نمايش فيلم جنجال برانگيز رشيد بوشارب در کن

نمايش فيلم خارج از قانون ساخته رشيد بوشارب در بخش مسابقه رسمی جشنواره کن، جنجال آفرین شد. تعدادی از افراد نژادپرست و دست راستی فرانسه که از سوی حزب فرانت ناسيونال فرانسه(به رهبری ژان ماری لوپن) هدايت می شدند، به تظاهرات عليه نمايش فيلم بوشارب در کن پرداختند. به همين دليل دهها پليس ضد شورش فرانسوی، خيابان های کن را در کنترل خود گرفته و به بازرسی از افراد مشکوک پرداختند.

ظاهرا درونمايه ضد استعماری اين فيلم، برای دست راستی های فرانسوی آزاردهنده است و احساسات نژادپرستانه آنها را تحريک می کند. رشيد بوشارب بعد از شنيدن اخبار مربوط به فعاليت های تحريک آميز اين گروه ها از فيلمش، نامه ای به فستيوال کن نوشت و به برخوردهای شتاب زده و بی اساس در مورد فيلمش واکنش نشان داد. بوشارب در نامه خود نوشت: فرانسه کشور آزادی است و هر فيلمسازی حق دارد در مورد هر سوژه ای که می پسندد، کار کند.

با اين حال فيلم بوشارب در فضايی پرتنش و آشفته به نمايش درآمد و مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت. بوشارب و بازيگران فيلم در مراسم فرش قرمز با رقص و پايکوبی با موسيقی عربی، سعی کردند تا حد زيادی جو حاکم بر جشنواره را به نفع فيلم خود عوض کنند. شفيا بودرا بازيگر زن الجزايری که در نقش مادر خانواده بازی چشمگيری در فيلم ارائه داده بود با حجاب اسلامی بر فرش قرمز ظاهر شد اما همراه با بوشارب و بازيگران ديگر فيلم به رقص و پايکوبی پرداخت.

خارج از قانون، يک اثر حماسی تاريخی ضد استعماری در باره زندگی يک خانواده کشاورز الجزايری است که استعمار فرانسه، زندگی آنها را متلاشی کرده و هر کدام از سه فرزند خانواده را آواره غربت می سازد.

مسعود به عنوان سرباز فرانسوی در جنگ ويتنام شرکت می کند، عبدالقادر به خاطر فعاليت های سياسی آزادی خواهانه اش دستگير و زندانی می شود و سعيد فرزند کوچکتر خانواده، در پاريس، کاباره و باشگاه مشت زنی راه می اندازد. بعد از مدتی سه برادر به همراه مادرشان در زاغه های حومه پاريس گرد می آيند و مبارزه سازمان دهی شده ای را عليه استعمار فرانسه آغاز می کنند.

خارج از قانون، نزديک به چهل سال از زندگی اين خانواده يعنی از سال 1925 تا 1962 (سال استقلال الجزاير) را دربر می گيرد. روايت به شيوه کلاسيک و خطی بدون دست انداز پیش می رود. فضا سازی پاريس دهه های سی تا شصت و طراحی لباس افراد با دقت صورت گرفته و باور پذير به نظر می رسد. بازی جميل دبوس در نقش سعيد و سامی بوجيلا در نقش عبدالقادر ماهرانه و تحسين برانگيز است و در مجموع می توان آن را يک فيلم کلاسيک خوش ساخت در ژانر سياسی تاريخی با درونمايه پسا استعماری ارزيابی کرد که می تواند در کشورهای عربی و آفريقايی نمايش موفقی داشته باشد.

اعلام جوايز بخش سينه فونداسيون

روز گذشته در مراسمی که با حضور اتوم اگويان(سينماگر سرشناس ارمنی تبار کانادايی)، رئيس هيئت داوران بخش سينه فونداسيون کن در سالن بونوئل اين جشنواره، برگزار شد، جوايز اين بخش به برگزيدگان آن اهدا شد.

بخش سينه فونداسيون جشنواره کن، از بخش های نسبتا جديد اين جشنواره است که از سال 1998 به به بخش های اصلی جشنواره اضافه شد و اختصاص به نمايش فيلم های دانشجويان سينما و رشته های هنری دارد.

امسال در اين بخش بيش از 1500 فيلم ارائه شد که تنها 13 فيلم برای نمايش انتخاب شد.

جايزه اول بخش سينه فونداسيون به مبلغ 15 هزار يورو به فيلم فروشندگان نقاشی ساخته جوهو کوسمانن دانشجوی دانشگاه آلتو فنلاند اهدا شد. اين فيلم در باره سه فروشنده دوره گرد تابلوهای نقاشی است که در سرمای روزهای کريسمس با اتومبيل قراضه شان دنبال خريدار برای تابلوهايشان هستند.

جايزه دوم اين بخش به مبلغ 11250 يورو، به فيلم هر جايی خارج از اين دنيا ساخته وينست کاردونا دانشجوی مدرسه سينمايی فميس(ايدک سابق) فرانسه تعلق گرفت. داستانی عاشقانه در باره پسری که علاوه بر عشق زمينی اش، به دنبال راهی برای سفر به فضاست.

جايزه سوم نيز به مبلغ 7500 يورو به طور مشترک به فيلم های من هميشه همان چيزی هستم که هميشه می خواهم داشته باشم ساخته دين کوملين از دانشگاه اف دی يو صربستان و فيلم ستون پنجم ساخته واچه بولغورچيان دانشجوی دانشگاه ان وای يو آمريکا اهدا شد.

کارلوس ديه گوس فيلمساز مکزيکی، مارک راشا سينماگر و امانوئل دووس و دينارا دروکاوورا بازيگران زن، از اعضای هيئت داوران اين بخش بودند.

جوايز بخش نوعی نگاه و بخش فيلم های کوتاه جشنواره کن، نيز امروز به فيلم های برگزيده اهدا می شود.

جشنواره کن روز يکشنبه 23 ماه مه با اهدا نخل طلا به بهترين فيلم جشنواره به کار خود پايان خواهد داد.