به روز شده:  15:30 گرينويچ - 16 مه 2010 - 26 اردیبهشت 1389

برنامه تفریحی تاجیکی: 14 مه

با بهترین آرزوها و نکوترین تمنیات شما را خوشامدید می‌گویم به برنامه تفریحی تاجیکی.

در برنامه این هفته مطالبی داریم در باره آهنگ “عید ظفر” از زیاد‌الله شهیدی که متن آن به باقی رحیم‌زاده تعلوق دارد.

همچنین، صحبتی داریم با آرزوی عیسی، روزنامه‌نگار و ترانه‌نویس جوان. از آغاز نواربرداری (فیلم برداری ) فیلم جدیدی از محمد ربی اسماعیلف و از بزرگداشت "شش مقام" و تأسیس گروههای جدید مقام‌سرایان اطلاع خواهید یافت.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

همسال غلبه: آهنگ “عید ظفر”

روز 9 مه در اکثر مناطق جماهیر سابق شوروی 65-مین سالگرد پیروز‌ی بر فاشیسم جشن گرفته شد. در برابر این، آهنگ “عید ظفر” از آهنگساز سرشناس تاجیک زیاد‌الله شهیدی بر متن شاعر محبوب باقی رحیم‌زاده نیز 65 ساله شد.

در آثارخانه به نام زیاد‌الله شهیدی در یک محفل در برابر تجلیل از 65 مین سالگرد پیروز‌ی بر فاشیسم، از بار اوّل صدا دادن ترانه “عید ظفر مبارک” باقی رحیم‌زاده و زیاد‌الله شهیدی نیز جشن گرفته شد. تاریخ این ترانه خیلی جالب بوده و آن در یک شبانه‌روز نوشته شده است.

به مناسبت تجلیل از پیروز‌ی بر فاشیسم در دوشنبه، پایتخت، قرار بود که محافل باشکوهی برگزار شود. به این مناسبت از زیاد‌الله شهیدی درخواست ‌شد که ترانه‌ای را ایجاد کند. این آهنگساز در همکاری با باقی رحیم زاده، شاعر فقید و سرشناس دوران شوروی، 8 مه سال 1945 از صبح تا شام ترانه “عید ظفر مبارک” را ایجاد می‌کند.

بعد از انجام کار، ساعت 2 شب 9 مه به منزل شایسته ملّاجانوا، آوازخوان آن زمان جوان و بااستعداد، می‌روند و شایسته را از خواب بیدار می‌کنند و روانه استودیو می‌شوند. در آن جا تمرین می‌کنند و روز 9 مه این ترانه در یکی از کنسرتها در رابطه با پیروزی بر فاشیسم صدا می‌دهد.

تاریخ یک ترانه

آرزوی عیسی، ترانه‌نویس جوان، می‌گوید که ترانه “جدایی” را در جریان یک شب‌نشینی با محمّد رافع کرامت‌الله، آوازخوان جوان، ایجاد کرده است.

موسیقی را خود محمّد رافع ایجاد کرد و سپس آرزو به موسیقی گوش می‌دهد و این ترانه را می‌نویسد.

آرزو می‌گوید که محمّدرافع به وی محتوای ترانه را گفته است و از این رو به گفته آرزو، احساسات جدایی این ترانه به خود آوازخوان مربوط بوده، هرچند آرزو می‌گوید که اصلاً عشق و جدایی همیشه در کنار هم هستند.

به عقیده آرزو، ترانه‌های خوب همیشه در همکاری ترانه‌نویس با آوازخوان و یا آهنگساز ایجاد می‌شوند.

برای این که ببینید ترانه دیگر آرزو چه تاریخ جالبی دارد، به صحبت کامل همکارمان زرینه خوشوقت با آرزوی عیسی که ساعت 15:00، روز سه‌شنبه‌ مه در برنامه نیمروزی موسیقی تاجیکی روی موج متوسط 1251 خواهد رفت، می‌توانید گوش دهید.

نواربرداری فیلم جدید با نام “چرخ”

محمدربی اسماعیلف، کارگردان جوان، به نوارگیری فیلم جدیدش با نام “چرخ تقدیر” شروع کرده است.

