آغاز نمایش جهانی نسخه اصلی فیلم متروپولیس

متروپولیس
Image caption متروپولیس تنها اثر سینمایی است که از سوی یونسکو، "بخشی از میراث بشری" خوانده شده است

فیلم سینمایی متروپولیس پس از بیش از ۸۰ سال بار دیگر به روی پرده می‌رود و تماشاگران این بار نسخۀ کامل فیلم را خواهند دید.

فریتس لانگ سینماگر آلمانی در سال ۱۹۲۷ فیلم صامت متروپولیس را کارگردانی کرد. به عقیده منتقدان و مورخان سینما فیلم متروپولیس اوج توانایی‌های هنری و قابلیت‌های فنی سینما را تا مقطع دوران ناطق به نمایش گذاشته است.

فیلم با حداکثر امکانات فنی زمان خود، زندگی ماشینی مدرن را در نوعی شهر آینده به سبک داستان‌های علمی - تخیلی روایت می‌کند: با آسمان‌خراش‌ها، اتوبوس‌های هوایی، ماشین‌های هوشمند و...

در تهیه متروپولیس بهترین کارشناسان و طراحان و هنرمندان آلمان شرکت داشتند. دکورهای فیلم عظیم و خیره‌کننده، و بازیگران آن بیشمار بودند.

نظریه‌پردازانی مانند رودولف آرنهایم بر نقش مهم متروپولیس در تکوین زبان سینما تکیه کرده‌اند. او و بیشتر فیلم‌شناسان بر آنند که ارزش‌های هنری این فیلم از ذوق و پسند روزگار بالاتر بود.

فیلم که با بودجه‌ای هنگفت تولید شده بود، از برقراری ارتباط با عامه تماشاگران ناکام ماند، و شرکت تولیدکننده (اوفا) را به ورشکستگی نزدیک کرد.

کمپانی "پارامونت" که پخش فیلم را در ایالات متحده به عهده گرفته بود، شکوه کرد که فیلم طولانی و داستان آن پیچیده است، پس به تولیدکنندگان توصیه شد فیلم را قدری کوتاه کنند.

به رغم مخالفت و اعتراض کارگردان، حدود یک چهارم از فیلم قیچی شد، و نماهای بریده شده برای همیشه مفقود ماند.

بازیابی یک گنج گمشده

Image caption فریتس لانگ یکی از تاثیرگذارترین سینماگران در تاریخ سینما بوده است

در طول هشتاد سال یکی از حسرت‌های سینمادوستان دیدن فیلم متروپولیس در شکل کامل آن بود. فیلم‌شناسان دهها سال به دنبال "راش"ها یا نماهای گم شده‌ی فیلم بودند.

در سال ۲۰۰۸ فرناندو پنیا، فیلم‌شناس آرژانتینی، در انبار عظیم و شلوغ "موزه سینما" در بوئنس‌آیرس یک کپی قدیمی از متروپولیس پیدا کرد. او با شگفتی متوجه شد که این نسخه بیش از دو ساعت طول دارد. با بررسی بیشتر، آقای پنیا با هیجانی توصیف‌ناپذیر کشف کرد که نسخه کوتاه نشده‌ای از فیلم متروپولیس را پیدا کرده است.

کپی فیلم به برلین فرستاده شد. کارشناسان تائید کردند که این نسخه حاوی تکه‌های گمشده‌ متروپولیس است، و بی‌درنگ کار بازسازی را شروع کردند.

با یک سال کار مداوم، متروپولیس از نو، عکس به عکس، و این بار مطابق فیلمنامه و طرح مونتاژی سازنده‌اش فریتس لانگ، بازسازی شد.

منتقدان گفته‌اند که فیلم بازسازی شده را دیگر نمی‌توان صرفا یک اثر "علمی - تخیلی" دانست؛ فیلم ابعادی بزرگتر از یک ژانر به خود می‌گیرد. این فیلم اینک حماسه‌ایست تأمل‌انگیز درباره سرنوشت بشر در دنیای تسلط ماشین.

داستان اين فيلم در شهری خيالی در زمان آينده می گذرد که طبقه حاکم آن در آسايش و تجمل زندگی می کند و طبقه کارگر جامعه در کارگاه های زير زمينی در حال جان کندند.

متروپولیس تنها اثر سینمایی است که از سوی بنیاد یونسکو، سازمان فرهنگی سازمان ملل، "بخشی از میراث بشری" خوانده شده است.

نمایش جهانی متروپولیس روز جمعه (۷ مه) از منهتن (نیویورک) شروع می‌شود.