به روز شده:  05:05 گرينويچ - پنج شنبه 13 مه 2010 - 23 اردیبهشت 1389

برنامه تفریحی تاجیکی، 7 مه

درود به علاقمندان برنامه تفریحی تاجیکی!!!!!!!!

در این صحفه می ‌توانید در باره این رویدادهای فرهنگی و هنری اطّلاع دریافت کنید:

کنسرت ديما بيلان در دوشنبه،

نخست نمایش "سربازان قطاری" در تیاتر جوانان شهرد دوشنبه به نام محمودجان واحدوف،

دوّمین جشنواره بین‌المللی جاز در دوشنبه،

پیروز‌ی شاهروخ یونسوف، آوازخوان 12-ساله در سن-ریمای اتالیا،

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ديما بيلان در دوشنبه

هواداران سیر‌شمار ديما بيلان، ستاره موسیقی پاپ روسیه، در تاجیکستان روز دوّم مه در کاخ "باربد" موفق شدند این آوازخوان پسندیده ‌شان را از نزدیک ببینند و در هوای ترانه ‌هایش برقصند.

البتّه، برای رقصیدن هواداران ديما بيلان در تالار "باربد" نگهبانان اجازه ندادند، امّا به هر حال، بیشتر علاقمندان هنر او از جاهای خود بلند شده، می ‌رقصیدند.

افرادی نیز بودند، که برای ديما ارمغان گرفته بودند و می ‌خواستند تحفه ‌های خود را به او رسانند، امّا باز هم نگهبانان در تالار سدّ راه آنها شدند.

این نخستین برنامه کنسرتی ديما بيلان در دوشنبه بود و آن گونه که متصدّیان برنامه از شرکت "اریانامیدیا" گفتند، آنها انتظار نداشتند، که تعداد هواداران وی زیاد هستند، وگرنه دو روز برنامه کنسرتی برگزار می‌ کردند.

در یک نشست خبری ديما بيلان به سؤال خبرنگاران در این باره که آیا قبل از سفرش در باره تاجیکستان اطّلاعی داشت و می ‌دانست، که در این کشور مردم چه فرهنگ و هنر و سنن دارند، چنین پاسخ داد:

"البتّه آن چه که من در باره کشور شما و مردمان شما می ‌دانستم و آن چه من این جا دیدم، از زمین تا آسمان فرق دارد."

ديما بيلان از آوان کودکی‌ اش یاد کرد و گفت: "من خودم نیز در شهر نلچیک در کوهستان قفقاز بزرگ شده‌ام و منطقه کوهستانی را خیلی دوست می ‌دارم. از شهر زیبا و سبز شما خیلی خوشم آمد و مردم مهربان و مهمان ‌نواز شما را خیلی دوست دارم."

به ديما ظاهراً کاخ "باربد" نیز پسند آمد، که گفت: "تالار آن خیلی زیبا و بزرگ است."

ديما بيلان سال 2008 در آزمون بین‌المللی "یورو ویدینیی" پیروز‌ی را به دست آورد و در مجموع پنج آلبوم آهنگهایش را تا کنون نشر کرده است.

"سربازان قطاری"

پنجم مه در تئاتر جوانان به نام محمودجان واحدوف در شهر دوشنبه نمایشنامه جدیدی با نام "سربازان قطاری" از رویی درام آلکسی دودریف، نویسنده بیلاروسی، دایر شد.

این نمایشنامه را ناظم میلیکوف، کارگردان این تئاتر، تهیه کرده است.

این نمایشنامه از قسمت تلخ سربازان قطاری جنگ دوّم جهانی قصّه می ‌کند و در آستانه جشن پیروز‌ی بر فاشیسم تهیه شده است.

نقشهای اصلی را در این نمایشنامه غالب اسلاموف، بهرام عابدوف، سهراب جنجالوف، دلاور نعمتوف، عسلبیگم سعادتوا و زولیخا ناصرووا اجرا کردند.

