فیلمسازان ایرانی:'به دلایل انسانی و صنفی پناهی را آزاد کنید'

جعفر پناهی
Image caption جعفر پناهی در اعتراض به شرایطش در زندان دست به اعتصاب غذا زده است

تعدادی از فیلمسازان ایرانی در نامه ای سرگشاده خواهان آزادی جعفر پناهی فیلمساز ایرانی شدند.

جعفر پناهی کارگردان سینمای ایران دهم اسفند سال گذشته (اول مارس ۲۰۱۰) در منزلش دستگیر شد.

فیلمسازانی که این نامه را امضا کرده اند خود را "فیلمسازان مستقل" معرفی کرده اند و نوشته اند که " تنها به دلایل انسانی و صنفی" خواهان آزادی این فیلمساز هستند.

جعفر پناهی در انتخابات ریاست جمهوری از میرحسین موسوی حمایت می کرد. اتهام او هنوز به طور رسمی مشخص نشده است اما برخی سایت های خبری در ایران دلیل بازداشت او را ساختن فیلمی درباره اعتراضات پس از انتخابات ایران عنوان کردند.

جعفر پناهی پس از نزدیک به هشتاد روز بازداشت، در اعتراض به شرایطش در زندان از روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت (۱۶ مه) دست به اعتصاب غذا زده است.

او در نامه ای اعلام کرده بود که تنها به شرط دیدار با خانواده، حق داشتن وکیل و آزادی از زندان، اعتصاب خود را خواهد شکست.

چهار روز بعد از اعتصاب غذای جعفر پناهی به او اجازه داده شد تا در حضور عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران با خانواده و وکیل خود دیدار کند.

نامه سحرخیز

فریده غیرت، وکیل آقای پناهی گفت که هنگام ملاقات از او خواست تا با توجه به برآورده شدن دو خواسته او به اعتصاب غذای خود پایان دهد اما آقای پناهی ابتدا اعلام کرد که تا رسیدن به همه خواسته هایش اعتصاب را ادامه خواهد داد، اما در مقابل اصرار وکیلش "نهایتاً سکوت کرده است."

عیسی سحرخیز، روزنامه نگار و فعال سیاسی که نزدیک به یک سال است در زندان است، با ارسال پیامی از زندان به جعفر پناهی از او خواست تا اعتصاب غذای خود را بشکند.

او در این پیام که از طریق خانواده اش منتشر شد گفته است: " اعتصاب غذا را بشکن تا بتوانی روزی آنچه در داخل زندان گذشت را به تصویر بکشی. اعتصاب غذا را بشکن تا شاهدی باشی گویا از آنچه بر این ملت راندند."

"موضوع پناهی یک استثنا است"

بازداشت جعفر پناهی در جشنواره سینمای کن هم خبرساز شد. در طول جشنواره بارها به زندانی بودن آقای پناهی اشاره شد و شخصیت های مختلف نسبت به ادامه این بازداشت اعتراض کردند.

در هشتمین روز برگزاری این جشنواره هم نشستی برای دفاع از جعفر پناهی و اعلام همبستگی با او تشکیل شد.

جواد شمقدری، معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با ژیل ژاکوب مدیر جشنواره فیلم کن نسبت به این موضع گیری جشنواره درباره آقای پناهی انتقاد کرد و اقدام جشنواره را "غیر حرفه ای" خواند.

آقای شمقدری که به شهر کن سفر کرده است، گفت: " در ایران حدود ۴۰۰ کارگردان داریم. موضوع آقای پناهی یک استثنا است. سینمای ایران خیلی بزرگ و مطرح است و ما نباید یک استثنا را بزرگ کنیم."

او همچنین گفته است: " که جعفر پناهی قرار بود به شش سال زندان محکوم شود اما با تلاش ها و پیگیری های ما فقط حکم ممنوع الخروجی برای او صادر شد." اشاره آقای شمقدری به ممنوع الخروجی جعفر پناهی پیش از بازداشت او بوده است.

دو روز پیش نیز جمعی از هنرمندان، روزنامه نگاران و فعالان سیاسی و اجتماعی ایرانی با انتشار بیانیه ای نسبت به وضعیت سلامتی جعفر پناهی ابراز نگرانی کردند و دستگاه قضایی و امنیتی ایران را مسئول "به خطر افتادن جان" او دانستند. شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل هم پنجشنبه گذشته در مراسم دریافت جایزه شهر بن در آلمان این جایزه را به جعفر پناهی و محمد نوری زاد، فیلمساز و روزنامه نگار ایرانی، که او هم در زندان است تقدیم کرد.

پیش از این هم جمعی از فیلمسازان و هنرپیشه های مشهور هالیوود و چهل سینماگر و نویسنده ایرانی در نامه هایی جداگانه خواهان آزادی آقای پناهی شده بودند.

مطالب مرتبط