به روز شده:  17:03 گرينويچ - چهارشنبه 19 مه 2010 - 29 اردیبهشت 1389

فیلم خانواده در تبعید در آپارات - قسمت دوم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در ادامه پخش فیلم هایی با موضوع پناه جویان در برنامه آپارات، هفته گذشته نخستین بخش از فیلم "خانواده در تبعید " ساخته آرش ریاحی پخش شد.


در برنامه این هفته آپارت بخش دوم و پایانی فیلم "خانواده در تبعید" به نمایش در می آید. فیلم آرش ریاحی ماجرای دلتنگی های یک خانواده در تبعید و تلاش آنها را برای دیدار با بستگان و اقوامشان در ایران روایت می کند.

این خانواده پس از ترک ایران و پناهنده شدن به کشور دیگر عملا امکان دیدار رو در رو با بستگان و اقوامشان را نداشته اند. برای همین، سال هاست که آنها را ندید ه اند .

نمایی از فیلم خانواده در تبعید ساخته آرش ریاحی

نمایی از فیلم خانواده در تبعید ساخته آرش ریاحی

هفته پیش ماجرای فیلم تا آنجا پیش رفت که اقوام و خویشان آرش تصمیم گرفتند برای دیدار با یکدیگر راهی عربستان شوند و در مکه یکدیگر را ملاقات کنند. خانواده آرش به مکه می رسند و برای دیدن اقوامی که از ایران، آمریکا و اروپا به مکه می آیند لحظه شماری می کنند ...

در بخش دوم این فیلم بینندگان برنامه آپارات می توانند لحظه دیدار و آنچه را که برآنها در این سفر می گذرد، ببینند.

کلیک برای اطلاعات بیشتر در مورد فیلم خانواده در تبعید اینجا کلیک کنید.

تماس با برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار جمعه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰
تکرار جمعه
۰۰:۱۰ ۰۰:۱۰ ۰۰:۴۰ ۱۹:۴۰
تکرار شنبه
۱۶:۱۰ ۱۶:۱۰
۱۶:۴۰
۱۱:۴۰
تکرار سه‌شنبه
۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار چهارشنبه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مرروی بر فیلم های فصل پناهجویی:

فیلم "شرق در آرزوی غرب"


فیلم "شرق در رویای غرب " ساخته عبدالرضا کهن روز است. سازنده فیلم ، دوربین اش را متمرکز بر وضعیت پناه جویان افغان در کمپ های پناهجویی در یونان کرده است. یونان اولین کشور اروپایی است که پناهجویان از ایران و افغانستان معمولا برای ورود به اروپا به آن وارد می شوند.

فیلم نشان می دهد افغان هایی که با دست و پنجه نرم کردن با گرفتاری های عدیده و هزاران امید و آرزو، از افغانستان می گریزند و رو به اروپا می آورند، به اولین کشور اروپایی که می رسند با دنیای دیگری از برخلاف تصور ذهنی شان برخورد می کنند .

پناهجویان افغان سفر پرخطر و مرگباری را برای رسیدن به کشورهای دیگر بخصوص اروپایی آغاز می کنند. آنها در این راه خود را به قاچاقچیان انسان می سپارند، قاچاقچیانی که هیچگونه ضمانتی برای حیات وسلامت آنها نمی دهند.

بااین همه دشواریهای لاینحل زندگی درافغانستان حتی نوجوانان را با وجود سنگین بودن مخارج سفر و آگاه بودن از خطرات آن، راغب به این سفر می کند. با گذشت سالها این وضعیت هنوز هم ادامه دارد. فیلم حکایت این سرگردانی است.

نظرات بینندگان:

فیض الباری از فیض آباد افغانستان:

نمایی از فیلم "شرق در آرزوی غرب" ساخته"عبدالرضا کهن دوست"

نمایی از فیلم "شرق در آرزوی غرب" ساخته"عبدالرضا کهن دوست"

فیلم شرق در آرزوی غرب را دیدیم فیلم خیلی جذاب و عبرت آ موزی بود.

محمد از کاشان:

از اینکه فیلم شرق در آرزوی غرب را پخش کردید خیلی متشکرم. مهاجران افغان به امید زندگی بهتر به یونان مهاجرت می کنند، غافل از آنکه چه سرنوشتی در انتظار آنهاست.

محسن از فلاند:

فیلم شرق در آرزوی غرب را دیدم، من خودم یکی از همان کسانی هستم که از همین مسیر ترکیه و یونان آمدم. وقتی فیلم را نگاه می کردم بغض گلویم را گرفته بود چون خیلی ها در راه جان خود را از دست دادند و این فیلم می تونه به دیگران نشون بده که این راه چقدر سخت است.

