کلینت ایستوود؛ جوانمرد سالخورده

کلینت ایستوود
Image caption کلینت ایستوود در ۳۱ مه ۱۹۳۰ در سانفرانسیسکو به دنیا آمد

دو سال پیش جشنواره سینمایی کن با اعطای جایزه‌ای ویژه از کلینت ایستوود به خاطر کارنامه سینمایی او تجلیل به عمل آورد. جشنواره از "استعداد استادی بزرگ در اوج خلاقیت هنری" تجلیل کرد. ایستوود ۷۸ سال داشت و حالا به هشتاد سالگی رسیده است.

جشنواره کن در ستایش از کلینت ایستوود گفته بود که این سینماگر به گونه‌ای استثنایی "میراث کلاسیک هالیوود را با سینمای نو" در آمیخته است.

کلینت ایستوود در سپاس به خاطر دریافت جایزه گفت که همیشه از حمایت سینمادوستان فرانسوی برخوردار بوده، درحالیکه در میهن خود با بی‌مهری روبرو بوده است.

کلینت ایستوود در مقام کارگردان نخست در اروپا شناخته شد. فیلم‌های او در دو دهه اخیر همیشه در جشنواره کن حضور داشته است.

هنگامی که او در اوایل دهه ۱۹۷۰ به ساختن فیلم دست زد، منتقدان ایالات متحده کار او را زیاد جدی نگرفتند.

کلینت ایستوود در جوانی با بازی در سریال‌های تلویزیونی موفقیتی کسب نکرده بود. سرجو لئونه، کارگردان معروف ایتالیایی، از سال ۱۹۶۴ با سه "وسترن اسپاگتی" از جمله فیلم "به خاطر یک مشت دلار" او را به شهرت رساند.

کلینت ایستوود در دهه ۱۹۷۰ در چند فیلم جنایی به کارگردانی دان سیگل، نقش مأموری خشن، خونسرد و کله‌شق با لقب "هری کثیف" را ایفا کرد. با این پیشینه‌ی "هنری" طبعا کسی انتظار نداشت که از او سینماگری فهیم و متفکر بیرون بیاید.

سینماگری مؤلف

Image caption کلینت ایستوود بارها در نقش های جدی و خشن بازی کرده است

کلینت ایستوود بی‌تردید از شگفتی‌های سینمای هالیوود است. او نه تنها خود به کارگردانی دست زد، بلکه یکی از نادر بازیگران تاریخ سینماست که در مقام کارگردانی به دستاوردهای بیشتری دست یافت.

فیلم "نابخشوده" (۱۹۹۲) وسترنی ساختارشکن و غیرمتعارف، تنها بازنگری در ژانر وسترن نبود، بلکه تصفیه حسابی بود بیرحمانه با تیپ قهرمانی که از جمله خود ایستوود در تکوین آن نقش داشت. کلینت ایستوود به خاطر کارگردانی این فیلم جایزه اسکار را دریافت کرد.

کلینت ایستوود به ویژه با فیلم‌هایی که در سال‌های اخیر ساخته، در آمریکا نیز به عنوان سینماگری پراهمیت مطرح شده است.

کلینت ایستوود در گفت‌وگویی که سال گذشته انجام داد گفته است: ”مایلم آینه‌ای در برابر جامعه آمریکا بگیرم تا این جامعه تصویر واقعی خود را ببیند... دلم نمی‌خواهد فیلمی بسازم که فقط سرگرم‌کننده باشد. در این سن و سال مایلم فقط به مسائلی بپردازم که از دلم بر می‌آیند. روشن است که یافتن سرمایه برای چنین کارهایی راحت نیست. در هالیوود تمایل چندانی به ساختن فیلم‌های انتقادی وجود ندارد، چون چنین فیلم‌هایی فروش بالا ندارند، اما من حاضرم به هر مشقتی تن بدهم تا بتوانم برای فیلم‌هایی بودجه فراهم کنم که تماشاگر را به فکر وا دارند.“

درونمایه‌های اجتماعی در هر فیلم کلینت ایستوود با حساسیت بیشتری مطرح شده است. برای نمونه آشکار است که او نژادپرستی را همچنان از آفت‌های جدی جامعه آمریکا تلقی می‌کند و برخورد با آن را ضروری می‌داند.

در فیلم "برد" که او در سال ۱۹۸۸ درباره چارلی پارکر، نوازنده نامی جاز ساخت، عشق به موسیقی سیاهان موج می‌زند.

در سال ۲۰۰۶ فیلم دوگانه‌ی بزرگی درباره فجایع جنگ جهانی دوم کارگردانی کرد و در آن رخداد جنگ را از دو دیدگاه متنافر، برداشت آمریکایی و روایت ژاپنی، بازگو کرد: "پرچم پدران ما" و "نامه‌های ایوو جیما". هر دو فیلم از آثار برجسته سینمای معاصر به شمار می‌روند.

فیلم "گران تورینو" (۲۰۰۸) به ذهنیت خموده و رخوت‌زده‌ی جامعه می‌آموزد که با معضل مهاجران و شهروندان خارجی، نه با نخوت و تکبر، بلکه با بصیرت و شهامت مدنی برخورد کند.

آخرین فیلم کلینت ایستوود به نام "شکست‌ناپذیر" مقطعی از زندگی نلسون ماندلا، رهبر آفریقای جنوبی را نشان می‌دهد. در این فیلم تلاش صبورانه‌ی یک سیاستمدار انسان‌دوست زیر نگاه پیری فرزانه قرار گرفته است.

مطالب مرتبط