به روز شده:  14:42 گرينويچ - دوشنبه 31 مه 2010 - 10 خرداد 1389

برنامه تفریحی تاجیکی، 28 مه

درود به علاقه‌مندان برنامه تفریحی تاجیکی.

امیدوارم بارانهای شدید بهار امسال مشکلی برای شما ایجاد نکرده باشند.

زیرا در برخی از مناطق تاجیکستان در پی این بارانها و سیلابها خانوادهایی نیز هستند، که بی‌سرپناه مانده‌اند و حالا خیمه نشین شده‌اند.

اگر این روزها برنامه‌ای داشتید یا قصد سفر به شهر دیگر داشتید، پس مشکلی نیست، با برنامه ما باشید و خود را ساعتی در لندن، که امروزها به گفته همکارانم، به یک شهر آفتابی تبدیل شده است، تصوّر کنید. و اگر حالا این صفحه را می‌خوانید، پس به اینترنت دسترسی دارید و کامپیوترتان با شماست.

محتوای برنامه این هفته از این قرار است:

نمایش فیلمهای جدید خارجی در دوشنبه،

در مهمانی برنامه تفریحی علیشیر گلف، ورزشگر جوان،

نمایشگاه هنرهای دستی در مرکز فرهنگی “باختر”،

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

فیلمهای جدید در دوشنبه

از 20 مه در سینماخانه “جامی” در شهر دوشنبه، نمایش فیلمهای جدید خارجی راه راه اندازی شده است. همه‌ روزه در این سینماخانه فیلمهایی نمایش داده می‌شوند، که هنوز به دست قاچاقچیان دی وی دی نرسیده‌اند.

عظیم دادابایف، رئیس شرکت “طنطنه”، در صحبت با ما گفت، که یکی ار اهداف نمایش این فیلمها جلب دوباره تماشاچیان به سینیماست.

به اعتقاد وی، در گذشته با آن تجهیزات فنّی، که از زمان شوروی به میراث مانده، فرسوده و غیرقابل استفاده شده است، جلب تماشاچیان فیلمها، که هم اکنون با استانداردهای جدید نواربرداری می‌شوند، غیرممکن بود.

وی گفت: “تنها سینماخانه در تاجیکستان، که از امکان نمایش فیلمها از روی نوار برخوردار است، کاخ “جامی” است. مقصد اصلی ما این است، که دوستداران سینیما در دوشنبه بتوانند در برابر ساکنان کشورهای دیگر جهان امکان تماشای فیلمها را با کیفیّت خوب داشته باشند. زیرا، تا حال در تاجیکستان فیلمهای جدید دست کم بعد از شش ماه نخستنمایش آن با کیفیّت پائین و عمدتا از راه قاچاق به علاقه‌مندان پیشنهاد می‌شدند.”

در ادامه‌صحبت آقای دادابایف افزود: “البتّه، تنها با نمایش فیلمهای جدید در یک سینماخانه “جامی” ما نمی‌توانیم کلّیه مخارج خود را جبران کنیم. امّا مطمئن هستیم، که در صورت راه‌اندازی نمایش این فیلمها در سینماخانه‌های دیگر کشور وضعیت مالی ما بهتر خواهد شد. در این صورت، ما امکان خواهیم داشت، که با بزرگترین تولیدکنندگان فیلمها در جهان قراردادها بسته، حقوق نمایش فیلمهایشان را به دست بیاریم.”

حالا شرکت “طنطنه” تجهیزات معاصر پخش فیلمهای 3-D را در تالار سینیمای “وفا-سنتر” نصب کرده و در زودترین فرصت نمایش فیلمها در آن جا نیز شروع خواهد شد.

هم‌صحبت من می‌گوید قیمت بلیت برای تماشای فیلمهای 3-D در مقایسه‌با تماشای فیلم معمولی در “جامی” از 5 تا 10 سامانی بیشتر خواهد بود. زیرا، در سینماخانه 3-D هر یک تماشابین فیلم را با عینک مخصوص تماشا می‌کند، که احساس حضور در جریان فیلم را فراهم می‌سازد.

مسابقات تکواندو

از 21 تا 23 مه در شهر آلماتی قزاقستان مسابقات آسیایی “تکواندو” برگزار شد. در این مسابقات بیش از 300 ورزشگر از 23 کشور آسیایی، با شمول تاجیکستان، بحرین، چین، تایوان، هند، اندونزی، ایران، عراق و ژاپن شرکت کردند.

تاجیکستان را در این مسابقات در وزنهای 53، 68 و 80 کیلوگرم 8 ورزشگر نمایندگی کردند. از میان ورزشگران تاجیک تنها یک نفر، علیشیر گلف، در وزن 80 کیلوگرم مقام دوّم را کسب کرد.

