به روز شده:  20:20 گرينويچ - چهارشنبه 09 ژوئن 2010 - 19 خرداد 1389

گزارش یک رای ایران از درون تظاهرات در آپارات

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دوفیلم مستند "گزارش یک رای " و " ایران از درون تظاهرات " در برنامه این هفته آپارات به نمایش در می آید.

انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران همچنان موضوع بحث و گفت و گوی محافل داخلی و خارجی ایران است. هرفردی نگاه و تحلیل خاص خودش را از اوضاع داخلی ایران دارد. انتظارات گروهی از رای دهندگان از حاکمیت ،برخورد حاکمیت با این انتظارات و حوادثی که در یک سال گذشته در ایران اتفاق افتاده به عنوان یکی از مقاطع ماندگار در تاریخ معاصر ایران ثبت خواهد شد.

نقطه آغاز همه این حوادث از روزهای قبل و بعد از انتخابات ایران اتفاق افتاد و هر کس روایتی از آن روزها دارد. تصاویری از این حوادث به صورت وسیع اما پراکنده و در شکل های مختلف ضبط و نشان داده شده ، اما به علت محدویت های حکومتی از یک سو و نیز نبودن امکانات اجرایی از سوی دیگر ، تاکنون فیلمی که نگاهی مستقل، جست و جو گر و بیطرفانه درباره این موضوع داشته باشد ، ساخته نشده است.

حکومت ایران پس از راهپیمایی بزرگ معترضان به نتایج انتخابات ، تمام خبرنگارن و تصویرگران را از پوشش تصویری این حوادث منع کرد و با هر فرد غیر حکومتی که در دستش دوربین دیده شد ، برخورد شد. به همین دلیل مستند سازان ایرانی از ثبت این حوادث منع شدند . این ممنوعیت ها و محدودیت ها ، کار را برای مستند سازان سخت کرده و سبب شده که هنوز شاهد یک فیلم جامع و کامل از روند این حوادث در دست نباشیم . البته فیلم هایی به ویژه در خارج از ایران در این زمینه تدوین شده ، اما این فیلم ها بیشتر مبتنی براحساسات و نگاه های سیاسی سازندگان اش است تا یک گزارش بیطرفانه از آن چه که در ایران گذشته است.

برنامه این هفته آپارات به دو روایت از روزهای انتخابات ایران اختصاص دارد. روایت اول از نگاه فیلمسازان ایرانی و روایت دوم از نگاه یک روزنامه نگار و فیلمسازغربی .

درباره فیلم " گزارش یک رای "

نمایی از فیلم گزارش یک رای

نمایی از فیلم گزارش یک رای

گزارش یک رای فیلمی است که با محدویت های داخل ایران ساخته شد ه است، یک تجربه گروهی است و گزارشی است ازآن چه که در خیابان ها گذشته است.

" فیلمساز در این فیلم تلاش داشت تا بدون جهت گیری ، از آن چه که گذشت گزارش بدهد. با توجه به محدویت های موجود حکومتی و محدودیت هایی که خود فیلمسازان ، برای حفظ هویت خود و همین طور کسانی که در فیلم ها حضوریافته اند ، به کار می گیرند ، این فیلم از ویژگی های حداقلی قابل قبولی برخورداراست.

فیلم"ایران از درون تظاهرات"

فیلم ایران از درون تظاهرات ساخته" مانون لویزو" خبرنگارو فیلمساز فرانسوی هست .مانون لویزو برای پوشش خبری انتخابات ایران به تهران سفر می کند، اما ناگهان خودش رادر خیابان هایی می بیند پر از دود و آتش . فیلم ایران از درون تظاهرات، حاصل سفراین خبرنگار فرانسوی ا ست.

ویژگی فیلم ها :

نمایی از فیلم "ایران از درون تظاهرات"

نمایی از فیلم "ایران از درون تظاهرات"


هر دو فیلم نوعی "رپرتاژ " یا گزارش هستند از یک واقعه. روایت ایرانی ماجرا بدون واسطه بیننده را به خیابان های تهران در ایام قبل و بعد از انتخابات می برد و در روایت دوم ، بیننده با جزییات بیشتری از آن چه بعد از انتخابات رخ داد آشنا می شود . هردوفیلم با آن که کوشیده اند، نگاه و دیدگاه طرفداران حاکمیت را هم ثبت و عرضه کنند، اما در این راه چندان موفق نبوده اند .

در فیلم ایران از درون انتخابات اوضاع سیاسی و امنیتی آن روزها با توجه به ممنوعیت ها تا حدوی توسط یک خبرنگار خارجی ثبت و ضبط شده است.

یه مشکل عمده یگر این جور فیلم ها به جز محدودیت هایی حکومتی ، ملاحظه هایی هست که خود فیلمساز به کار می گیرد. از جمله این ملاحظه ها ، نگرانی در مورد آزار احتمالی کسانی است که مقابل دوربین ظاهر شدند . همین نگرانی هم باعث می شود که چهره ها پوشانده و محو بشوند و بعضی از تصاویر یا اظهارات تاثیر گذار کنار گذاشته شود. با این وجود هم تصویرهای ثبت شده در این محدویت ها اینقدر ارزشمند هستند که دیده بشوند.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات:کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات


به وقت تهران
به وقت کابل
به وقت دوشنبه
به وقت گرینویچ
پنجشنبه ۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار جمعه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰
تکرار جمعه
۰۰:۱۰ ۰۰:۱۰ ۰۰:۴۰ ۱۹:۴۰
تکرار شنبه
۱۶:۱۰ ۱۶:۱۰
۱۶:۴۰
۱۱:۴۰
تکرار سه‌شنبه
۲۱:۱۰ ۲۱:۱۰ ۲۱:۴۰ ۱۶:۴۰
تکرار چهارشنبه
۱۳:۱۰ ۱۳:۱۰ ۱۳:۴۰ ۰۸:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.