امیر:

فیلم این هفته عالی بود. اگر قرار باشه بهترین فیلم هایی که از برنامه آپارات پخش شده را معرفی کنید این فیلم یکی از اونهاست

محسن داوودی:

فیلم ،آنهم بعنوان اولین فیلم ، فیلم درخوری بود اما دیدش نسبت به موضوع پناهندگان و مشکلات آنها و مشکلات کشورهای مرفه همه جانبه نبود وبه اندازه کافی عمیق به موضوع دردناک پناهجویان بی پناه نپرداخته بود ولی با توجه به اینکه آنگونه فیلمها بودجه فراوان میطلبد و حمایت کننده های گردن کلفت، این فیلم هم در حد خود ، تلنگری به وجدان عمومی بود.

به نظر میرسد وقتی جامعه جهانی بشدت طبقاتی و دوقطبی میشود ، به هیچ وجه نمی توان جلوی باد ِ مهاجرتها را از جاهای سرد به گرم گرفت اما چه کسی پناهجوی واقعی است و از بیم جانش به کشوری دیگر پناهنده میشود و چه کسی از اب گل آلود قصد ماهی گرفتن دارد؟ تشخیص این امر ساده نیست . سوای مساله احساس همدری ، اگر بخواهیم در چنین مواردی انصاف داشته و عدالت را سرلوحه قضاوتهای خود قرار دهیم ، باید به این سئوال جواب دهیم : آیا همه افراد کشورهای فقیر حق دارند برای بهرمند شدن از یک زندگی بهتر ، راهی دیگر کشورها شوند؟

جیمی دریا:

اسم فیلم مناسب نبوده و کشورهای شرقی تمدن و دانش بسیار غنی تری نسبت به غرب دارن بنابر این نباید نام این فیلم شرق در آرزوی غرب گذاشته می شد . به نظرمن اسم هدف پناهجویان برای این مناسب تر است .

فیلم "سرآلفرد فرودگاه شارل دوگل"

سر آالفرد فرودگاه شارل دوگل ، حکایت مهران کریمی ناصری است. مهران متولد مسجد سلیمان و بزرگ شده و تحصیل کرده تهران است. اما خودش نام و هویت دیگری را می پسندد. فیلم مستند سر آلفرد ساخته مشترک حمید رحمانیان و ملیسا هیبارد است.

فیلم سر آلفرد حکایت یک سرگشتگی است . سرگشتگی پناهجویی که که حاضر نیست گذشته خودش را بپذیرد، هویت خودش را به عمد گم کرده و در جست و جوی یک هویت تازه است.

سرآ لفرد به خاطر همین اقامت ۱۸ ساله اش در فرودگاه شارل دوگل فرانسه شهرت جهانی در رسانه ها به دست آورده، دها گزارش، مقاله و خبر و یک کتاب درباره اش منتشر شده و با الهام از زندگی اش استیون اسپیلبرگ فیلمساز پرآوازه جهان ، فیلم ترمینال رابا بازی تام هنکس و کاترین زیتا جونز ساخته است.

اوسال ۶۶ ایران را ترک کرده است و از سال ۷۶ در فروردگاه شارل دوگل فرانسه بر روی یک نیمکت همراه با چند کیف و جعبه هائی که وسائل شخصی اش در آن قراردارد، زندگی می کند.

مسافران زیادی هر روز از این فرودگاه گذر می کنند و با مهران عکس می گیرند و بعضی از آنها برایش کارت پستال میفرستندبه آدرس: "آلفرد . ترمینال یک ".

"استیون اسپیلبرگ" آخرین فیلم خود " ترمینال " را بر اساس زندگی این ایرانی خانه بدوش "ترمینال نشین" ساخته است و از این بابت بیش از سیصد هزار دلار برای او به حسابش واریز کرده ، اما سر آلفرد مبلغی برای خوراک روزانه و روزنامه و قهوه.برداشت می کند. هرجند که او آنقدر در فرودگاه اقامت داشته است که رستورانهای "شارل دوگل " اغلب از او رایگان پذیرائی می کنند.

شخصیتی که در فیلم "ترمینال " اسپیلبرگ می بینیم هیچ شباهتی به شخصیت آقای کریمی ندارد اما فیلم با الهام از زندگی او ساخته شده است.

نظرات بینندگان مهرنوش از تورنتو:

مهران کریمی در نمایی از فیلم"سرآلفرد فرودگاه شارل دوگل ساخته مشترک ملیسا هیبارد و حمید رحمانیان

مهران کریمی در نمایی از فیلم"سرآلفرد فرودگاه شارل دوگل ساخته مشترک ملیسا هیبارد و حمید رحمانیان

طبق معمول به تماشای یکی دیگه از فیلمهای متفاوت برنامه آپارات نشستم و احساسات متفاوتی داشتم. می شه گفت حس اول، جذابیت بود، اینکه ببینم این مسافر سرگردون چقدر با "ویکتو ناوُرسکی" فیلمِ ترمینال همخوانی داره .

