ادامه جمع آوری کتابهای بعضی از نویسندگان از نمایشگاه کتاب تهران

نمایشگاه کتاب
Image caption بعضی از ناشران هم از حضور در نمایشگاه کتاب امسال منع شده اند

مقام های دولتی ایران از ارائه کتاب های تعدادی از نویسندگان و شاعران این کشور در نمایشگاه کتاب تهران جلوگیری کرده اند.

بنا بر گزارش خبرگزاری ها ایران، هوشنگ گلشیری، فروغ فرخزاد و محسن کدیور از جمله نویسندگان و شاعرانی هستند که از ناشران آثارشان خواسته شده کتاب های آن ها را از غرفه هایشان جمع کنند.

پیش از این خبرهایی از جمع آوری آثار آیت الله حسینعلی منتظری و آیت الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید شیعه، منتشر شده بود.

محسن کدیور، از روشنفکران دینی، به بی بی سی فارسی گفت صبح روز شنبه ۱۸ اردیبهشت در تماسی که با ایران داشته، خبردار شده که از توزیع کتابهایش در نمایشگاه کتاب جلوگیری شده است.

آقای کدیور این کار را نقض صریح قانون اساسی ایران دانست و با اشاره به جمع آوری کتاب های آیت الله منتظری و ایت الله صانعی و همچنین ممانعت از غرفه داشتن ناشر اقای آیت الله بهشتی گفت: "در سال های قبل سانسور کتاب مخصوص دگراندیشان، اعم از غیر دینی و دینی، بود. اما در نمایشگاه امسال هر کسی که در یک سال اخیر به نحوی از آنها با جنبش سبز مردم ایران همراه بوده، کتاب هایش از نمایشگاه جمع شده یا می شود."

همچنین خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گزارش داده که از انتشارات نیلوفر، ناشر تعدادی از آثار هوشنگ گلشیری، خواسته شده کتاب های این نویسنده ایرانی را توزیع نکند.

شازده احتجاب، باغ در باغ، در ستایش شعر و سکوت، و نیمه تاریک ماه از آثار هوشنگ گلشیری هستند که به گزارش ایلنا از توزیع آنها در نمایشگاه جلوگیری شده است.

خبرگزاری ایلنا همچنین از ممنوعیت توزیع مجموعه شعرهای فروغ فرخزاد، شاعر پیشگام ایرانی، در نمایشگاه کتاب امسال خبر داده است.

طبق قوانین نمایشگاه کتاب امسال، ناشران تنها اجازه توزیع کتاب هایی را دارند که تاریخ چاپ (چاپ اول یا تجدید چاپ) آنها بعد از سال ۸۴ باشد.

با این که مسئولان وزارت ارشاد ایران می گویند دلیل این تصمیم آن است که نمایشگاه محل ارائه کتاب های جدید است و دلیلی ندارد که کتاب هایی که سال ها از انتشار آنها گذشته، مجددا عرضه شوند، بعضی از ناشران و صاحبنظران می گویند ممکن است دلیل واقعی این تصمیم چیز دیگری باشد.

آنها می گویند با توجه به این که آقای احمدی نژاد در سال ۸۴ برای اولین بار به ریاست جمهوری ایران انتخاب شد، با این تصمیم مسئولان، تنها کتاب هایی در نمایشگاه کتاب عرضه خواهند شد که در دولت او مجوز چاپ اول یا تجدید چاپ گرفته باشند.

این تصمیم باعث شده تعدادی از ناشران نتوانند کتاب های بعضی از نویسندگان شناخته شده را در نمایشگاه ارائه کنند.

از جمله مدیر نشر قطره گفته است این ناشر تعداد زیادی از آثار محمود دولت آبادی را در سال ۸۴ منتشر کرده که بر اساس قوعد جدید، اجازه ارائه آنها در نمایشگاه را ندارد.