به روز شده:  16:53 گرينويچ - پنج شنبه 03 ژوئن 2010 - 13 خرداد 1389

آپارات این هفته: مدرسه ای که باد برد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در برنامه این هفته، دو فیلم با عنوان های "مدرسه ای که باد برد "ساخته" محسن مخملباف"و "کاغذ بازی "ساخته"بابک مصطفوی" پخش شود.

" مدرسه ای که باد برد" ، از جمله معدود فیلم های کوتاهی است که محسن مخلملباف فیلمساز شناخته شده ایرانی ، پس از چند فیلم بلند و موفق در زمان حضور در ایران ساخت.

فیلم کاغذ بازی هم در آستانه سالگرد ایام انتخاباتی در ایران ، نگاهی به رقابت های تبلیغاتی در ایران از زاویه ای دیگر دارد.

درباره فیلم"مدرسه ای که باد برد"

عشایر ایران تا دهه سی خورشیدی به علت این که دایم در کوچ و حرکت بودند ، مدرسه ای نداشتند و به همین دلیل بچه های ایل بیسواد می ماندند. تلاش ها و نو آوری ها ی محمد بهمن بیگی که خود از اهالی ایل قشقایی و تحصیل کرده بود، باعث تشکیل مدارس سیار و برنامه آموزشی شد و به این ترتیب عشایر ایران با سواد شدند . در " مدرسه ای که باد برد" که در سال ۱۳۷۶ ساخته شده ، گوشه ای از شیوه و اثرات کار محمد بهمن بیگی در بین عشایر دیده می شود.

محمد بهمن بیگی ماه گذشته در سن حدود ۹۰ سالگی در ایران در گذشت ، این فیلم با یادی از این شخصیت فرهنگی ، درقالب یک قصه خیلی کوتاه نگاهی دارد به مدارس عشایری ایران.

خلاصه داستان:

نمایی از فیلم "مدرسه ای که باد برد" به کارگردانی"محسن مخملباف"

نمایی از فیلم "مدرسه ای که باد برد"

مردی میانسال وارد یک مدرسه عشایری می شود . معلم به خیال اینکه پیرمرد بارزس آموزش و پرورش است، به او احترام می گذارد و اجازه می دهد از بچه ها درس بپرسد و میزان هوش دانش آموزان را امتحان کند و در عین حال بچه های مدرسه را شاهد می گیرد که چادر مدرسه عشایری را او ندزدیده است. بلکه چادر را باد برده است.

پیرمرد توضیح می دهد که بازرس نیست بلکه زمانی معلم مدارس عشایری بوده و حالا فقط آمده تاخاطرات گذشته را زنده کند.

این فیلم در جشنواره های بسیاری شرکت کرده و برای سازنده اش جوایزی را به همراه آورده است.

درباره کارگردان:

محسن مخملباف هشتم خرداد ۱۳۳۶ در جنوب شهر تهران به دنیا آمد. به دلیل فقر خانواده از هشت سالگی تا ۱۷ سالگی در سیزده شغل مختلف شاگردی و کارگری کرد تا مخارج زندگی خود و مادرش را تأمین کند.از سن پانزده ‏سالگی در گروهی چریکی‏ که خود تشکیل داده بود به فعالیت سیاسی و مبارزه مخفی پرداخت. در سن ۱۷ سالگی در جریان عملیات خلع سلاح یک پلیس، تیر خورد و دستگیر شد و از سال ۱۳۵۳ تا زمان انقلاب به مدت چهار سال و نیم در زندان ماند. به دلیل آن که مشکل جامعه ایران را فقر فرهنگی یافته بود، بعد از انقلاب، سیاست را کنار گذاشت و به ادبیات و سینما روی آورد.

در زمینه‏های رمان، داستان کوتاه، نمایشنامه، فیلم نامه و تحقیق هنری تاکنون ۲۷ جلد کتاب از او به چاپ رسیده و برخی از نوشته‏های او به زبان‏ انگلیسی، فرانسه، ایتالیایی، عربی، اردو، کردی، ترکی استانبولی، کره ای، پرتقالی، آلمانی، بوسنیایی، روسی و ژاپنی ترجمه شده‏اند.

