به روز شده:  23:13 گرينويچ - پنج شنبه 03 ژوئن 2010 - 13 خرداد 1389

جعفر پناهی: فعلا توی سرم فیلم می‌سازم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

جعفر پناهی در گفت‌وگویی با تلویزیون "آرته" گفت که فعلا به ساختن فیلم امیدی ندارد، و در حال حاضر ناگزیر است در فکر خود فیلمی بسازد. این گفت‌وگو پس از نمایش فیلم سینمایی آفساید از این کانال فرهنگی اروپا پخش شد.

جعفر پناهی، کارگردان سینمای ایران، که روز سه‌شنبه، ۴ خرداد (۲۵ مه) با پرداخت وثیقه آزاد شده است، دو روز بعد در منزل خود در تهران در برابر دوربین تلویزیون سخن گفت.

در فیلم تلویزیونی آقای پناهی نخست از تمام کسانی که به آزادی او کمک کرده‌اند، تشکر می‌کند.

پناهی: «من با حمایت دوستان و هموطنانم آزاد شدم. پشتیبانی هم‌میهنانم، فیلمسازان کشورم، سینماگران جهان، گردانندگان جشنواره سینمایی کن و اشک‌های ژولیت بینوش را فراموش نخواهم کرد.»

جعفر پناهی

جعفر پناهی در اعتراض به شرایطش در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود

او که ده روز پیش از آزادی از زندان به اعتصاب غذا دست زده بود، علت اقدام خود را تشدید فشارها در زندان دانسته می‌گوید: «یک بار شب مرا به بازجویی بردند. بازجوها پرسیدند: اسم فیلم تو چیست؟»

«من که خیال کردم منظورشان فیلمی است که موقع دستگیری در خانه تهیه می‌کردم، گفتم "فیلم من هنوز تمام نشده تا تیتری داشته باشند." آنها گفت: "نه، منظور ما فیلمی است که اینجا در زندان می‌سازی." من حیرت کردم که: "کدام فیلم؟" آنها واقعا خیال می‌کردند که من در زندان در حال کارگردانی یک فیلم هستم.»

آقای پناهی ادامه می‌دهد: «قضیه این بود که یک بار من در جمع زندانیان تعریف کرده بودم که قبلا پنج فیلم سینمایی ساخته‌ام، و بعد به کنایه گفتم: "حالا هم اینجا دارم فیلم خودم را می‌سازم." این مطلب به گوش مدیران زندان رسیده بود و آنها جدا خیال کرده بودند که من در سلول تنگ زندان، با آنهمه دم و دستگاه مراقبت، توانسته‌ام دوربینی به داخل زندان وارد کنم و با آن فیلم بسازم.»

پناهی به تلویزیون آرته می‌گوید: «تمام بازجویی‌ها، تمام فشارها زاییده‌ی تصورات خودشان بود، نشان ترس خودشان بود از سینما.» و می‌افزاید: «در اینجا حتی صرف فکر کردن به یک فیلم، حتی دیدن خواب یک فیلم هم می‌تواند جرم باشد.»

در پاسخ به این سؤال که فیلم بعدی خود را کی خواهد ساخت، جعفر پناهی با لبخندی تلخ می‌گوید: «فعلا که ناچارم فقط توی سرم فیلم بسازم.»

او سپس تأکید می‌کند که حتما باز هم فیلم خواهد ساخت، چون بدون ساختن فیلم نمی‌تواند به زندگی ادامه دهد.

بازداشت حین ساختن فیلم

جعفر پناهی در مصاحبه می‌گوید شبی که به همراه خانواده و همکارانش در منزل خود دستگیر شده، در حین ساختن یک فیلم سینمایی بوده است، اما او درباره محتوای فیلم خود توضیح نمی‌دهد.

جعفر پناهی ۱۰ اسفند سال گذشته (اول مارس ۲۰۱۰) به همراه ۱۷ نفر، از جمله همسر و دخترش، در منزل خود در تهران بازداشت شد. بیشتر افراد بازداشت‌ شده روزهای بعد آزاد شدند، اما فیلمساز ۴۹ ساله نزدیک سه ماه در زندان اوین باقی ماند.

آقای پناهی پس از نزدیک به ۸۰ روز بازداشت، به اعتصاب غذا دست زد. بازداشت جعفر پناهی و اعتصاب او در زندان موجی از همبستگی بین‌المللی را با او به دنبال آورد.

جعفر پناهی در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته از میرحسین موسوی حمایت می‌کرد. او پس از آن در تجمع‌های اعتراض به تقلب در انتخابات شرکت کرده بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.