به روز شده:  18:14 گرينويچ - سه شنبه 11 مه 2010 - 21 اردیبهشت 1389

"خانواده در تبعید" در آپارات این هفته

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در ادامه پخش فیلم هایی با موضوع پناه جویان، در برنامه آپارات این هفته فیلم "خانواده در تبعید " ساخته آرش ریاحی به نمایش در می آید. با توجه به مدت زمان این فیلم ، این برنامه در دو قسمت پخش خواهد شد .

زندگی در تبعید مشکلات خودش را دارد. اما برای خانواده ای که دور از وطن و قوم و خویش زندگی می کند، آنچه بیشتر درد آور است ، همین دوری است. شاید بخشی از پناهجویان ایرانی به دلیل مشکلات اقتصادی و برای کسب درآمد ایران را ترک کرده باشند و امکان بازگشت به ایران و دیدار با خانواده ها را داشته باشند ، اما بیشتر این پناهندگان کسانی هستند که به دلیل مشکلات سیاسی دیگر امکان ادامه زندگی در ایران را ندارند. به خصوص موج دوم پناهجویان ایرانی ، یعنی کسانی که در دهه ۶۰ ، در پی برخورد با احزاب سیاسی و موج اعدام ها از ایران خارج شدند . این گروه امکان بازگشت به ایران را نداشته اند. اما بعد از سالها گریز و مهاجرت این پناهندگان در چه وضعیتی قرار دارند؟ نسل دوم ، یعنی بچه های این خانواده ها چطور فکر می کنند؟

درباره فیلم :

نمایی از فیلم خانواده در تبعید  ساخته آرش ریاحی

نمایی از فیلم خانواده در تبعید

"فیلم خانواده در تبعید " ساخته آرش ریاحی ، فیلمی است که در ارتباط با پناهندگان سیاسی است که ایران را ترک کردند و امکان بازگشت به ایران و دیدار اقوام و خویشاوندان را ندارند. این فیلم ماجرای این دلتنگی و تلاش یک خانواده تبعیدی برای دیدار با اقوامشان را روایت می کند. خانواده و اقوام این پناهجویان تصمیم می گیرند همدیگر را در جایی غیر متعارف و خارج از ایران ببیندند تا مشکلی برای هیچ یک از افراد خانواده و آشنایان پیش نیاید .
این خانواده ها که هر کدام درکشورهایی مثل آمریکا ،کانادا و ایران و اروپا زندگی می کنند ،در مکه همدیگر را ملاقات می کنند.

"فیلم خانواده در تبعید" در سال ۲۰۰۶ساخته شده و دومین فیلم بلند مستند آرش ریاحی است . این فیلم در جشنواره‌های سینمایی زیادی شرکت کرده است و جوایز بسیاری را نصیب خود کرده است که از جمله آنها می شود به این جوایز اشاره کرد: هوگوی نقره‌ای از جشنواره جهانی فیلم شیکاگو، کبوتر طلایی و جایزه فیپرشی (انجمن جهانی منتقدین سینما) از جشنواره فیلم لایپزیک و جایزه ماکس افولس از جشنواره فیلم‌های مستند زار بروکن.

درباره کارگردان:

آرش ریاحی فیلمساز فیلم" خانواده در تبعید" ، در سن ۹ سالگی با خانواده اش مجبور به ترک ایران شد و از سال ۱۹۸۲در اتریش زندگی می کند. او دانش‌ آموخته دانشگاه وین در رشته فیلم و علوم است و در کارنامه هنری او پنج فیلم کوتاه و دو فیلم مستند به چشم می خورد .آرش ریاحی با تلویزیون ملی اتریش هم کار کرده است.

فیلم "برای یک لحظه آزادی" دومین فیلم بلند آرش ریاحی محسوب می شود. این فیلم از نظر برخی از منتقدان ، فیلمی تاثیر گذار توصیف شده است . فیلم "برای یک لحظه آزادی" تحسین نهادهای مدافع حقوق بشر از جمله سازمان عفو بین الملل و فدراسیون بین المللی حقوق بشر را برانگیخت . این فیلم درباره مسائل و مشکلات دو کودک ایرانی است که می خواهند در ترکیه به پدر و مادر خود بپیوندند .

تازه ترین فیلم آرش به نام "ورای جنگل" است .

ویژگی فیلم:

آرش ریاحی کارگردان فیلم  خانواده در تبعید

آرش ریاحی

فیلم خانواده در تبعید ، یکی از بهترین آثار مستندی است که درباره ایرانیان در خارج از ایران ساخته شده است. داستان فیلم ماجرای خیلی آشنایی هست که طول ۳۰ سال گذشته برای بسیاری از خانواده های ایرانی به شکل های مختف اتفاق افتاده اما در آثار هنری تولید شده ، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

"فیلم خانواده در تبعید" را می شود یک نمونه موفق از شیوه جدید فیلمسازی شخصی و خلاق ارزیابی کرد .شیوه ای که به مدد دوربین های دیجیتال ارزان قیمت رایج شده و به خوبی جا افتاده است.

این فیلم به لحاظ جامعه شناسی هم نگاه تیزبینی به جامعه ایرانی دارد، چه آنهایی که ساکن ایران هستند و چه آنهایی که غربت نشین شدند.

این فیلم مستند از ویژگی های یک فیلم سرگرم کننده برخودار است ، زبان طنز به خوبی در جای جای فیلم به کار گرفته شده، شخصیت ها به خوبی معرفی شده اند ودر فیلم جا افتادند و مهم تر از همه ، فیلم از صداقت چشم گیری برخوردار است . بسیاری از دیالوگ های رد و بدل شده در فیلم حرف های آشنایی در بین خانواده های ایرانی است و فیلمساز انتخاب بسیار خوبی از این تصاویر خانوادگی داشته است ، تدوین فیلم ریتم خوبی دارد ، با وجود طولانی بودن فیلم اصلا خسته کننده نیست و بیننده را تا آخر با خودش نگه می دارد.

تماس با برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار جمعه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰
تکرار جمعه
۰۰:۱۰ ۰۰:۱۰ ۰۰:۴۰ ۱۹:۴۰
تکرار شنبه
۱۶:۱۰ ۱۶:۱۰
۱۶:۴۰
۱۱:۴۰
تکرار سه‌شنبه
۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار چهارشنبه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.