محسن مخملباف کارگردان فیلم"مدرسه ای که باد برد"

محسن مخملباف

طی ۲۰ سال گذشته، علاوه بر ۱۸ فیلم سینمایی ۶ فیلم کوتاه نیز ساخته است. از نوشته های او فیلم سازان دیگری فیلم ساخته اند و فیلم هایی از دیگران توسط او تدوین شده است.

محسن مخملباف در سال ۲۰۰۴ به عنوان اعتراض به تشدید سانسور ایران را ترک کرد. در سال های اخیر وی بیشتر در افغانستان و تاجیکستان ، هند و فرانسه زندگی کرده است.

از فیلم های که محسن مخملباف ساخته می توان به این فیلم ها اشاره کرد:

دو چشم بی سو، بایکوت ، توبه نصوح ، استعاذه ، دستفروش، بای سیکل ران، عروسی خوبان، نوبت عاشقی، شبهای زاینده رود، ناصرالدین شاه آکتور سینما، هنرپیشه، سلام سینما، گبه ، نون و گلدون،تست دموکراسی ، سکوت، قندهار، سکس و فلسفه، فریاد مورچه ها، صندلی

او در جریان حوادث پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران ، بار دیگر به دنیای سیاست بازگشت و به عنوان یک منتقد نظام حاکم بر ایران ، به تلاش های گسترده سیاسی پرداخت.

ویژگی فیلم:

"مدرسه ای که باد برد "، رگه هایی از سینمای شناخته شده محسن مخملباف را در خودش داره ونگاه شاعرانه و شوخ طبعی های آن زمان فیلمساز ،در این کار دیده میشود . فیلمبرداری محمود کلاری را هم که از فیلمبرداران برجسته ایران هست، در این فیلم از یاد نباید از یاد برد.

درباره فیلم"کاغذ بازی"

کاغذ بازی ، نگاه سرخوشانه و طناز یک فیلمساز به رقابت های تبلیغاتی نامزدهای مختلف برای جذب آرای رای دهندگان است. بابک مصطفوی ، سازنده این فیلم ، در کاغذ بازی از دریچه دوربین اش به اطراف اش " نگاهی کنجکاو و هوشمندانه " کرده است.

نمایی از فیلم" کاغذ بازی"

نمایی از فیلم "کاغذ بازی"

ویژگی فیلم:

فیلم "کاغذ بازی" ، حاصل نگاه فیلمساز به تلاش های تبلیغاتی یک گروه از نامزد های انتخابات شورای شهر ، در یک شهر کوچک است . فیلمساز برای این مستند ، ترجیح داده از دوربین روی دست استفاده کند. فیلم حاصل تدوین نماهای سخنان نامزدهای نمایندگی و مشاهداتی است که کارگردان در ایام انتخابات داشته است.

تماس با برنامه آپارات:

کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار جمعه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰
تکرار جمعه
۰۰:۱۰ ۰۰:۱۰ ۰۰:۴۰ ۱۹:۴۰
تکرار شنبه
۱۶:۱۰ ۱۶:۱۰
۱۶:۴۰
۱۱:۴۰
تکرار سه‌شنبه
۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار چهارشنبه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

مروری برفیلم هفته گذشته

فیلم "نور":

خط داستانی فیلم ماجرای سفر یک گروه موسیقی ایرانی- فرانسوی به کلیساهای آذربایجان غربی است .
این گروه ایرانی - فرانسوی به شش کلیسای ارامنه و آشوری در شمال غربی ایران در ناحیه آذربایجان ایران سفر می کنند .آنها می خواهند با اجرای موسیقی در کلیساها وضعیت آکوستیک کلیساهای آذربایجان رابررسی کنند. فیلم "نور" ره آورد سفر این گروه موسیقی به کلیساهای آذربایجان است .

نظرات بینندگان درباره فیلم:

عزت الله عزیزی:

رد پای عباس کیارستمی در در فیلم نوردیده می شد. ،زیباترین سکانس فیلم رقص غبارها در نور بود که می توانست زیباتر به اجرا در بیاید ، از نور طبیعی می توانست به زیباترین وجه استفاده کند تا نام فیلم را برای بیننده تداعی کند . جاهایی که از روزنه ها شعاع نور عمود تابیده بود.
اما تدوین فیلم را نجات داده بود . گرچه فیلم خیلی بد تمام شد.