این فیلم با کمک فنی و مالی شبکه "سیمای مستقل تاجیکستان" تهیه می‌شود.

کارگردان می‌گوید برای پیدا کردن قهرمان اصلی این فیلمنامه چند ماه به انتخاب جوانان برای اجرای نقشها در این فیلم مشغول بوده است.

محتوای فیلم جدید محمدربی از این قرار است: قهرمانان اصلی این فیلم که گلبهار و بهرام نام دارند، تصادفاً در خیابان با هم وامی خورند. بهرام که در این فیلم نقش عکاس را اجرا می‌کند، عکس دختری را می‌گیرد و در رفت فیلم به این دختر عاشق می‌شود.

در ادامه ‌فیلم الّه که در فیلم نقش گلبهار را اجرا می‌کند، دچار سانحه‌ می‌شود و محلول شیمیایی به صورتش می‌ریزد و چشمانش نابینا می‌شوند. برای برقرار کردن بنایی چشمانش نعمت‌الله که در نقش بهرام است، تمام دارای‌اش و خانه‌اش را می‌‌فروشد و مبلغ را برای طبابت دوست داشته‌اش صرف می‌کند.

محمدربی می‌گوید: "بیننده‌ها را قصه غم‌انگیز عشق دو جوان و محبت صمیمی آنها منتظر است که فکر می‌کنم از دیدن این فیلم پشیمان نخواهند شد. امّا تا آن زمان ما باید کارهای زیادی را انجام دهیم که این فیلم پیشنهاد تماشابینان گردد."

همچنین محمدربی افزود که در برابر جوانان هنرپیشه‌های حرفه‌ای، مثل رجب حسین، لطف‌الله دولتف، رحماندوست قربانیان، غالب اسلامف، شیرینماه نهالوا و چندی دیگر در این فیلم نقش می‌آفرند.

تجلیل از "روز شش‌مقام"

از سال 2000 به این سو با فرمان رئیس جمهوری تاجیکستان همه‌ ساله از 12 مه به عنوان "روز «شش‌مقام»" تجلیل می‌شود.

این اقدام به منظور حفظ سنت آوازخوانی کلاسیکی تاجیکی و تقویت مکتب و هنر مقام خوانی عملی شده است.

در یک صحبت اختصاصی خرسندمراد ظریفف، رهبر دسته تازه تاسیس مقام‌سرایان فیلارمونی دولتی تاجیکستان با همکارم اسفندیار آدینه به این سؤال که اعلان روز "شش مقام" تا کجا به رشد مقام خوانی و جلب توجه به این نوع هنر مساعدت کرده است، چنین گفت:

“اصلا تا امروز در فیلهارمونی دولتی تاجیکستان دسته مقام‌سرایان وجود نداشت. البته، با کمک و دستگیری وزارت فرهنگ و خود فیلهارمونی ما توانستیم در دوام یک سال گروهی را تأسیس دهیم که از عهده اجرای همه نوعهای موسیقی مقام برآمده می‌توانند و بهترین آواز خوانهای مقام امروز در این دسته فعالیت می‌کنند."

در این کنسرت بیشتر آوازخوانهای جوان شرکت داشتند. اگر چه دسته مقام‌سرایان فیلهارمونی تازه یکساله شده است، این نخستین کنسرت این دسته است که به مناسبت تجلیل از "روز شش‌مقام" برگزار می‌شود.

آقای ظریفف با اشاره ‌به این که طی 10 سال اخیر در بیشتر شهرها و نواحی تاجیکستان گروههای مقام‌سرایان تأسیس شده است، ابراز امیدواری نمود که مقام‌سرایان جوان برای حفظ و ترویج موسیقی سنتی در تاجیکستان تلاش خواهند کرد.

کلیک آلبوم عکس از کنسرت مقام سرایان

در این جا با شما خداحافظی می‌کنم. اگر می‌خواهید در مورد برنامه این هفته نظر بدهید، با این ایمیل با ما در تماس شوید.

zevarshoh@bbc.tj

پدروووووووووووووووووووود!!!!!!!!!!!!!!!!!!

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.