قمر‌الدّین میرزایف، هنرپیشه جوان تیاتر، که از این نمایشنامه دیدن کرد، در صحبت با ما گفت: "گرچه ما، جوانان امروز، جنگ دوّم جهانی را ندیده باشیم، امّا جنگ داخلی در کشورمان را از سر گذراندیم و دهشت جنگ را خیلی خوب تصوّر می ‌کنیم. هم کارگردان و هم هنرپیشه ‌ها زحمت زیادی کشیده‌اند و چنین یک نمایشنامه خوبی را تهیه کرده‌اند."

نور تبراف، درامنویس و فرهنگشناس تاجیک، در باره این نمایشنامه می ‌گوید: ”موضوع جنگ موضوعی نیست، که تنها به کشورهای جنگزده ربط داشته باشد. جنگ بدبختی ای است، که ما باید برای نسل جدید این صفحه تاریخ تلخ را بازگو کنیم، تا که آنها قهرمانی پدران خود را هرگز فراموش نکنند، که زندگی امروزی ما با چه دشواریهایی به دست آمده است."

به عقیده حبیب‌الله ابدورزّاقوف، هنرپیشه سابقه دار سینیما و تیاتر، "اگر از سرنوشت کهنه سربازان برای جوانان امروز بیشتر نمایشنامه‌ ها تهیه می ‌کردند، خیلی خوب می‌بود."

آقای ابدورزّاقاو می ‌گوید: "در حالی که برخی از سیاستمداران روس پیروز‌ی در جنگ دوّم جهانی را تنها مال خود می ‌دانند، خوب می‌ بود اگر از سرنوشت سربازان از تاجیکستان، یعنی از جمله آن دوصد و سی هزار جوانمرد تاجیک، که در جنگ جان خود را از دست دادند و از قهرمانیهای 56 نفر جنگاورانی، که بلندترین عنوان "قهرمانان اتّحاد شوروی"-را گرفتند، نمایشنامه‌ها روی صحنه می ‌آمد."

به گفته آقای ابدورزّاقوف، شاعران و نویسندگان تاجیک، نظیر میرزا تورسون ‌زاده، باقی رحیم ‌زاده، ساتم الغ ‌زاده، فضل‌الدّین محمّدی‌ اف، رحیم جلیل، جلال اکرامی و غیره، در این باره اثرهایی تألیف کرده‌اند.

ولی ابد الله، یکی از تماشاگران جوان این نمایشنامه، گفت: "یک خبرنگار خودپسندانه به من گفت، که امروز مردم ما نیاز به تئاتر ندارد و تئاتر دیگر رسالت خود را وقت ها پيش از دست داده است. من به این خبرنگار می گويم، که باید امروز این نمایشنامه را تماشا می‌ کرد و از همه هنرپیشه ‌ها پوزش می ‌خواست."

دوّمین جشنواره جاز در دوشنبه

طول چهار روز، یعنی از 30-ام آپریل تا 3-ام مه، هواداران موسیقی جاز در تالارهای مختلف شهر دوشنبه هنرنمایی گروه های موسیقی جاز از آذربایجان، قزاقستان، قيرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان را تماشا کردند.

این جشنواره به ابتکار مرکز فرهنگی باختر، دفتر توسعه و همکاریهای سوئیس و هنرستان ملّی تاجیکستان برگزار شد.

کنسرت های جاز در تئاتر روسی میکوفسکی و تیاتر دولتی اوپرا و بالّی تاجیکستان اجرا شدند و همچنین در چهارچوب این جشنواره میز گردها و درسهای جاز برای علاقه ‌مندان دایر شد.

دولت نذری، یکی از سراینده ‌های معروف و نوازنده ممتاز، که در چندین جشنواره بین‌المللی جاز شرکت داشت، می ‌گوید: "در چند سال آخر در تاجیکستان گروههای جدیدی، که در سبک جاز سرود می‌ خوانند، تأسیس شده‌اند، از جمله گروه "مضراب"، گروه "ددژش" و گروه "پیوند."

گروه موسیقی "اوستا" گروه دیگر موسیقی پاپ تاجیکیست، که در سالهای اخیر به عنوان گروه جاز تاجیکی در جشنواره‌های این نوع موسیقی معرّفی می ‌شود، زیرا چند کنسرت خود را با این سبک به تماشاچیان نمایش داده است.