ابوالفضل از سبزوار:

نمایی از فیلم"نور"ساخته "بهمن کیا رستمی"

نمایی از فیلم"نور"ساخته "بهمن کیا رستمی"

نور" یک فیلم خوش ساخت با جلوه های بصری بسیار بالایی است که هر بیننده ای را جذب میکند . تصویر برداری و نورپردازی فیلم واقعا تاثیرگذار بود.کارگردان در تصویرسازی فضای روحانی و رویایی موفق بوده و من از این جهت به ایشان تبریک میگوم. اما وقتی از نکات فنی عبور کنیم و وارد محتوا بشویم دلایل ما برای دیدن دوباره و یا چندباره فیلم بیشتر میشود. فیلم دارای چند صحنه تاثیرگذار و فوق العادست. بطور مثال صحنه ای که یکی از شخصیت های مرد گروه از پشت در برای زنان روستایی که داخل خانه جمع شده بودند می خواند من رو خیلی تحت تاثیر قرار داد.فیلم نکته مثبت دیگری هم داشت و آن هم شناساندن مکانهای بسیار زیبایی بود که برای بسیاری از ایرانی ها ناشناخته بودند. من خودم هیچوقت فکر نمی کردم همچین کلیساهای زیبایی در کشورما در این مکانهای دور افتاده وجود داشته باشد ، امیدوارم به این مکانهای تاریخی و مذهبی توجه بیشتری بشود. همینطور برای گروهی که در طی این سفر به اجرای ترانه های مذهبی می پرداختند آرزوی موفقیت میکنم

نیما:

ای کاش این فیلم ساخته نمی شد. تماشای آن نوعی وقت تلف کردن بود.

پرنیان از خوزستان:

ممنون بهمن جان برای فیلم زیبایت .جدا اززیبایی بسیاری که فیلم داشت انسان را به این فکر فرو میبرد که چرا چنین مکانهایی باید در کشورمان تا این حد ناشناخته باشند.

فائزه از اصفهان:


من بعداز مدت ها تونستم برنامه ی شما رو ببینم . بی بی سی ما قطع بود به خاطر پارازیت هایی که از خرداد پارسال شروع شد.
در ارتباط با برنامه امشب یعنی کار نور آقای بهمن کیارستمی خواستم بگم کار خوبی بود در زمینه نور و موسیقی و پروژه ی خوبی رو انتخاب کرده بودند در این زمینه اطلاعات خوبی بدست آوردم اما در جاهایی از فیلم برای مثال دعوت اهالی روستا برای دیدن کنسرت طوری نمایش داده شده بود که نمایانگر فرهنگ ایرانی از درک مذهب مسیحیت و موسیقی غربی بسیار پایینه و حتی هیچ گونه ارتباطی با دنیای بیرون از خود ندارند.

امید بهروزی:

فیلم خوش ساختی بود که از زیبایی نور و صدا در آن بخوبی استفاده شده بود ولی نفهمیدم هدف هنرمند از ساخت این فیلم بالاخره چه بود؟
... دوبار این فیلم را دیدیم تا بلکه چیزی از پیام این هنرمند را درک کنم ولی دریغ
البته میدانم که جواب به نفهمی افرادی امثال من این خواهد بود که این فیلم روشنفکرانه است و همه از آن سر در نمی آورند!!! ولی مگر نه اینکه روشنفکر به معنای روشن کننده ی فکر است؟ و مگر نه اینکه وقتی کسی در سر نوشت خود و همنوعان خود موثر شد پا به دایرة روشنفکری گذاشته؟

آیا با این تعبیرمی توان این فیلم را فیلمی روشنفکرانه نامید؟به نظر من این فیلم فیلمی برای فیلم یا به تعبیری هنر برای هنر بود.نه هنری در جهت روشن فکری و دیدیم که در این فیلم هم مردم آنجا با دیده ی تمسخر و تعجب نگاه میکردند و هیچ ارتباطی بین مردم و این گروه شکل نگرفت.


البته اگر جنبه رسالت هنرمند را در ساخت فیلم فراموش کنیم، فیلم غیر مستقیم ما را با زیبایی های رنگین گمان اعتقادات مردم و ظلمی که نسبت به اقلیتها می شود آشناتر کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.