آناناس و...از دیگر فیلم های خشنودی است او دستی هم در تهیه کنندگی داشته است چنانکه در سال ۲۰۰۷ تهیه کننده فیلم "پایان تمام محدویت ها" به کارگردانی رضا حائری بود.

ویژگی فیلم:

فیلم تلاشی است برای ساخت یک فیلم داستانی متفاوت ، از طریق فضا سازی ، ریتم و تدوین . در فیلم سعی شده دیالوگ ها در حداقل ممکن قرار داشته باشند و شخصیت ها بتوانند ، حس وضعیت معلق و سرنوشت نامعلوم خود را به بهترین شکل منتقل کنند. فیلم از ایجاز تصویری بهره زیادی گرفته و پایان بندی خوب دارد.

فیلم "این یک سونی است"

نمایی از فیلم"این یک سونی است"ساخته سامان سالور

نمایی از فیلم"این یک سونی است"

فیلم این یک سونی است ساخته سامان سالور ، وضعیت کارگران افغان را در ایران نشان می دهد . خیلی از افغان ها که به ایران مهاجرت کرده اند در شهرها و روستاها زندگی می کنند . اما یک سری از این افراد زندگی دشواری را سپری می کنند که تصورش برای ما غیر قابل باور است . این فیلم کار تجربی است که بی واسطه بیننده رادر جریان زندگی این پناهجویان قرار می دهد.
این فیلم برش کوتاهی است از چند ساعت زندگی چند افغان در تهران. این فیلم در سال ۱۳۸۰ساخته شده است.

ویژگی فیلم:

این یک سونی تجربه ای است برای کار در یک فضای بسته که در آن مهم تر از هر چیزی ، موضوع و داستان فیلم است که جلب نظر می کند .

درباره کارگردان:

سامان سالور کارگردان فیلم "این یک سونی است"

سامان سالور

سامان سالور متولد سال ۱۳۵۵ در بروجرد و فارغ التحصیل کارگردانی فیلم از دانشکده سینمایی سوره در تهران است .

سالور علاوه برساخت چند فیلم بلند ،فیلم های داستانی و مستند زیادی ساخته است و در چشنوارهای معبتر بین المللی بسیاری شرکت کرده و چندین جایزه از این جشنواره ها دریافت کرده است .
سامان سالور علاوه بر کارگردانی در زمینه های برنامه ریزی فیلم ،نویسندگی ،تهیه کنندگی ، تدوین ، طراحی صحنه و لباس و دستیار کارگردان نیز فعالیت دارد .
اولین فیلم سالور به نام ساکنین سرزمین سکوت است که در سال ۸۲ ساخته و فیلم های چند کیلو خرما برای تدفین ،ترانه تنهایی تهران ،آرامش با دیازم یازده ،صدای ما را از موج کوتاه می شنوید ،بازی نهایی ،دربست اکباتان،جایی نزدیک آسمان ،آخرین فرستاده، فرشته ها رویا را نواش می کنند ، اشاره کرد.

تماس با برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار جمعه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰
تکرار جمعه
۰۰:۱۰ ۰۰:۱۰ ۰۰:۴۰ ۱۹:۴۰
تکرار شنبه
۱۶:۱۰ ۱۶:۱۰
۱۶:۴۰
۱۱:۴۰
تکرار سه‌شنبه
۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار چهارشنبه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.