"چگنک" اسم گروه جدید دیگریست، که در سبک جاز آهنگ اجرا می‌ کند، که گفته می ‌شود شیوه جاز آنها با موسیقی سنّتی تاجیکی آمیزش یافته است.

پیروز‌ی شاهروخ در سن-ریما

در آزمون بین‌المللی آوازخوانهای جوان "سن-ریما جونیار-2010"، که از 20 تا 25 آوریل در اتالیا برگزار شد، شاهروخ یونساو 12-ساله از تاجیکستان سزاوار جایزه اوّل گردید. در این آزمون آوازخوانهای خردسال زیر 15 سال هنرنمایی نمودند.

در یک صحبت تلفنی فرّخ یونسوف، پدر شاهروخ، پیروز‌ی پسرش را در اتالیا برای ما چنین توصیف کرد: "در این آزمون سراینده ‌های جوان از سراسر جهان دعوت شده بودند و شاهروخ در روز اوال این آزمون ترانه محبوب“ رسپوبلیکای من" از احمد باباقولاو را اجرا کرد."

آقای یونسوف همچنین گفت که شاهرخ از پذیرایی گرم تماشابینان و اعضای هیئت داوران آزمون برخوردار شد. در روز دوّم شاهروخ آهنگ "آه سالی میا”-را اجرا کرده است.

پدر شاهرخ از مقامات حکومت ناحیه کانبادام اظهار سپاس کرد، که برای سفر شاهرخ به ایتالیا کمک مالی کرده‌اند. شاهرخ یونسوف خود را شاگرد هنرمند معروف موسیقی اوپرا ادهم خالقوف می ‌شمارد، که در ایتالیا کار و فعالیت می‌ کند.

قرار بود شاهرخ با همراه استادش ادهم خالقاو در روز 17-ام آوریل در شهر میلان ایتالیا در دو برنامه کنسرتی آوازخوانی کند، ولی به سبب مشکلات آتشفشان ایسلند و لغو پرواز هواپیماها شاهرخ نتوانست به این برنامه برسد.

امّا بعد انجام آزمون سن-ریما روز 25-ام آوریل شاهروخ در شهر میلان با همراهی استادش ادهم خالقاو یک برنامه کنسرتی اجرا کرد.

شاهروخ شاگرد کلاس 5-ام یک مدرسه همگانی در شهر کان ‌بادام ولایت سغد است. در گذشته شاهروخ در جشنواره آوازخوانهای جوان "دانک"، که در استان سغد برگزار شد، پیروز‌شده بود.

همچنین، سال جاری وی برنده آزمون سراینده‌های جوان با نام "غنچه ‌های صنعت" گردید.

بعد پیروز‌ی در سن-ریما شاهروخ را به جشنواره سراینده‌های جوان، که ماه آگوست در شهر بلتی بلغارستان برگزار می ‌شود، دعوت کرده‌اند.

درگذشت ذوالفقار عزیز، آوازخوان گروه نیس"

روز پنج ‌شنبه ‌در حالی که این برنامه را آماده می ‌کردم، خبر درگذشت ذوالفقار عزیز، خواننده خوش‌آواز و محبوب از گروه "انیس" به ما رسید.

گروه "انیس" در سال 1986 تأسیس شد و پنج برادر- داستان عزیز، راهبر گروه و قیس‌الدّین عزیز، ویس‌الدّین عزیز، ابوبکر عزیز و ذوالفقار عزیز اعضای این گروه بودند.

ذوالفقار، که آن سالها 19-ساله بود، یکی از محبوبترین آوازخوانان این گروه بود. در آن زمان ترانه ‌های ذوالفقار نخست در کاسّیتها در استودیوهای زیرزمینی ضبط می‌ شد و جوانان این نوارها را از دست به دست به فروش می‌ رساندند.

من در این جا با شما خداحافظی می‌کنم. اگر می ‌خواهید در مورد برنامه این هفته نظر بدهید، با این اميیل با ما در تماس شوید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.