به روز شده:  16:11 گرينويچ - 06 ژوئن 2010 - 16 خرداد 1389

برنامه تفریحی تاجیکی: 4 ژوئن

درود و شادباشهای خود را به هواداران برنامه تفریحی تاجیکی می‌رسانیم.

محتوای برنامه این هفته:

پیروز‌ی موزونه، مشت‌زن دختر تاجیک در مسابقات آسیا،

از نو سازی کاخ لاهوتی در شهر قرغان تپّه و کنسرت شبنم ثریا،

صحبتی داریم با فخریه ناصری، دانشجوی افغان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

موزونه، قهرمان مسابقات آسیا

برای اوّلین بار موزونه چاری یوا، یک مشت‌زن دختر تاجیک، در مسابقات قهرمانی آسیا پیروز‌شد.

این مسابقات از 26 تا 31 مه در شهر آستانه قزاقستان برگزار شد و در فینال خانم چاری یوا در وزن 61 کیلوگرم به رقیب خود ریو یانگ سم از کوره شمالی غالب گردید.

این دختر ریزه پیکر شرمگین 17 سال دارد و از نگاه اوّل احساس نمی‌شود، که او مشت‌زن ورزیده و قهرمان بازیهای بین‌المللی باشد.

سرود ظفر

ظفر ناظم، آوازخوان معروف تاجیک، روز دوّم ژوئن زادروز داشت و 70-ساله شد.

این آوازخوان تاجیک در طول عمر خود بیش از 200 سرود و ترانه‌ها را خوانده و به اشعار شاعران آهنگ بسته است. همچنین وی شاگردان زیادی هم دارد، که مکتب هنری او را ادامه‌می‌دهند.

متاسفانه، سالهای آخر سلامتی استاد چندان خوب نبدوه و نمی‌تواند روی صحنه آوازخوانی کند.

در برنامه این هفته آهنگی را از استاد ظفر ناظم برای هواداران هنرش پخش کردیم.

ترمیم سینماخانه “لاهوتی”

اخیراً در مرکز شهر قُرغان‌تپّه سینماخانه لاهوتی بعد از بازسازی به "کاخ لاهوتی” تبدیل شد.

برادران محمدظاهر و شمس‌الله صاحبف، تاجران از شهر قُرغان‌تپّه، برای ترمیم این سینماخانه بیش از 200 هزار دلار مصرف کرده‌اند.

حالا در برابر برگزاری برنامه‌های کنسرتی همچنین پخش فیلمهای سه بعدی یا “3-دی” نیز در این تالار امکان‌پذیر شده است.

فیض‌الله میرزایف، مدیر کاخ لاهوتی، در صحبت با ما گفت: “بعد فروپاشی اتّحاد شوروی این تالار از فعالیت بازماند و وسایل فنّی برای پخش فیلمها نیز کارناشایم شده بودند.

در گذشته این تالار تنها برای نمایش فیلمها پیش‌بینی شده بود و صحنه خیلی کوچکی داشت، که برای اجرای برنامه‌های کنسرتی موافق نبود.

به گفته آقای میرزایف، حالا صحنه این تالار بزرگتر و شرایط برگزاری برنامه‌های کنسرتی فراهم شده است. همچنین، برای حدود 600 نفر از تماشاچیان صندلیهای جدید گذاشته شده، برای هنرمندان اتاقهای ویژه تهیه شده‌اند.

گذشته از این، در صحن دالان و یا درآمدگاه کاخ لاهوتی برای تماشاچیان بار و قهوه‌خانه فعال شده‌اند.

ولی به گفته فیض‌الله میرزایف، مهمترین دستاورد آنها این است، که آنها توانسته‌اند در این تالار تجهیزات جدید فنّی برای نمایش فیلمهای “3-دی”-را نصب کنند.

انتظار می‌رود در زودترین فرصت ساکنان مرکز ولایت ختلان از شرایط تماشای چنین فیلمها برخوردار شوند.

شبنم ثریا نخستین آوازخوانی بود، که بعد بازسازی کاخ لاهوتی در این تالار برنامه کنسرتی برگزار کرد.

تعدادی از هواداران آواز شبنم، که نتوانستند برای تماشای این برنامه بلیت پیدا کنند، می‌گفتند، که بلیتها از 50 تا 70 سامانی ارزش داشت و برایشان گران بود.

با این وجود، کلّیه بلیتهای برنامه شبنم ثریا و گروه رقصی “پدیده” در تالار کاخ لاهوتی به فروش رفتند و در تالار صندلی خالی به نظر نمی‌رسید.

در صحبتی، که در پایان این برنامه با شبنم داشتم، وی از فعال شدن این تالار و برگزاری برنامه کنسرتی‌اش اظهار خوشحالی می‌کرد.

وی گفت: “من در گذشته در این تالار برنامه اجرا نکرده بودم، امّا از برنامه امروز خیلی راضی هستم و از این کاخ خیلی خوشم آمد.”

در آغاز برنامه کنسرتی، که در روز حمایت از حقوق کودکان و روز زنگ کمالات (1 ژوئن) برگزار شد، شبنم نخست فارغ‌التحصیلان مکتبها و کودکان این شهرها تبریک گفت.

برگزارکننده‌های این برنامه کنسرتی خبر دادند، که کلّیه مبالغ از فروش بلیتهای این برنامه جمع‌آوریشده برای آسیب‌دیدگان سیل در شهر کولاب انتقال داده می‌شود.

گواهینامه اعلای فخریه ناصری

قهرمان دیگر برنامه ما نیز یکی از هواداران آهنگهای شبنم است، که چندی قبل با گواهینامه اعلی از دانشگاه خاروغ فارغ‌التحصیل شده است.

فخریه ناصری، که از افغانستان است، می‌گوید، که موفق شده است حروف سیریلیک را در ظرف 20 روز آموخته و زبان روسی را در طول سه ماه یاد بگیرد.

فخریه بانو می‌گوید: “من خیلی علاقه‌مند آن بودم، که بخش اقتصاد را آموزم و از این رو تمام قوّه‌ام را جمع کردم، که برای تحصیل نخست زبان روسی و خطّ سیریلّیک را آموزم.”

فخریه ناصری می‌گوید، که ادامه‌تحصیل برای دختران مسلمان حتمی است و در دانشگاه یکجا با وی بسیاری از دختران محلی تحصیل می‌کردند. وی می‌گوید، که در خانواده آنها والدان به آموزش و پرورش فرزندان اهمّیّت زیادی قائل هستند.

هفته آینده صحبت اختصاصی بی بی سی با کیمیا جره‌یوا، یکی از آوازخوانان سابقه دار تاجیک را نیز برایتان در نظر گرفته‌ایم.

این صحبت روز سه‌شنبه‌8 ژوئن ساعت 15:00 در برنام نیمروزی بی بی سی روی موج میانه‌1251 پخش خواهد شد. لطفاً، نظرات خود را به ما نویسید.

سراغه الکترونی ما: zevarshoh@bbc.tj و یا bbc_dushanbe@yahoo.com

پدرووووووووووووووود...

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.