بعدش حیرانی وسرگردانی بود، اینکه چطور یه نفر می تونه همه گذشته اشو انکار کنه و بعد بیزاری همه وجودم رو فرا گرفت، با خودم گفتم : حتی حاضر نمی شه با زبون مادریش حرف بزنه، این دیگه کیه.

حس بعدی پوزخند و تمسخر بود، با نگاه عاقل اندر سفیه به صفحه تایویزیون چشم دوختم و فکر کردم خیلی حالیمه. و اینجا بود که کم کم حس ترحم و دلسوزی اومد، و بعد انگار تازه پرده ابهام کنار رفت و دوزاریم افتاد که این فقط سر آلفرد نیست ، ، منم، منِِ ایرانی

دلم به حال خودم ومردمم سوخت، که باید اینقدر از خود بیگانه باشیم، به بهانه سختی تلفظ اسممون خیلی راحت تن به اسامی ناآشنا بدیم ، بادیدن یه هموطن فوری به زبون دیگه سوئیچ می کنیم و بچه امون رو صدا می زنیم " هانی کام آن" و تا توی مغازه چشممون به یه ایرنی می افته راهمونو از طرف دیگه کج کنیم

و این موقع حسی به سراغم اومد، زیبا و پرشور، حسی به نام وطن پرستی.

فیض الباری از بدخشان افغانستان:

مستند سر آلفرد فرود گاه شاردوگل را دیدم . واقع جالب و دیدنی بود و حرف نداشت.

فیلم"ترانزیت"

فیلم ترانزیت ساخته بنی خشنودی است. داستان فیلم درباره یک جوان افغان به نام آریااست که به همراه دیگر پناهجویان از مرز اروپایی عبور می کند. او نزدیک ایتالیا از گروه جدا شده و بوسیله قاچاقچیان به سمت پاریس می رود.
آریا، خورشید را می بیند که یک دختر جوان ایرانی است که تمام فامیلش را در طول راه از دست داده و زندگی اش قربانی زیادخواهی قاچاقچیان شده بود. آریا و خورشید همدیگر را در اتاق یک هتل کوچک ملاقات می کنند، آریا در انتظار رابطی است که روزی توسط قاچاقی او را به انگستان منقل کند و این سرآغاز داستان فیلم ترانزیت است فیلمی که در فرانسه با یک افغان ،کردی و ایرانی که همگی از پناهجویان هستند،شروع می شود.

فیلم "این یک سونی است"

نمایی از فیلم" این یک سونی است "ساخته" سامان سالور"

نمایی از فیلم "این یک سونی است "ساخته" سامان سالور"

فیلم این یک سونی است ساخته سامان سالور ، وضعیت کارگران افغان را در ایران نشان می دهد . خیلی از افغان ها که به ایران مهاجرت کرده اند در شهرها و روستاها زندگی می کنند . اما یک سری از این افراد زندگی دشواری را سپری می کنند که تصورش برای ما غیر قابل باور است . این فیلم کار تجربی است که بی واسطه بیننده رادر جریان زندگی این پناهجویان قرار می دهد.

این فیلم برش کوتاهی است از چند ساعت زندگی چند افغان در تهران. این فیلم در سال ۱۳۸۰ساخته شده است.

نظرات ببیندگان در مورد فیلم های" ترانزیت" و "این یک سونی است"

آیدا:

فیلم"این یک سونی است" رو از برنامه‌ی شما دیدم. خیلی تاثیر گذار بود و به راحتی می‌توانست اشک آدم را در بیاورد.

فرید جمالی از میمنه افغانستان:

فیلم این یک سونی است فقط گوشه ای از زند گی طاقت فرسا و سخت مهاجران افغان به خصوص کارگران است.ولی بنظر من جنبه های دیگر زند گی کارگران افغان مثلا رفتار خشن دولت ایران با کارگران افغانستانی دراین فیلم به نمایش نیامده بود.و اما فیلم "ترانزیت" نشانی از سختی مهاجرت به اروپا آن هم از طریق قاچاق است و چیز دیگری که من دراین فیلم دیدم گوشه ای از همدردی افغانستانی ها و ایرانیها در غربت با همدیگر است.

پوریا از اهواز:

نمایی از فیلم "ترانزیت"ساخته "بنی خشنودی"

نمایی از فیلم "ترانزیت"ساخته "بنی خشنودی"

در مورد فیلم ترانزیت باید گفت که نحوه ی ادای دیالوگ ها توسط بازیگر زن این فیلم بسیار ضعیف بود. به نظرم حتی اگر تعمدا بدین صورت بوده باشه باز هم قابل توجیح نیست. پناهجویان گاها احساس ترس و نگرانی و از سوی دیگر تغییر در زندگی و احتمالا زندگی خوب در پیش رو ذوق در دلشان بوجود می آورد که در فیلم فقط یک رو از این نگرش رو دیدیم. خیلی سکانسها اضافی و حتی کسل کننده بودند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.