میشائیل هانکه نشان لژیون دونور فرانسه را گرفت

Image caption ژولیت بینوش در فیلم های 'پنهان' و 'کد ناشناخته' میشائیل هانکه بازی کرده است.

در پنجمین روز جشنواره فیلم کن، ميشائیل هانکه، برنده نخل طلای کن سال گذشته، نشان لژيون دونور فرانسه را از دست ژوليت بينوش و فردريک ميتران دريافت کرد.

نشان لژیون دونور که عالی ترين نشان هنری کشور فرانسه است، دیروز یکشنبه ۲۷ اردیبهشت (۱۷ مه) به این فیلمساز اتریشی اهدا شد.

فردریک ميتران، وزير فرهنگ فرانسه، هنگام اعطای اين مدال سبز و طلایی به هانکه گفت:" سال گذشته در همین جا در جشنواره کن، جايی که چندين بار از شما ستايش شد، شما عالی ترين نشان سینمایی را دريافت کردید. اينک به شيوه ای که در عصر رنسانس رایج بود، شما "نشان ويژه هنر و ادبیات" را دريافت می کنيد."

فردریک میتران هانکه را بابت کنکاش های جدی اش در سینما در زمینه خشونت ستود- موضوعی که در بیشتر فیلم های او از جمله روبان سفید، که سال گذشته نامزد جایزه اسکار هم شد، تکرار شده است.

داستان فیلم روبان سفید در آلمان پیش از جنگ جهانی اول می گذرد.

ژولیت بینوش که در مراسم اهدای این نشان افتخاری حضور داشت، در چند فیلم مطرح میشائیل هانکه از جمله پنهان و کد ناشناخته بازی کرده است.

ميشائیل هانکه، هنگام دريافت اين نشان گفت:"من با تمام وجودم از شما به خاطر اعطای اين نشان تشکر می کنم."

او گفت که اهدای این مدال به او نشان داد که فرانسه او را همان قدر دوست دارد که او فرانسه را دوست می دارد.

ميشائیل هانکه متولد آلمان و شهروند اتریش است.

از ایران هم تاکنون رضا دقتی (عکاس)، شیرین عبادی (برنده جایزه صلح نوبل)، محمود حسابی (بنیانگذار فیزیک و مهندسی نوین در ایران)، عباس کیارستمی (کارگردان سینما)، پری صابری (کارگردان تئاتر)، جلال ستاری (اسطوره شناس)، محمدعلی سپانلو (شاعر)، شهرام ناظری (خواننده) و چند نفر دیگر نشان لژیون دونور را دریافت کرده اند.

مطالب مرتبط