علیشیر در مهمانی ما در استودیوی دفتر بی بی سی در شهر دوشنبه بود و در باره موفّقیّتهایش در این مسابقات چنین گفت:

“ورزیشگران ما تمرین خوبی داشتند. مشکل ما این بود، که بیش از یک سال ورزشگران ما در مسابقات بین‌المللی شرکت نکرده بودند و از قواعد جدید محاربه‌ها آگاهی نداشتند. زیرا، حالا در این مسابقات از لباس ویژه‌ای استفاده می‌شود، که از طریق کامپیوتر دقیقاً میزان سختی ضربه حریفان را مشخّص می‌کند.”

به گفته علیشیر، اگر ورزشگران تاجیک هنگام تمرین و در مسابقه‌های داخلی از این سیستم جدید استفاده می‌کردند، آن گاه در مسابقات بین‌المللی آنها می‌توانستند امتیازهای بیشتری به دست آورند.

علیشیر می‌گوید بیش از ده سال شده، که “تکواندو” مشق می‌کند و در مسابقه‌های بین‌المللی در ایران، ازبکستان و روسیه شرکت کرده است. حالا علیشیر برای شرکت در مسابقات آسیایی، که قرار است در ماه نوامبر در چین برگزار شود، آمادگی می‌گیرد.

نمایش هنرهای دستی

مرکز فرهنگی “باختر” با کمک مالی سفارت آمریکا در تاجیکستان روزهای تعطیل این هفته نمایشگاه هنرهای دستی را برگزار می‌کند. در برابر هنرمندان محلی از مناطق مختلف تاجیکستان به این نمایشگاه هنرمندان از قزوین ایران نیز دعوت شده‌اند.

آنها تا آغاز این نمایشگاه برای هنرمندان تاجیک دوره‌های آموزشی برگزار کرده، همتایان خود را از تاجیکستان با شیوه‌های قالی بافی در ایران آشنا ساختند.

با چندی از شرکت‌کنندگان این دوره‌های آموزشی صحبت داشتم. ژیلا منتظری از شهر قزوین ایران، که برای علاقه‌مندان هنرهای دستی از تاجیکستان شیوه‌های قالبافی را می‌آموخت، می‌گوید، که “ما برای نمایشگاه تاجیکستان تیربه و فرش ایران آورده‌ایم."

همچنین، در چهارچوب این نمایشگاه میان هنرمندان این دو کشور تبادل تجربه و آموزش ویژگیهای هنرهای مردمی صورت گرفت. به گفته هنرمندان ایرانی، چنین نمایشگاهها در مناطق مختلف ایران همه‌ساله دو-سه مراتبه دایر می‌شوند و آنها در این زمینه از تجربه بیشتری برخوردار هستند.

ماهپری دروازی از استان بدخشان تاجیکستان می‌گوید: "در گذشته مادربزرگان ما از هنر قالبافی برخوردار بودند. امّا در زمان شوروی این هنر قدیمی مردم تاجیک از بین رفت."

به گفته خانم دروازی، حالا در روستاهای کوهستانی معمولاً تنها هنر شالچه بافی، جراب بافی، مُهره‌دوزی و باز چند هنرهای دیگر باقی مانده‌اند.

وی افزود: “هالا ما دنبال احیای هنرهای قدیمی هستیم. در ناحیه درواز بیش از 50 زن در منزل خود با درخواست ما فعالیت می‌کنند و انواع مختلف کالاها و پارچه را از پشم و پوست آماده می‌کنند”.

میرزاشاه اکابر تنها مردی بود، که در میان شرکت‌کننده‌های این دوره‌های آموزشی پیدا کردم. وی گفت، که از جمعیت 200 نفری بانوان هنرمند منطقه رشت نمایندگی می‌کند.

به گفته وی، آوردن 200 خانم هنرمند به دوشنبه کار دشوار بود و به این دلیل تصمیم گرفته است، که خود به پایتخت تاجیکستان سفر کرده و سپس به بانوان از تجربه هنرمندان دیگر این کشور و ایران حکایت کند.

در همین حال، با پروین یوسفی، یکی از آوازخوانان شناخته در تاجیکستان، صحبتی داشتیم، که بخشی از آن در این برنامه پخش شد.

صحبت کامل روز سه‌شنبه‌1 ژوئن ساعت 15:00 در برنامه نیمروزی بی بی سی روی موج میانه‌1251 پخش خواهد شد. لطفاً، نظرات خود را به ما نویسید.

ze5arshoh@bbc.tj

تا برنامه بعدی،

پدروووووووود.......

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.