جعفر پناهی به طور موقت آزاد شد

جعفر پناهی
Image caption جعفر پناهی در اعتراض به شرایطش در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود

بنا به گزارش خبرگزاری های دولتی ایران، جعفر پناهی، کارگردان سینمای ایران، امروز سه شنبه، ۴ خرداد (۲۵ مه) با پرداخت ۲۰۰ میلیون تومان وثیقه به طور موقت آزاد شد.

آقای پناهی روز دهم اسفند سال گذشته (اول مارس ۲۰۱۰) در منزلش بازداشت شده بود.

جعفر پناهی در انتخابات ریاست جمهوری از میرحسین موسوی حمایت می کرد.

اتهام او هنوز به طور رسمی مشخص نشده است اما برخی سایت های خبری در ایران دلیل بازداشت او را 'تصمیم به ساختن فیلمی درباره اعتراضات پس از انتخابات ایران' عنوان کرده بودند.

آقای پناهی پس از نزدیک به هشتاد روز بازداشت، در اعتراض به شرایطش در زندان از روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت (۱۶ مه) دست به اعتصاب غذا زده بود.

او در نامه ای اعلام کرده بود که تنها به شرط دیدار با خانواده، حق داشتن وکیل و آزادی از زندان، اعتصاب خود را خواهد شکست.

چهار روز بعد از اعتصاب غذای جعفر پناهی به او اجازه داده شد تا در حضور عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران با خانواده و وکیل خود دیدار کند.

دادستان تهران در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) گفت که در بازدیدش از زندان اوین، با درخواست آقای پناهی برای آزادی قبل از محاکمه موافقت کرده است.

عباس جعفری دولت آبادی گفت که پرونده آقای پناهی با تکمیل تحقیقات و با صدور کیفرخواست برای رسیدگی به دادگاه انقلاب اسلامی ارسال خواهد شد.

امضاها و بیانیه ها

Image caption ژولیت بینوش هنگام دریافت جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم کن از جعفر پناهی یاد کرد

بازداشت جعفر پناهی در جشنواره سینمایی کن که طی دو هفته گذشته برگزار شد، خبرساز شده بود. در طول جشنواره بارها به زندانی بودن آقای پناهی اشاره شد و شخصیت های مختلف نسبت به ادامه این بازداشت اعتراض کردند.

در هشتمین روز برگزاری این جشنواره هم نشستی برای دفاع از جعفر پناهی و اعلام همبستگی با او تشکیل شد.

در هفته گذشته نیز جمعی از هنرمندان، روزنامه نگاران و فعالان سیاسی و اجتماعی ایرانی با انتشار بیانیه ای نسبت به وضعیت سلامتی جعفر پناهی ابراز نگرانی کرده بودند و دستگاه قضایی و امنیتی ایران را مسئول "به خطر افتادن جان" او دانسته بودند.

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل هم پنجشنبه گذشته در مراسم دریافت جایزه شهر بن در آلمان این جایزه را به جعفر پناهی و محمد نوری زاد، فیلمساز و روزنامه نگار ایرانی، که او هم در زندان است تقدیم کرد.

همچنین تعدادی از فیلمسازان ایرانی که خود را "فیلمسازان مستقل" معرفی کردند، در بیانیه ای خواهان آزادی این فیلمساز "به دلایل انسانی و صنفی" شده بودند.

پیش از این هم جمعی از فیلمسازان و هنرپیشه های مشهور هالیوود و چهل سینماگر و نویسنده ایرانی در نامه هایی جداگانه آزادی آقای پناهی را درخواست کرده بودند.

مطالب مرتبط