نمایشگاه نقاشی: تهرانی‌ها به لندن آمدند

پوستر نمایشگاه
Image caption پوستر نمایشگاه

آثار هنرمندان ایرانی با همکاری نگارخانه طراحان آزاد و با رویکردی به هنر روز ایران در نمایشگاهی با عنوان «از تهران تا لندن» در گالری جیل جرج لندن به نمایش درآمد.

این نمایشگاه که هفده اثر از هفت هنرمند ایرانی بر دیوارهای آن نقش بسته، جمعه ۲۰ مه (سی اردیبهشت) با غیبت هنرمندان، در محله سوهو لندن افتتاح شد.

در این نمایشگاه خسرو خسروی، سمیرا اسکندرفر، مرضیه باقری، آزاده بلوچی، حامد صحیحی، محمد مهدی طباطبایی و معصومه بختیاری آثاری با نگاه و سبک های متفاوت ارائه کرده اند.

غیر از خسرو خسروی و سمیرا اسکندرفر که آثارشان را به گالری تیت لندن فروخته اند، نام بقیه کمتر در خارج از مرزهای ایران شنیده شده است.

همزمان با افتتاحیه این نمایشگاه که آثار آن با قیمتی بین ۱۵۰۰ تا ۷۲۰۰ پوند نمایش داده شده اند، دو اثر از آثار سمیرا اسکندرفر و خسرو خسروی فروخته شد که به نظر می رسد که شهرت بیشتر آنها در لندن توانست نظر خریداران آثار هنری را به خود جلب کند.

به گفته ارس امیری، یکی از برگزار کنندگان این نمایشگاه، با این که «از تهران تا لندن» قصد دارد از دریچه هنر به اتفاقات سیاسی و اجتماعی روز ایران بپردازد، «اما هدف اصلی تر، ایجاد فرصتی است برای معرفی هنرمندان جوانی که می توان گفت آثارشان از هنرمندان نام آشنا چیزی کم ندارد.»

در این نمایشگاه که با دیدگاه های مختلف و با سبک و ابعاد متفاوت در گالری دو طبقه جیل جرج بر پا شده، برخی هنرمندان بیشتر به تکنیک و طراحی پرداخته و برخی دیگر بیشتر به محتوا توجه داشته اند.

خانم امیری معتقد است آثار ارائه شده در این نمایشگاه شامل نگاه های روز حاکم بر جامعه و هنرمندان ایرانی است: «یکی از خصوصیات اصلی هنر روز ایران تنوع و گوناگونی در دیدگاه هنرمندان است، سعی شده تا در آثار به نمایش در آمده این پویایی و تنوع حاکم بر نگاه هنرمندان نیز نشان داده شود.»

آثار معصومه بختیاری که با اکریلیک روی بوم ترسیم شده اند با استفاده از نمادها و کلماتی مانند «تکذیب» و «محارب» یاد آور روزهای پس از انتخابات سال گذشته ایران هستند.

تابلوهای سمیرا اسکندرفر که با تکنیک رنگ روغن بر روی بوم خلق شده اند با جمله های کوتاه فارسی مانند «تنها بود...»، «زندگی گربه ای...» یا «زاییدن سخته...» معنی خاص ذهن هنرمند را به مخاطب القا می کنند. شخصیت اصلی آثار او یاد آور فریدا کالو، نقاش مکزیکی، است.

Image caption تعدادی از نقاشی ها، وضعیت زنان در ایران را ترسیم می‌کنند

خسرو خسروی با استفاده از رنگهای تیره بر روی بوم های بزرگ روند تاریخی حاکم بر ایران و به نوعی تفاوت فضای خصوصی و عمومی حاکم بر جامعه را به مخاطب القا می کند.

همچنین محمد مهدی طباطبایی با استفاده از بوم های بزرگ در سه لته به شرح خاطرات خود در تهران پرداخته است.

حمید صحیحی برای خلق یک اثر سه لته ای و اثر دیگری با ابعاد ۱۴۰ در ۱۶۰ سانتی متر از آکریلیک روی بوم استفاده کرده و نوعی رویاهای شاعرانه و سختگیری به شهروندان را به تصویر کشیده است.

آثار مرضیه باقری با ابعاد بزرگ و رنگ هایی تند مخاطب را از بیرون گالری به درون هدایت می کنند و با استقاده از نماد هایی مانند زن و اتومبیل نگاهی به زندگی مدرن زنان پس از انقلاب دارند.

آزاده بلوچ نیز با استفاده از رنگ غالب سفید بر بوم هایی با ابعاد بزرگ در تابلوهایی فیگوراتیو به ترسیم شاعرانه ای از زن ایرانی پرداخته است.

یکی از انتقادهای مخاطبان بر این نمایشگاه نوعی استفاده از شرایط روز ایران در صحنه های بین المللی بود، اما خانم امیری می گوید که برگزاری هرگونه نمایشگاه بعد از انتخابات ایران می توانست با این نوع نگاه و انتقاد مواجه شود و چنین برداشتی از چنین نمایشگاهی اجتناب ناپذیر است. او گفت: «اما چنین خوانشی را نمی توان نفی کرد چرا که به هر حال این هنرمندان در جامعه روز ایران زندگی می کنند و یکی از ویژگی های هنر، انعکاس جامعه از دید هنرمندان است. هدف ما ایجاد فرصت برای معرفی هنرمندان بیشتری بود نه از آب گل آلود ماهی گرفتن».

برخی از مخاطبان ایرانی که در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه شرکت داشتند این تنوع آثار را ناشی از نوعی ناهمگونی و «شلختگی» می دانستند اما خانم امیری این تفاوت را طبیعی و ناشی از تنوع دیدگاه ها می داند و می گوید: «اتفاقا هدف ما نشان دادن دیدگاه های مختلف در بین هنرمندان جوان ایرانی بود و تنوع و گوناگونی این نمایشگاه بیانگر فضای هنری ایران است.»

خانم امیری دلیل غیبت هنرمندان در افتتاحیه نمایشگاه را به مشکلات دریافت ویزا مرتبط می داند. به گفته او این آثار از میان آثار هنرمندانی که با گالری طراحان آزاد در تهران همکاری می کنند انتخاب شده اند و از نظر محتوا و تکنیک هنری این هنرمندان با بسیاری از هنرمندان سرشناس ایرانی که آثارشان در بازارهای بین المللی با قیمت های بالا به فروش می رسند قابل مقایسه است.

برپا کنندگان نمایشگاه «از تهران تا لندن» معتقدند که هنر روز و معاصر ایران از شکوفایی و نوآوری بسیاری برخوردار است و همگام با هنر غرب توانسته مخاطبان بسیاری را در کشورهای غربی جذب کند.

نگارخانه طراحان آزاد یکی از پیشگامان هنر تجسمی ایران است که با مدیریت رزیتا شرف جهان، از سال های پس از انقلاب ایران با برپایی نمایشگاه هایی متفاوت به نگارخانه ای پیشرو در بین علاقه مندان به هنر در تهران شهرت یافته است.

مطالب مرتبط