به روز شده:  05:10 گرينويچ - پنج شنبه 13 مه 2010 - 23 اردیبهشت 1389

"روز شش ‌مقام" در تاجیکستان

در پایتخت تاجیکستان و مناطق مختلف این کشور به مناسبت روز بزرگداشت "شش مقام" که با 12 مه مصادف است، محافل مقام خوانی و کنسرتهای موسیقی سنتی برگزار شد.

یکشنبه 10 مه دسته مقام‌سرایان فیلارمونیک دولتی تاجیکستان به رهبری خرسند مراد ظریف، آوازخوان معروف، در آستانه تجلیل از دهمین سالگرد مقام دولتی گرفتن "شش مقام" در تالار فیلارمونیک کنسرتی برگزار کرد.

در این کنسرت بیشتر آوازخوانهای جوان شرکت داشتند.

آقای ظریف در صحبت با بی بی سی گفت دستة مقام‌سرایان فیلارمونیک، تازه یکساله شده است و این نخستین کنسرت این دسته است که به مناسبت تجلیل از "روز شش‌مقام" برگزار می‌شود.

وی با اشاره ‌به این که طی 10 سال اخیر در بیشتر شهرها و نواحی تاجیکستان گروههای مقام‌سرایان تأسیس شده است، ابراز امیدواری نمود که مقام‌سرایان جوان برای حفظ و ترویج موسیقی سنتی در تاجیکستان تلاش خواهند کرد.

ضمناً، گروه مقام‌سرایان کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان به رهبری فرقت سعید نیز به مناسبت "روز شش‌مقام" در کاخ جامی شهر دوشنبه کنسرتی برگزار کرد.

"شش مقام" از آثار مهم موسیقی کلاسیک در ورارود محسوب می‌شود که از شش بخش حاوی چندین ترانه و غزلیات بزرگان ادبیات فارسی عبارت است و طی صدساله‌ها به وجود آمده است. این اثر موسیقی حالا بیشتر در تاجیکستان و ازبکستان رایج است.

پژوهشگران می‌گویند که بخشی از آهنگهای "شش مقام" به دوران باربد مروزی، خنیاگر دربار ساسانیان، می‌رسد و آن با موسیقی های سنتی رایج در ایران (دستگاه)، ترکیه، آذربایجان (مُغام=مقام) و عراق و کردستان رابطة قوی دارد.

همکارمان اسفندیار آدینه که در کنسرت دستة مقام‌سرایان فیلارمونی حضور داشت، این عکسها را از جریان کنسرت گرفته است:

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.