ممنوعیت آموزش موسیقی در مدارس ایران

رئیس سازمان مدارس غیردولتی اعلام کرد که "آموزش موسیقی در مدارس در قالب برنامه های فوق برنامه ممنوع است."

علی باقرزاده در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت که اگر مشاهده شود که مدرسه ای کلاس آموزش موسیقی راه انداخته، با آن "برخورد جدی در حد انحلال مدرسه می شود."

او این ممنوعیت را شامل تمام مقاطع تحصیلی اعلام کرد.

به گفته علی باقرزاده، هیچ یک از شوراهای نظارت آموزش و پرورش استان ها اجازه ندارند به مدارس و هنرستان ها مجوز راه اندازی رشته آموزش موسیقی در قالب فوق برنامه بدهند.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی گفت که مجوز هنرستان موسیقی به اشخاص حقیقی داده نمی شود.

به گفته آقای باقرزاده "منظور از آموزش موسیقی استفاده از آلات موسیقی از جمله پیانو و گیتار است."

در حال حاضر ۱۶ هزار مدرسه غیردولتی در مقطع های ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان با یک میلیون و ۱۲۷ هزار دانش آموز در ایران دایر هستند.

علی باقرزاده از فعالیت ۱۱۰ هزار ناظر غیررسمی مدارس غیردولتی اشاره کرد و "آموزش آنها" را جزو برنامه های آنها دانست.

موضوع موسیقی در طول سی سال حکومت جمهوری اسلامی در ایران، از آنجا که نظرات فقهی مختلفی در مورد آن وجود دارد، بحث انگیز بوده است.

مهرماه سال گذشته، محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، گفته بود که آقای خامنه ای "مدتی است که مسائل مربوط به موسیقی را در درس خارج خود مورد توجه قرار داده اند."

آقای حسینی از تشکیل "کارگروه های ویژه ای" برای تدوین نظرات آیت الله علی خامنه ای در مورد مصادیق و موارد مختلف مربوط به موسیقی خبر داده بود.

بنا بر آنچه تا کنون در پاسخ به استفتائات شرعی اعلام شده، آقای خامنه ای ساختن و خرید و فروش ساز یا یاد دادن و یاد گرفتن نوازندگی را به شرطی که با هدف اجرای سرودهای ملی و انقلابی یا "هر امر حلال و مفید" دیگری انجام شود، مجاز می داند.

با این حال، آیت الله علی خامنه ای، در پاسخ به استفتایی در مورد تأسیس هنرستان ها و "ترویج موسیقی" می نویسد: "آموزش موسیقی و ترویج آن برای نوجوانان، با اهداف نظام جمهوری اسلامی سازگار نیست".